Şalgamın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Genellikle etli yemeklerin yanında sindirimi kolaylaştırması sebebiyle tüketilen şalgam suyu; kırmızı havuç, şalgam, tuz, maya, bulgur unu ve su kullanılarak yapılmaktadır. Belirli aşamalardan geçtikten sonra hoş bir tada sahip ve birçok rahatsızlığa iyi gelen oldukça faydalı bir içecek haline dönüşmektedir. Sırasıyla bu güzel içeceğin faydalarına değinmek istiyoruz.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Bağırsakların daha hızlı şekilde çalışmasını sağlayarak sindirimi kolaylaştırıcı yönde etki etmektedir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde kabızlığın giderilmesini sağlamaktadır. Sindirim sistemindeki patolojik unsurları yok ederek bağırsak kanalı enfeksiyonlarını giderici özelliğe sahiptir.

Kum Dökmeye Yardımcı Olur

Böbreklerde biriken sodyum ve potasyum mineralleri tam olarak sindirilemediğinde zamanla böbreklerde veya safra kesesinde birikerek kum ve taş haline dönüşmektedir. Böbrek taşları parçalanarak vücuttan atılmadığı sürece aşırı şekilde ağrı ve sancılara sebep olmaktadır. Böbrek taşı ağrısı çeken kişiler şalgam içtikleri zaman bu taşlar çözünerek kum haline gelmekte ve rahat bir şekilde vücuttan dışarı atılmaktadır.

Gribe Karşı Koruyucudur

Kışın soğuk aylarda en sık karşılaştığımız hastalık grip ve nezledir. Grip vücudun bağışıklık sistemi güçsüz olduğu zaman ortaya çıkarak tedavi edilmediğinde ağır zatürre hastalığına dönüşebilmektedir. Şalgam vücudun direncini ve bağışıklık sistemini güçlendirici faydası sebebiyle gribe yakalanma olasılığını oldukça düşürmektedir. Ayrıca grip olan kişiler acılı şalgam içtiklerinde çok kısa süre içinde iyileşebilmektedirler.

Kolesterole İyi Gelir

Şalgam içeriğinde bulundurduğu faydalı bileşenler sayesinde damarlarda biriken kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücuttaki kötü kolesterolün yükselişini engelleyici yönde olumlu etkileri de bulunmaktadır.

Şekere İyi Gelir

İçeriğinde hiç şeker bulunmadığı için diyabet hastaları tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilecek içecekler arasında bulunmaktadır. Ayrıca özellikle akşam yemeklerinden sonra aniden yükselme riski bulunan şekeri düşürücü etkisi bulunmaktadır. Düzenli olarak günde 1 bardak şalgam suyu içmek diyabete yakalanma olasılığını %20 oranında düşürmektedir.

Anne Sağlığına Faydalıdır

Hamilelik döneminde annenin ve bebeğin sağlıklı olması için iyi şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Acılı şalgam içmek iştah açıcı özelliğe sahip olan besin maddeleri arasında bulunmaktadır. Bu sebeple annenin daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olmaktadır. Fakat asıl faydası ise doğumdan sonra anne sütünü arttırma özelliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle bebeğiniz Dünya’ya geldikten sonra ilk 6 ay sağlıklı şekilde beslenebilmesi için anne sütünün fazla olması oldukça önemlidir.

Stresi Önleyicidir

İçeriğinde bulundurduğu B grubu vitaminleri ve çeşitli mineraller sebebiyle beyin sinir hücrelerini yatıştırma özelliğine sahiptir. Bu sebeple kronik stres rahatsızlığı olanları tedavi edici faydaları bulunmaktadır. Ayrıca psikolojik sebepli rahatsızlıkların önüne geçilmesine de yardımcı olmaktadır. Sinirleri yatıştırarak sakin bir ruh hali içine bürünmenizi sağlamaktadır.

Kemik Sağlığına Faydalıdır

Şalgam kalsiyum ve fosfor mineralleri yönünden oldukça zengin bir besin maddesidir. İçeriğinde bulunan kalsiyum kemiklerin daha sağlıklı şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Kemik erimesini engelleyici özelliği bulunmaktadır. Fosfor minerali ise dişleri güçlendirerek düş çürüklerinin engellenmesini sağlamaktadır. Ayrıca fosfor diş minelerinin sağlıklı olmasını sağladığı gibi dişlerin plaksız ve parlak bir görünüme kavuşmasına da yardımcı olmaktadır.

Kansızlığa İyi Gelir

İçeriğinde bulundurmuş olduğu demir minerali ve iyot sayesinde kansızlık yani anemi rahatsızlığını tedavi edici özelliğe sahiptir. Vücuttaki alyuvar (kırmızı kan hücresi) sayısını arttırarak kan üretimini yükseltmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz