Şampuansız Saç Temizleme Yöntemi

şampuansız saç temizleme nasıl yapılır

Organik maddeler ve organik malzemeler ile elde edilen doğal karışımlar, kadınların son zamanlarda daha da ilgisini çekiyor. Cilt bakımından beslenmeye, kilo vermek için yapılan diyetlerden ev temizliğinde kullanılan malzemelere kadar farklı pek çok alanda doğallığı tercih eden kadınlar, saç bakımı konusunda da tercihlerini doğallıktan yana kullanıyor.

Saç bakımında kullanılan farklı doğal yöntemler arasında son zamanlarda yaygınlaşan no-poo yöntemi ilk sırada yer alıyor. Saçların şampuan ve saç kremi kullanılmadan temizlenmesi yöntemi olan bu yöntemde, tamamen doğal malzemeler ile saç bakımı yapılıyor.

No-Poo Yöntemi Nasıl Uygulanır?

No-poo yani şampuansız saç temizleme yönteminde şampuan yerine karbonat, saç kremi yerine ise elma sirkesi kullanılıyor. Şampuansız saç temizleme yöntemi için 1 yemek kaşığı İngiliz karbonatını 1 su bardağı suda eritip ıslatılan saça uygulayabilirsiniz. İlk önce saç diplerine ardından tüm saça uygulanan bu işlem sonunda parmaklarda yağ kalmamasına dikkat edilmeli. Eğer parmaklarda yağ kalmışsa biraz daha karbonatlı karışım ile saça masaj yapılmalıdır.

Saçlara karbonat uygulamasının ardından saçı kremlemek için 1 su bardağı su içine 1 çorba kaşığı elma sirkesi konulur ve karıştırılır. Elde edilen karışım önce saç uçlarına uygulanır, sonrasında tüm saça uygulanır. Saç kremlenmesinin ardından sade su ile güzel bir şekilde durulanır.

Şampuansız saç temizleme yöntemi ile siz de kozmetik malzemeler kullanmadan saçlarınızın temizliğini sağlayabilir, daha sağlıklı uzamasını destekleyebilirsiniz. No-poo yönteminin ilk uygulanmasında saçlarda yıpranma ya da renginde matlaşma görülebilir. Bu çok doğaldır ve bir kaç uygulama sonra normale dönecektir.

Yukarıda verdiğimiz malzeme miktarını saç yapınız ve saç uzunluğunuza göre ayarlayabilir, ölçüleri aynı miktarda arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz