Salatalığın Faydaları Nelerdir? Salatalık Neye İyi Gelir?

salatalığın faydaları

Cilde maske yapmak için kullandığımız, salatalarımızın ve turşularımızın vazgeçilmesi olan salatalığın faydaları nelerdir öğrenmek ister misiniz? Sürekli severek tükettiğimiz salatalık neye iyi gelir sırasıyla salatalığın tüm faydalarına değinmek istiyorum.

Salatalıkta Bulunan Vitamin ve Mineraller; B1, B2, B3, B5, B6 ve C vitaminine sahiptir. Bunun yanında salatalık demir, kalsiyum, folik asit, fosfor, magnezyum, çinko ve potasyum yönünden de oldukça zengindir.

Zihinsel Gelişime İyi Gelir

Salatalık B vitamini yönünden zengin olduğu için zihinsel gelişime faydalı olmaktadır. Ayrıca sinir sistemine faydasından dolayıda duygusal gelişimi olumlu etkilemektedir.

Toksinlerin Atılmasını Sağlar

%95’i su olduğu en sulu sebzeler arasında bulunan salatalık bu sayede vücudumuzda bulunan zehirli toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Çeşitli Kanserlere Karşı Koruyucudur

Salatalık kolon, prostat, rahim, meme ve yumurtalık kanseri gibi tehlikeli kanser türlerine karşı son derece etkilidir.

Ağız Kokusuna İyi Gelir

Ağız kokusuna sebep olan bir yiyecek tükettikten sonra bir dilim salatalığı kesip ağzınızda 1 dakika bekletip yediğinizde ağız kokusunun ciddi anlamda geçtiğiniz fark edeceksinizdir.

Nemlendirici Özelliğe Sahiptir

Salatalık yoğun su miktarından dolayı vücudu nemlendirme ve güzelleştirme etkisine sahip mucizevi bir sebzedir.

Kemikler İçin Faydalıdır

Kıkırdak kemiklerin gelişiminde ve onarılmasında salatalık tüketimi ciddi bir öneme sahiptir.

Tansiyonu Dengeler

Salatalık tüketimi hipertansiyon rahatsızlığı olan kişilere iyi gelmektedir. Çünkü salatalık kan basıncını düzenleyici özelliğe sahiptir.

Sindirimi Düzenler

Lif yönünden oldukça zengin olan salatalık sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve kabızlığın giderilmesinde oldukça etkiye sahip bir sebze olarak tüketilmektedir.

Vücut Isısını Düzenler

Ateşli hastalık dönemlerinde salatalık tüketmek vücut ısısının düşürülmesine yardımcı olacaktır. Hasta olduğunuz dönemlerde yemeklerin yanında salatalıklı salata tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Şeker İhtiyacını Karşılar

Salatalık şeker tadı gelmez ama içinde yoğun miktarda bulunan karbonhidrat sebebiyle vücudun şeker ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır.

Selülitleri Yok Etmektedir

Selülitlerin olduğu bölgelere salatalık dilimleri yerleştirerek veya bu bölgeleri salatalıkla ovarak selülitlerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü salatalık derideki yağ tabakasını ortadan kaldırmakta ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Mesane İltihabını Geçirir

Tüketmek sindirimi düzenlediği gibi mesane iltihabı gibi çeşitli hastalıklarında iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Toksin Atıcıdır

Karaciğerde, böbreklerde ve safra kesesinde birikmiş olan zehirli ve artık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

Saç ve Tırnakları Güçlendirir

Parlak ve dayanıklı saçlara kavuşmamızı sağladığı gibi tırnakların sağlam ve bakımlı görünmesinede yardımcı olmaktadır.

Ev Temizliğinde Kullanılması

Salatalık limon ve diğer temizleyici ürünler gibi temizleme ve parlatma özelliğine sahip mucizevi bitkiler arasında bulunmaktadır. Bu sebeple salatalık kullanarak musluklarınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca bahçenizde bulunan hayvanların sebze ve çiçeklerinize zarar vermesini istemiyorsanız. Bir kutuya salatalık bırakıp bu kutuyu bahçeye yerleştirdiğinizde böceklerin salatalıklara yönelerek diğer bitkilerinize zarar vermesine engel olabilirsiniz.

Yada kendini gergin ve yorgun hisseden kişiler bir kaseye sıcak su koyup dilimledikleri salatalıkları bu kaseye boşaltarak bulundukları ortama hoş bir salatalık kokusu yayılmasını sağlayabilirler. Salatalık kokusu gerginliğinizi atmanıza ve sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz