Sağlığa En Faydalı Meyveler Hangileridir?

İnsan sağlığına iyi gelen doğal meyve ve sebzeler, doğal yollar ile hastalıkları tedavi etmede kullanılır. Aynı zamanda tükettiğimiz bazı besinlerin nelere yaradığını bilmeden tüketiriz. Ancak yediğimiz her sebze ve meyvenin vücudumuza yararı vardır. Şifalı bitkiler, kanserden idrar yolları enfeksiyonlarına kadar bir çok hastalığa iyi gelirken, şifalı meyvelerin de vücutta etkileri büyüktür.

İncir

Gün içinde faydasını bilerek ya da bilmeyerek bir çok meyve tüketiriz. Her meyvenin vücut fonksiyonlarına bir yararı vardır. Bunların başında incir gelir. İncir, bağırsakları çalıştırırak insana enerji veren bir meyvedir. Aynı zaman incir yemek cinsel güce de yararlıdır.

Elma

Bir diğer meyve ise elmadır. Elma da şifalı meyveler arasında yerini en başlarda alır. Elma, lifli bir meyve olduğu için sindirimi kolaydır, aynı zamanda, kabızlığı önler ve sindirim sistemini rahatlatır. Böbrekleri temizler ve bu tarz hastalıkları önler.

Kayısı

Şifalı meyvelerden kayısı, kan yapar. Güzel bir cilde sahip olmaya yarar. Aynı zamanda saçlara da iyi gelen bir meyvedir. Saçları parlatır, canlı bir görünüm kazandırır. Saç dökülmesini önler. Kayısı aynı zamanda kanserin engellenmesine yardım eder. Karotenoid kaynağıdır.

Muz

Muz, yine sağlığa iyi gelen meyveler arasındadır. Her gün bir adet muz yiyerek kalbinize ve kas sisteminize fayda sağlayabilirsiniz. İshali önlemesi ve yorgunluğa iyi gelmesi de etkilidir. Aynı zamanda muz, enerji veren bir kaynaktır.

Vişne

Vişne, gerek mineral gerekse vitamin yönünden zengin bir meyvedir. Rengi koyu kırmızıdır. Koyu renkli olanları açık renklilere nazaran daha faydalıdır çünkü koyu renkli vişnelerde daha fazla vitamin ve daha fazla mineral bulunur.

Greyfurt

Sağlığa iyi gelen meyvelerden bir diğeri de greyfurttur. Greyfurt, normal meyve olarak yenilebilir ya da suyu sıkılıp içilebilir. Acı bir tadı vardır. Fakat sindirim sistemini düzenlemeden yardımcı olur. Diş eti hastalıklarına karşı koruyucu olup, diş etlerinin kanamasını azaltır. Özellikle kış aylarında greyfurt tüketmek, nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarına iyi gelecektir. Eğer lifleri ile birlikte yenilirse, kolestrolü de düşürücü etkisi olur.

Portakal

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi portakal da, insan sağlığına son derece yararlı bir meyvedir. Soğuk algınlığı, grip, nezle, kalp hastalıkları ve felçlere karşı iyi gelir. C vitamini açısından oldukça zengindir. Her gün bir portakal yemek ya da bir bardak portakal suyu tüketmek sağlığa iyi gelecek, hastalıklardan koruyacaktır. Fazlasını tüketmek ekstradan vitamin almaya yaramaz çünkü vücut gerektiği kadarını alır ve fazlasını idrar yolu ile dışarı atar. Bu yüzden abartıya kaçılması durumunda herhangi bir yan etki olmayacak fakat fazladan yarar da olmayacaktır.

Mandalina

Kış aylarının bir diğer meyvesi de mandalinalardır. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan mandalina, soğuk algınlıklarına da iyi  gelir.

Üzümün

Üzüm, böbrekleri çalıştırır ve kalp atışlarını düzene sokar. Aynı zamanda üzüm, karaciğere iyi gelir. Üzüm suyu içmek ya da üzümü meyve olarak tüketmek, hücrelerin yenilenmesine de yarar. Özellikle siyah üzün yenilmesi önerilir. Aynı zamanda çekirdekleri de hücreleri yenilediği için, çekirdekler ile birlikte tüketilmelidir.

Kavun

Kavun ruhsal hastalıklara iyi gelen bir meyvedir. Endişe gibi durumları ortadan kaldırır. Barsaklara iyi gelir ve cilt kanserine karşı korur.

Karpuz

Karpuz, gerek tadı gerek sağlığa kattığı yarar, gerekse görünümü açısından mükemmel bir yaz meyvesidir. Kabuğunda bulunan çinko sayesinde iktidarsızlık problemleri önlenmiş olur. Karpuz aynı zamanda su olduğu için böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Kiraz

Kirazın sapları idrar söktürücüdür. İnsan sağlığına iyi gelen meyvelerden biri olan kiraz, kolestrolün düşmesini sağlar.

Armut

Armut, kalbe ve damarlara iyi gelen bir meyvedir. Fiziksel performansların arttırılmasına yarar. Aynı zamanda vitamin yönünden zengin bir meyvedir. Alçak kan basıncını düzenler.

Çilek

Çilek meyvesi, sigara dumanının etkilerini azaltıcı özelliğe sahiptir. Sigara içilen bir ortamda çilek yemek, sigaranın etkilerini azaltır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz