Sardunya Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlık yararları; büzücü, kanamayı durdurucu, sikatrizan, sitoflaktik, diüretik, tonik ve vermifüj özelliklerine bağlanabilir. Cilt bakımında yardımcı olma, hormonları dengeleme, stres ve depresyonu hafifletme, iltihap ve tahrişleri azaltma, menopozun etkilerini hafifletme, dolaşımı iyileştirme, diş sağlığını destekleme gibi yararları için aromaterapide yaygın olarak kullanılır. Böbrek sağlığı için yararlıdır ve kan basıncını düşürür.

Sardunya öz yağı Pelargonium odorantissimum bilimsel adı ile bilinen sardunya bitkisinin sapları ve yapraklarının buharda damıtılmasıyla elde edilir. Bu yağın ana bileşenleri alfa-pinen, miyen, limonen, menton, linalol, geranil asetat, sitronelol, geraniol ve geranil bütirattır.

Sardunyanın öz yağının sağlık açısından sunabileceği çok şey vardır ve insanlar aşağıda listelenen sağlık yararlarından birçoğu için düzenli olarak bu yağı kullanırlar.

Kanamayı Durdurucu ve Sıkılaştırıcı Etkileri Vardır

Bir büzücü maddenin temel işlevi, vücudun çeşitli bölgelerinde kasılmaları teşvik etmektir. Bu bilgiye istinaden; diş etlerini, kasları, bağırsakları, deriyi, dokuları ve kan damarlarını daraltır. Ayrıca, size daha iyi bir görünüm sağlamak adına, karın kaslarının kasılmasını uyarabilir. Sardunya esansiyel yağı, kasların ve cildin gevşemesini önleyip, diş etlerini sıkılaştırarak ani kanamayı ve diş kaybını da önleyebilir. Son olarak, yüzünüzdeki deriyi sıkılaştırarak kırışıklıkların varlığını azaltabilir, böylece erken yaşlanmanın bazı etkilerini geciktirebilir.

Bakteri Büyümesini Önler

Yaralarda bakteri veya mikropların gelişmesini önler ve aynı zamanda gelişmekte olan enfeksiyonlardan korunmanızı sağlar. Bağışıklık sisteminde oluşan bu güçlenme, vücudun savunma hücrelerine; cilt üzerindeki çevresel toksinler tarafından zayıflatılmak yerine, tehlikelere odaklanmalarına izin verir.

İyileşmeyi Hızlandırır

Sardunya yağı, yaraların, kesiklerin ve cerrahi kesilerin iyileşme sürecini hızlandırır. Bu özellik onu bir savunma malzemesi haline getirmektedir. Belki de bu, hemostatik, stiptik, antibakteriyel, antimikrobiyal ve sitofilaktik gibi diğer özelliklerinden kaynaklanmaktadır, ancak sonuç aynıdır; iyileşmeyi hızlandırır.

Yara İzlerini Azaltır

Herkes cildinin yara izlerinden, çatlaklarından, ameliyat izlerinden, yanık izlerinden, akne veya çiçek izlerinden arınmış olmasını ister. Ne yazık ki, pek çok kişi bunun için bir servet harcıyor ve piyasadaki tüm mevcut kozmetik çözümleri deniyor ve yine de istenen sonuçları alamıyor. Sardunya yağı hem zaman hem de para tasarrufu sağlayabilir. Güçlü bir sikatrizandır, bu yüzden cilt üzerindeki yara izlerini ve diğer lekeleri azaltmaya yardımcı olur. Cildin yüzeyinin hemen altındaki kan dolaşımını kolaylaştırır ve aynı zamanda melaninin homojen dağılımını teşvik eder.

Kanamayı Önler

Sardunya öz yağı iki şekilde kanamayı durdurabilir. Öncelikle bir büzücü olarak, kan damarlarının kasılmasına neden olur ve yukarıda tartışıldığı gibi kan akışını durdurmaya yardımcı olur. İkincisi, hemostatik bir ajan olarak, yaraların iyileşmesine ve toksinlerin açık veya planlanmamış yaralardan kan dolaşımına girmesinin önlenmesine yardımcı olan kan pıhtılaşmasını hızlandırır.

Hücre Sağlığını Geliştirir

Sardunya yağı, hücre sağlığını destekler, ölü hücrelerin geri dönüşümünü ve yenilerinin oluşmasını teşvik eder. Bu, vücudu verimli bir şekilde metabolize ederek vücut hücrelerinin ve gametlerin büyümesinde yardımcı olur.

Diüretik Özelliği İle İdrara Çıkışı Artırır

Sardunya yağının idrar söktürücü özellikleri vardır, yani idrar attırır. İdrara çıkma, toksinleri vücuttan atmanın üç doğal yönteminden biridir. Diğer yöntemler, dışkı ve terlemedir, ancak idrar üçünün içinde en etkili olanıdır. Bu elimine edilen toksinler; üre, ürik asit, safra tuzları, patojenler ve diğer sentetik veya kimyasal maddeler, ağır metaller, kirleticiler ve hatta şekerlerdir. Üstelik, her idrar yaptığınızda, idrar hacminin % 4’ün miktarında yağ ve fazla su da vücuttan alınır. İdrar yapma, sindirim sürecine yardımcı olur ve bağırsakta aşırı gaz oluşumunu engeller. Karaciğer tarafından salgılanan fazla asitleri ve safrayı atmanın da etkili bir yoludur. İdrara çıkmak kan basıncını da düşürür, çünkü ne kadar idrar yaparsanız, daha fazla sodyum atılır ve bu, kan basıncının düşmesine neden olur.

Deodorant Olarak Kullanılabilir

Sardunya yağı, çiçek kokuları ile kıyaslandığında çok hoş ve canlandırıcı bir aromaya sahiptir. Elbette etkili bir deodorantın ne yapabileceğini hayal edebilirsiniz. Etkileri uzun süre devam eder ve ciltte sert durmaz. Ayrıca, hafif bir antibakteriyel madde olma özelliğinden dolayı, vücut kokusunun giderilmesine yardımcı olur. Fazla fiziksel aktivite genellikle vücut kokusunun daha belirgin hale gelmesine neden olur, ancak sardunya öz yağı ile yapılan aromaterapi seanslarını takiben terleyince vücut dışarıya bu yağın hoş aromasını serbest bırakır.

Kan Akışını Düzenliyor

Sardunya yağı kan damarlarının kasılmasına neden olur ve böylece kan akışını yavaşlatır veya durdurur. Bununla birlikte, yüksek tansiyon, ateroskleroz, kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler hastalık riski olan insanlar için kanama bir sorun olabilir. Ve yağ, bunu engeller.

Sinir Dejenerasyonunu Önler

Mikroglial hücreler, Alzheimer ve demans gibi nörodejeneratif hastalıklarla mücadele için  ayrılmaz bileşenlerdir. Mikrogliyal hücreler aktive edildiğinde, nöral dejenerasyona neden olan nöral yollardaki iltihapla mücadele eden nitrik oksit gibi proinflamatuar bileşikleri serbest bırakırlar. Sardunya esansiyel yağının bu mikrogliyal hücreleri aktive ettiği gösterilmiştir ve bu nedenle, yağ ile beynin doğal kimyası arasındaki sinerjik ilişki, bu tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül koşulları önleyebilir.

Güçlendirici Etkilere Sahiptir

Dahili olarak kullanıldığında, çeşitli hormonlar, enzimler, asitler ve safraların salgılanmasını düzenlemek için endokrin bezlerini etkileyerek tüm sistem ve fonksiyonların düzgün çalışmasını sağlar. Bu, solunum, sindirim, dolaşım, sinir ve boşaltım sistemlerinin güçlenmesi ve işlevselliğinin artması demektir. Ayrıca, kasları ve cildi güçlendirir ve genel görünümünüzü geliştirebilir.

Bağırsak Solucanlarını Ortadan Kaldırır

Bu özellik, bağırsak solucanlarından muzdarip çocuklar ve sınırlı sayıda yetişkin için çok faydalıdır. Sardunya yağı bir vermifüjdür ve bu sorundan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Diğer Faydaları: Sardunya öz yağı, akne, dermatit ve diğer cilt hastalıklarının yanı sıra burun, boğaz ve diğer solunum organlarındaki enfeksiyonların tedavisinde çok faydalıdır. Araştırmalar, egzama, yanık, ülser, bademcik iltihabı ve adet öncesi sendromu (PMS) üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, depresyon, kronik anksiyete ve öfke sorunlarının tedavisinde yararlıdır ve zihinsel işleyiş üzerinde güçlü etkileri vardır.

Uyarılar: Nadiren duyarlılığı olan kişilerde sorun çıkabilir. Bazı hormon salgılarını etkilediği için, hamile veya emziren kadınlar için tavsiye edilmez, çünkü aynı etkilerin anne sütünden geçip geçmediği belirsizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz