Sağlıklı Beslenmek İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler Nelerdir?

tüketilmemesi gereken sağlıksız yiyecekler

Sağlıklı bir hayat sürmek, hastalıklardan uzak durmak için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Düzenli olarak tüketilen besinler, alınan sıvılar ve beslenme düzeni bireylerin hayatlarını çok etkiler. Sağlıklı bir beslenme için alınması gerekenler kadar kesinlikle tüketilmemesi gerekenler de önemlidir. Sağlıklı beslenmek için tüketilmemesi gerekenler insan sağlığı için zararlı olabilecek içeriğe sahip olan besinlerdir. Sayısı oldukça fazla olan bu besinlerden en tehlikeli grupları araştırdık.

Tüketilmemesi Gereken Zararlı Yiyecekler

Kızartmalar

Bol yağ içinde kızartılan hiç bir besin sağlıklı değildir. Besleyici özellikleri ile çocuklar için çok yararlı olduğu söylenen sebzeler bile kızartıldığında tüm özelliklerini yitirip sadece yağ içinde kalan yemek halini alıyor. Bu nedenle her türlü kızartmadan mümkün olduğunca uzak durmak gerekli.

Hazır Meyve Suları

Marketlerde satılan hazır meyve suları uzun süre saklanabilmeleri için farklı maddeler içerir. Sağlıklı diye alıp tükettiğimiz bu meyve suları, yarardan çok zarara neden oluyor. Bunun için hazır satın almak yerine katı sıkacağı yardımı ile evde gerçek meyve sıkıp tüketilmeli.

Soya Sosu

Bunun görür görmez, “Soya da mı zararlı?” dediğinizi duyar gibiyiz… Soya tabi ki de zararlı değil, ancak sosu için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Bozulmadan saklanması için katkı maddesi eklenen soya sosu kullanılmaması gereken besinler arasında yer alıyor.

Ketçap

Ketçap da uzun süre saklanması için içine katkı maddesi konulan besinler arasında yer alıyor. Bu nedenle kullanılmamalı. Ketçap yerine daha doğal ve benzer tada sahip olan domates sosu kullanılabilir.

Mısır Ve Patates Cipsleri

Tuz ve yağ oranı yüksek olan cips türleri, sağlığı tehdit eden önemli besinlerdir. Bunların yerine daha sağlıklı olan patlamış mısır tüketilebilir.

Salam, Sosis, Sucuk

Sabah kahvaltılarının önemli besinlerinden olan salam, sucuk ve sosis ürünleri de katkı maddesi bulunan ürünler listesinde yer alıyor.

Yukarıda maddeler halinde verdiğimiz sağlıksız besinler beslenme düzeninizde yer alıyorsa bir an önce vazgeçip daha sağlıklı alternatiflerini denemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz