Safranın karaciğer kanserini önlemedi beklentileri

safran ve karaciğer

Yeni araştırmalar, safranın hayvan modellerinde karaciğer kanseri üzerinde önemli bir kemopreventif etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Safran, dietilnitrosamin (DEN) kaynaklı karaciğer kanseri olan sıçanlara uygulandığında, kanser hücresi proliferasyonunun inhibisyonu ve apoptozun uyarılması gözlenmiştir. Tam sonuçlar, Amerikan Karaciğer Hastalıkları Çalışma Derneği adına Wiley Blackwell tarafından yayınlanan Hepatoloji Dergisi’nin Eylül sayısında yayınlandı.

Safran karaciğer kanseri

Hepatoselüler karsinom (HCC) dünyada en sık görülen beşinci kanser ve üçüncü kanser ölüm nedenidir. Tıbbi kanıtlar, hepatit B ve C ile kronik enfeksiyonların HCC için önemli risk faktörleri olduğunu, çevresel kanserojenlere maruz kalma, aşırı demir yükü, yağlı karaciğer ve alkol kötüye kullanımının da karaciğer kanserinin gelişmesine neden olabileceğini düşündürmektedir . DEN, tütün dumanı, kozmetik, benzin ve süt ve et ürünleri de dahil olmak üzere işlenmiş gıdalarda bulunan çevresel bir kanserojendir.

Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi’nden Profesör Amr Amin, “Kansere karşı mücadelede, doğal bitkilerin ve bitkilerin kemopreventif özelliklerine güçlü bir ilgi var.” Dedi. “Sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle, kanser gelişimini önlemek, hastalığı önlemek için en iyi stratejilerden biridir.” Önceki araştırmalar, safranın antioksidan, anti-kanser ve anti-enflamatuar özelliklere sahip doğal kaynaklı bir bitki ürünü olduğunu göstermiştir . Safran, gıdaya lezzet ve renk katan ve kolayca elde edilebilen bir antikanser maddesidir.

Safranın HCC’nin gelişimini ve ilerlemesini önlemedeki potansiyelini daha fazla araştırmak için DEN, sıçanlarda yaralanmaya neden olmak ve insan benign ve malign tümörlerini simüle etmek için kullanıldı. Araştırma ekibi DEN enjeksiyonundan iki hafta önce günde 75 mg / kg, 150 mg / kg ve 300 mg / kg safran uyguladı ve 22 hafta boyunca uygulama rejimine devam etti.

Sonuçlar, safranın karaciğer nodüllerinin sayısını ve insidansını önemli ölçüde azalttığını ve en yüksek safran dozunu alan hayvanların karaciğer nodüllerinin tamamen inhibisyonunu gösterdiğini gösterdi. Safran ön tedavisi alan hayvanlar, karaciğer hasarını gösteren γ-glutamil transpeptidaz, alanin aminotransferaz ve alfa-fetoprotein (GGT, ALT, αFP) -proteinlerinde bir artış gösterdi . Ek olarak, safran, hepsi kanser gelişiminde rol oynayan Ki-67, siklooksijenaz 2, indüklenebilir nitrik oksit sentaz, nükleer faktör-κB-65 ve fosforile tümör nekroz faktörü reseptör pozitif hücrelerin yükselmesini inhibe eder ve Her birinin kendi rolü vardır. Hücreler.

Profesör Amin, “Sonuçlarımız safranın hücre ölümünü (apoptoz) teşvik ederek, kanser hücresi çoğalmasını inhibe ederek ve iltihabı engelleyerek anti-kanser koruması sağladığını gösteriyor.” “Safran özütü ve HCC’deki etki mekanizması şu anda daha fazla çalışılmaktadır.”

Makale kaynağı: Science News

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz