Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ağır kokusu sebebiyle çoğu zaman tüketmekten uzak durduğumuz sarımsak kolesterol, kalp sağlığı ve tansiyon rahatsızlıkları için oldukça faydalı bir besin maddesidir. Kokusundan rahatsız olan kişiler sarımsak tozu veya sarımsak ttableti şeklinde faydalarından yararlanabilirler. Ama önce hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini öğrenmemiz gerekecektir.

Kalp Damar Sağlığına Faydalıdır

Sarımsak doğal yapısı sebebiyle trigliseridleri düşürücü etkiye sahiptir. Trigliseritler damarları tıkayarak kan akışına engel olan yağ yapılanmalarıdırlar. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda kötü kolesterolü düşürücü etkiye  sahip olduğu da ispatlanmıştır. Bu sebeple özellikle yüksek kolesterol rahatsızlığı olan kişilerin tüketmesi damar ve kalp sağlığı için tavsiye edilmektedir.

Kan Dolaşımını Düzenler

Yapılan farklı araştırmalar sonucunda da oksidatif strese bağlı olarak ortaya çıkan antioksidan miktarındaki azalmanın önüne geçme konusunda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Oksidatif stres sonucu damar çevresinde plak oluşumu gözlenmekte ve bu plaklar zamanla damar sertleşmesine sebep olmaktadır. Damar sertleşmesi ise tedavi edilmediği takdirde kalp krizlerine sebep olan bir sorundur.

Sarımsak yemek oksidatif stresi engellemektedir ve ayrıca içeriğinde bulunan B6 vitamini sayesinde damarlara zarar veren B6 vitamini seviyesini düşürmektedir. Ayrıca sarımsak damarlarda oluşan pıhtılaşmayı engelleyici alojen maddesine sahiptir. Sarımsak kullanımı kalp hastalıklarının ortaya çıkma riskini düşürür. İyi kolesterolü artırır kötü kolesterolü ve trigliseritleri azaltıcı etkisi vardır.

Damar tıkanıklığına karşı korur. Yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır. Kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Anti-hipertansif ilaçlara benzer etki göstermekle beraber onların yan etkilerine sahip değildir.

Tansiyona İyi Gelir

Sarmısağa kokusunu veren alliin denen bir bileşen bulunmaktadır. Bu bileşen damarlarda daralma veya yüksek basınç sonucu oluşan tansiyonu düşürücü etki göstermektedir. Ayrıca doğal kan sıvılaştırıcı özelliği sebebiyle de damarlardaki kan basıncını düşürmekte ve yüksek tansiyona iyi gelmektedir. Fakat düşük tansiyon sorunu olan kişiler sarmısak yediklerinde bayılma riskiyle karşılaşabilirler. Çünkü tansiyonu en hızlı düşüren besinler arasında bulunmaktadır.

Kolon ve Mide Kanserine İyi Gelir

Üzerinde yapılan araştırmalar sonucu bu besin maddesinin birçok kanser türüne iyi geldiği saptanmıştır. Özellikle kolorektal kanser türlerine yakalanma olasılığını %30 oranında düşürmektedir. Amerika’da 41 bin insan üzerinde yapılan araştırmalar sonucu düzenli sarımsak tüketen kişilerin %35 oranında daha az kolon kanserine yakalandıkları tespit edilmiştir.

İçerdiği antikanser maddelerle sarımsak kanser önleyici bir besindir. Doğal öldürücü hücrelerin sayısını artırmak suretiyle bağışıklık sisteminin etkinliğini artırıcı etkisi bulunur. Sarımsak hakkında yapılan araştırmalar prostat bağırsak mide kanserine yakalanma olasılığını düşürdüğünü göstermektedir.

Nezleye İyi Gelir

Kış aylarında sürekli nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarıyla karşı karşıya kalabilmekteyiz. Sarımsak sahip olduğu besin maddeleri sayesinde bağışıklık sistemimizi aşırı derecede güçlendirici etkiye sahiptir. Bu sebeple bu rahatsızlıklara yakalanmamıza engel olmaktadır.

Demir Eksikliğini Giderir

Vücudumuzda kansızlık vb. sorunlarla karşılaşmamak için düzenli olarak demir yönünden zengin besinlerle beslenmeliyiz. Sarımsak ise hem demir yönünden zengin bir besin maddesi olduğu gibi hemde demirin vücutta emilimini arttırma özelliğine sahiptir. Ayrıca içinde bulunan ferroportin adı verilen protein sayesinde demirin hücrede kullanıldıktan sonra tekrar dolaşıma karışmasına yardımcı olmaktadır.

Antibakteriyel Özelliğe Sahiptir

Bu besin maddesi antiviral ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için sadece beslenme amacıyla kullanılmayıp aynı zamanda tedavi amacıyla da uzun yıllardır kullanılmaktadır. Vücudumuzda bakterileri veya çeşitli virüslerin sebep olduğu her türlü hastalık veya rahatsızlıkta  sarımsağın faydalarından yararlanabiliriz. Yapılan bazı araştırmalarda antibiyotiğe karşı dirençli olan bakterilerin sarımsak tozu sayesinde yok olabildikleri ispatlanmıştır.

Ayrıca sarımsak yemek bazı hastalıklarda tek başına bakterileri ve virüsleri temizlemede yetersiz kaldığında bile vücudun o bakteri ve virüslere karşı direncini arttırmaktadır. Bağışıklık sistemini aşırı derecede güçlendirerek küçük veya büyük her türlü hastalığa karşı sizi koruyucu etki göstermektedir.

Saç Dökülmesine Karşı İyi Gelir

Sarımsak saç dökülmesine karşı önleyici ve saçkıran sorununa karşı da kullanılmaktadır. Savunma sistemini kuvvetlendirmesi en çok bilinen sarımsak faydası olarak belirtilebilir. Beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklığı kuvvetlendirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz