Safran Ve Safran Yağının Hemoroide Faydaları Nelerdir?

Safran, diğer adlarıyla Gerçek Safran, Açaflor veya Açafreiro olarak bilinir ve vücuttaki iltihapları tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda menstrüasyon düzenlemesi ve bağırsakların gevşetilmesi için de faydalı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahip şifalı bir bitkidir. Bilimsel adı Crocus sativus’tur. Sindirimi arttırmak, mide ağrısı ve gastrit semptomlarını hafifletmek için safran kullanmak iyi bir strateji olarak önerilir.

Safran, yiyeceklerin mide içinden geçişini kolaylaştıran ve enflamasyonu önlemeye yardımcı olan özelliklere sahiptir, bu nedenle yemekleri düzenli olarak safran ile baharatlamak faydalı olabilir. Ayrıca, gastrit tedavisine ve iyileşmesine yardımcı olabilir.

Safran, anti-tümör, anti-enflamatuar, antioksidan, müshil, idrar söktürücü ve antikonvülsan özellikleri ile çeşitli amaçlar için kullanılabilir ve bu nedenle aşağıdaki özellikleresahiptir:

  • Bağırsak hareketlerini destekleyen laksatif özelliklere sahip olduğu için kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir.
  • Midedeki ağrıyı azaltır ve anti-enflamatuar etkisi sayesinde gastrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Açlık hissini azaltarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Ayrıca, tümör hücrelerinde etkili olabileceği için tiroid problemlerinin tedavisine katkı sağlayabilir.
  • Kolesterol seviyelerini düşürmeye teşvik eder ve idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilir.
  • Beyin aktivitesini arttırarak, öğrenme ve hafıza kapasitesini arttırma özelliğine sahiptir ve bu nedenle Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının tedavisine destek olabilir.

Safranın kullanımı, baharat olarak yemeklere eklenmesinin yanı sıra ev ilacı olarak da uygulanabilir.

Hemoroid tedavisi için safran ve safran yağı kullanımı şu şekildedir:

  1. 3 gram safranı 1 su bardağı kaynar suya ekleyin ve infüzyon için temiz bir bezle nemlendirin, ardından dış hemoroide uygulayın.
  2. Safran yağını bir çay tabağına dökün ve temiz bir bezle hemoroidli bölgeye sürün, bu işlemi günde üç kez tekrarlayın.

Ayrıca, safran yağını günde üç kez hemoroidli bölgeye sürerek hemoroidi tedavi edebilirsiniz. Safran, çay olarak içildiğinde sindirim sistemini hızlandırarak kabızlık problemini ortadan kaldırabilir ve günde birkaç kez büyük tuvalet ihtiyacınızı karşılayabilir. Hemoroidli bölgenin safran yağı ile ovulması, hem içten hem de dıştan tedavi edilmesine yardımcı olur ve böylece kâbusunuz olan hemoroitten kurtulmanıza yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz