Salep (Orkide) Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Salep, orkide cinsi çiçeklerin yumrularından yapılan bir tozdur. Bu yumrular glukomannan adı verilen besleyici, nişastalı bir polisakkarit içerir. Salep unu özellikle eski zamanlarda Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan yerlerde, içecek ve tatlılarda tüketiliyordu. Salep, Osmanlı topraklarında popüler bir içecekti. Tüketimi, kahve ve çay yükselmeden önce İngiltere’nin ve Almanya’nın ötesine taştı ve daha sonra kahvehanelerde alternatif bir içecek olarak sunuldu.

İngiltere’de bu içecek “saloop” olarak biliniyordu. İngiltere’de 17. ve 18. Yüzyıllarda pratikleşen hazırlanma süreci, salep tozunun koyulaştırılıncaya kadar suya ilave edilmesini, sonra da tatlandırılmasını, ardından portakal çiçeği veya gül suyuyla tatlandırılmasını gerektirdi. “Dogstones” olarak bilinen İngiliz orkide köklerinin ikame edilmesi, 18. yüzyılda orijinal Türk salepleri için kabul edilebilirdi.

İçecek salep artık su yerine sıcak sütle hazırlanıyor. Salepli puding ve salepli dondurma da dahil olmak üzere salep unundan başka tatlılar da yapılır. Türkiye’nin Kahramanmaraş bölgesi, en önemli üreticidir. Türkiye’de salep popülaritesi, vahşi orkide popülasyonlarında bir düşüşe neden oldu. Sonuç olarak, gerçek salep ihraç etmek yasadışıdır. Dolayısıyla, bir çok hazır salep karışımı suni aroma ile yapılır. Salep, Yunanistan’da da tüketilmekte ve aynı şekilde yılın soğuk aylarında sokaklarda sıcak bir içecek olarak satılmaktadır. Ortadoğu’nun birçok yerinde son derece popülerdir. Türkiye’de aileler kış aylarında sıcak versiyonunu içiyorlar.

Ayrıca antik Romalılar, orkideyi içecek yapmak için kullanıyorlardı. Ve güçlü bir afrodizyak olarak düşünülmüştür. İsviçreli kimyager Paracelsus şunları yazdı: “Satyrion kökünü görüyor musunuz, erkeğin mahrem bölümleri gibi görünmüyor mu? Kimse bunu inkar edemez.” Ona göre büyüleyici bir erkeklik ve cinsellik yardımcısıdır.

Salep Bitkisi: Orkide

Arka bahçenizde dahi yetiştirebileceğiniz, basit ve geleneksel şifalı otlardandır, ateş yüksekliği ve vücut ağrısı için koruyucu ve güvenli bir ilaç olarak kullanılabilir. Orkide bir süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Beyaz orkide, mavi orkide ve kırmızı orkide gibi çeşitleri vardır. Orkidelerin tüm parçaları, yani kök, gövde ve çiçekler tıbbi özelliklere sahiptir. Birçok yararı vardır, bağışıklığı artırır, bağırsak solucanlarını öldürür, kemikleri güçlendirir, kabızlığı önler ve adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur.

Genel Sağlığı İyileştirir

Bağırsak solucanlarını ortadan kaldırıyor ve mantar enfeksiyonunu tedavi edip, ishal ve hemoroidi kontrol altına almaya yardım ediyor. Kan pıhtısı oluşumunu önler. Kaslarda veya sinirlerde oluşan yaraları tedavi eder. Vücudun serin hale getirilmesine yardım eder ve saç kökünü güçlendirerek genel sağlığı iyileştirir. Orkide yaprakları diz ağrısı, artrit ve kas krampları için en iyi ilaçtır.

Hücre Aktivitesini Uyarır

Orkidenin yaprakları ve tohumları, quercetin, astragalin, izoerkesin, amfolal glukokonoksit, amino asitler ve alkaloidler içerir. Ve bu kimyasal bileşikler hücre aktivitesini uyarır. Antosiyanin, nutin, apigenin de dahil bitki içerisinde bulunan güçlü bileşikler kan pıhtısı oluşumunu önler ve hatta iyileştirir.

Tiroid Problemlerinin Tedavisine Yardım Eder

Azalan tiroksin hormonu; vücut ağırlığı artışı, düzensiz adet periyotları, ciltte sertleşme, saç dökülmesi, kabızlık, vücut ağrısı ve anksiyete ile sonuçlanır. Artan tiroksin hormonu; kilo kaybı, yüksek kalp hızı, öfke, depresyon, uykusuzluk, menstruasyon problemi ile sonuçlanır. Ancak salep (orkide) bitkisi çok sayıda tiroid aktifleştirici ve düzenleyici özelliğe sahiptir, bu nedenle vücuttaki hormon dengesini korumaya yardımcı olur.

Adet Sorunlarını Tedavi Ediyor

Orkide çiçeklerinin yardımı ile menstrüel sorunlar için ilaç hazırlayabiliriz. Birkaç orkide çiçeği (köküyle birlikte) bir süre su ile kaynatılır, süzdükten sonra menstrüel düzensizlik ve uterus sorunlarını iyileştirmek için her gün içilir. Ayrıca göğüsteki mukusu açar ve dışarı atar.

Sindirime Yardım Eder

Çocuklarda hazımsızlık için en iyi ilaçtır. Genellikle, çocuklar hazımsızlıktan kaynaklanan karın ağrısı çekerler ve günde iki kez içildiğinde mideyi yatıştırır ve ishali kontrol eder. Ama katkısız olanını kullanmak önemlidir Hazır ürünlerden kaçının, çok fazla şeker ve katkı maddesi içerir.

İshalin İyileşmesine Yardımcı Olur

Bu bitkinin diyare tedavisinde çok etkili olduğu bilinmektedir. Sıcak süt ile tüketilen bu bitki özütü, bağırsak hareketini düzenler ve dolayısıyla sindirim sistemi ile ilgili sorunları tedavi ettiği bilinir.

Cilt Sağlığını Korumasıyla Ünlüdür

Bu bitkinin çeşitli cilt koşullarının tedavisinde yararlı olduğu bilinmekte ve döküntüler ve akne gibi cilt sorunlarını etkili bir şekilde iyileştirilebilmektedir.

Erkek Cinsel Sorunlarının Tedavisinde Yararlıdır

Bu bitki sayısız cinsel sorunların tedavisinde değerini kanıtlamıştır ve geleneksel olarak; erkeklerde iktidarsızlığa karşı harika bir tedavi olarak kullanılmıştır.

Balgam Söktürücü Özelliklere Sahiptir

Salep bitkisinin bazı balgam söktürücü özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve bu nedenle öksürük ve soğuk algınlığı gibi sorunların tedavisinde kullanılabilir.

Kanamayı Durdurucu Özellikler Barındırır

Cilt hücrelerinin ve dokularının sıkışmasına yardımcı olur ve cilde parlaklık kazandırmak ve cildin sıkı ve genç görünmesini sağlamak için kullanılır.

Stresin Ortadan Kaldırılmasına Yardım Eder

Salep bitkisinin ayrıca bir tonik gibi davrandığı ve sinir ağrısını, sinirleri çözerek ve üzerindeki stresleri azaltarak yararlı olduğu ileri sürülmektedir. Orkide aynı şekilde kokusuyla da hava temizleyici ve stres azaltıcı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla hem tüketmek hem de çiçeklerini evinizde kullanmak isteyebilirsiniz.

Nasıl Kullanabilirsiniz?

Orkidenin yumrusundan elde edilen tozu, su ile ya da sütle karıştırıp pişirerek kullanabilirsiniz. Kökü, iyi salep kaynağı olduğu için sıkça kullanılsa da, çiçeğini de çay demlemek için kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz