Sait Faik Abasıyanık Kimdir? Sait Faik Abasıyanık Eserleri

sait faik
Sait Faik Abasıyanık

23 Kasım 1906’da Adapazarı’nda dünyaya gelen yazar, İstanbul’da 11 Mayıs 1954’te sirozdan yaşamını yitirerek bu dünyaya veda etmiştir. İlk öğrenimini Adapazarı’nda gören yazar, Kurtuluş Savaşından sonra ailesiyle birlikte İstanbul’da yaşamaya başlamıştır.

 İstanbul Üniversitesi, edebiyat fakültesinde bir süre eğitim aldıktan sonra hayatının kısa bir bölümünü İsviçre ve Fransa’da geçirmiştir. Bir dönem Ermeni Yetim Mektebinde Türkçe öğretmenliği yapmış, daha sonraları her ne kadar babasının desteğiyle ticarete girdiyse de başarılı olamamıştır. Bundan sonra da herhangi bir işle meşgul olmayarak yaşamını annesiyle beraber Burgaz adasında geçirmiştir. Ölümünün ardından Burgaz adasındaki evi müzeye dönüştürülmüştür. Yazar adına her sene öykü ödülü verilmektedir.

Sait Faik Abasıyanık Türk Edebiyatımızdaki Yeri

Sait Faik Türk edebiyatının en önde gelen hikaye yazarlarından birisidir. Çünkü o Türk edebiyatında çağdaş hikayeciliğe büyük katkılar sağlamıştır. Onun hikayeleri Türk hikayeciliğinde bir dönüm noktası olarak kabul edilmiştir.

Sait Faik, Türk hikayeciliğinde yaptığı yeniliklerle bilinmesinin yanında o Türk edebiyatındaki klasik hikaye yapısını yıkarak yeni bir çığır başlatmıştır. O hikayelerinde sokağa çıkmış, doğada gezmiş ve gördüğü her şeyi sade ve samimi bir şekilde anlatmıştır. Onun bir hikaye kitabını elinize alıp okumaya başladığınızda, kendinizi kitap okuyor gibi hissetmezsiniz. Sanki sahilde bir gölgeye çekilmiş, bir taraftan çayınızı yudumlarken diğer bir taraftan, bir arkadaşınızın size bir şeyler anlattığını hissedersiniz. Bazen de bir bisiklete binmiş, bir şehrin sokaklarında keyifli bir gezinti yaparak, insanların ne yaptığını izlediğinizi hissedersiniz.

Abasıyanık kitaplarında hikayelerini her zaman şiirsel bir eda ile ustaca anlatmıştır. Hikayecilikte ne eskinin ne de yeninin tesirinde kalmayarak, kalmayarak hikayelerini kimseye benzemeyen bir anlatış tarzıyla yazdı. Hikayelerinde toplumun genel sıkıntılarına değinmedi. O daha çok bireyin toplum içindeki durumlarını ele aldı. Birçok yazar gibi hikayelerinde kendinden yola çıkarak diğer insanların durumlarını irdelemeye çalıştı. Hikayelerinde genellikle işsiz, balıkçı, kıraathane sahibi gibi toplumun alt sınıf insanlarını anlattı. Toplumun meselelerinden çok insanı anlattığı için hikayelerinde bir insanın yaşam biçimini, isteğini, korkusunu, tasalarını, sevinçlerini, kederlerinin anlatmıştır.

Sait Faik Abasıyanık Eserleri

Abasıyanık sadece hikaye yazmamıştır. O aynı zamanda edebiyatın roman, şiir, çeviri ve röportaj alanında da kalem oynatmış ve kendi tarzını yakalamıştır. Sait Faik’in öne çıkan eserlerinden bazıları şunlardır:

Öykü: Semaver, Sarnıç, Şahmerdan, Lüzumsuz Adam, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut

Şiir: Şimdi Sevişme Vakti

Roman: Medar-ı Maişet Motoru, Kayıp Aranıyor, Yaşamak Hırsı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz