Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sarımsakta bulunan alisin maddesinin pek çok sağlık sorununda sarımsağın güçlü bir destek olmasını sağladığını biliyoruz. Alisin maddesi sindirim sisteminden tüm vücuda yayılır ve kuvvetli biyolojik etkilerini gösterir. Sarımsağın bu derece şifalı oluşunun tek nedeni alisin değildir elbette ajoen ve sülfür maddeleri de bitkiye antibiyotik özelliklerini verir. Yine de son noktada bu soğanlı bitkinin iyileştirici etkilerine dair tüm sırları bildiğimizi de iddia edemeyiz.

Alisin dışında sarımsakta hatırı sayılır miktarda manganez, B6 vitamini, C vitamini, selenyum, lif ve bunlara ek olarak kalsiyum, bakır, potasyum, fosfor, demir ve B1 vitamini gibi diğer besleyici maddeler bulunur. Sarımsaktan ve dolayısıyla sarımsak yağından işte bu nedenle vücut sağlığını korumak adına beklentilerimiz yüksektir. Her şeyden önce bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun savaşma ve savunma mekanizmalarını güçlendirir.

Sarımsak yağı antibakteriyel, mantar önleyici ve antiviral özelliktedir. Doğal sarımsak yağı hem ağızdan alınabilir hem de harici olarak kullanılabilir. Ancak hazır aldığınız ürünlerin ambalajını mutlaka okuyun. Bazı ürünler sadece harici kullanıma uygun hazırlanmış olabilir. Şimdi bakalım sarımsak yağını nerelerde kullanabiliriz:

Sarımsak Yağı Kepeği Önler

Kepek için önerilen başlıca doğal çözümlerden biri olan sarımsak yağını kepek tedavisinde kullanabilirsiniz. Herkesin hayatının bir döneminde kepek sorunu olabilir. Bakteriler, saçın fazla yağlanması ya da beslenmede yapılan yanlışlar saçta kepek oluşumuna yol açabilir. Sarımsak yağı içerdiği tüm vitaminler, antioksidanlar ve tabii ek olarak alisin maddesi sayesinde kepeğe neden olan sebeplere karşı gülü bir savunma oluşturacaktır.

Saç derisinde kepekten, kuruluktan ve kaşıntıdan şikayet edenler sarımsak yağı ile bir saça masaj yaparak saç derisinin beslenmesini, nemlenmesini ve kepeğin ortadan kalkmasını sağlayabilirler. Sarımsak yağı saça sürüldüğünde hoş olmayan bir kokuya neden olacaktır. Üstelik tek başına saç derisini de tahriş edebilir. Bunu önlemek için sarımsak yağını argan yağı ya da zeytin yağı gibi başka bir yağ ile karıştırmanız önerilir. Her iki yağ da saça ayrı ayrı faydası bulunan yağlardır. Karışımla saçınıza masaj yapıp 20 – 30 dakika kadar beklettikten sonra saçınızı normal şekilde şampuanlayabilirsiniz.

Sarımsak yağı içeren karışımla yapacağınız masaj saç derisinde kan akışını hızlandıracak, saç derisinde yağ üretimini dengeleyecek ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma sağlayacaktır. Bunların hepsi de kepeği önlemeye yardımcı etkilerdir. Sarımsak yağı kapsülleri kullanmak da kepeğin giderilmesinde etkili başka bir yöntemdir.

Saça Nasıl Uygulanır?

Sarımsak yağını temiz saça uygulamalısınız ancak tek başına yani inceltmeden saçınıza sarımsak yağı sürmemelisiniz. Küçük bir kaseye 4-5 yemek kaşığı kadar zeytin yağı, argan yağı veya susam yağı koyduktan sonra bu yağa 2-3 damla sarımsak yağı ekleyip karıştırın.

Eldiven taktıktan sonra parmaklarınızı bu karışıma batırıp parmak uçlarınızla saç diplerine dairesel hareketlerle masaj yaparak, yağı saçınıza yedirin. Saç derisine masaj yapmak saç köklerinin yağı daha iyi emmesini sağlar. Aynı zamanda bölgedeki kan dolaşımı da masaj sayesinde hızlanarak saç diplerinin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Yağı saç diplerine yedirdikten sonra yarım saat bekleyip ardından saçınızı normal şekilde yıkayabilirsiniz. Yağın saça daha iyi nüfuz etmesi için dilerseniz bekleme sırasında saçınızı naylon bir boneyle örtebilirsiniz.

Akne İçin Faydalıdır

Sarımsak yağının antibakteriyel ve antiseptik özelliği cildi bakterilerden ve iltihaptan arındıracak, akne sorununun hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ancak sarımsak yağını inceltmeden cildinizde denemeyin çünkü cildinizi tahriş edebilir. Bir iki damla sarımsak yağını birkaç yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı veya badem yağı ile karıştırdıktan sonra akneler üzerine uygulayabilirsiniz.

Kulak Enfeksiyonunda Belirtileri Dindirir

Sarımsak yağı bakteri ve mantar kaynaklı enfeksiyonları tedavi etme özelliği taşıyan bir yağdır. Ancak enfeksiyon deyince en çok kulak ağrısına ve kulak tıkanıklığına da yol açan orta kulak iltihabı için tavsiye edilir. Enfeksiyon bakterilerden kaynaklanıyorsa sarımsak yağı bakterileri öldürecek, iltihabı azaltacak ve belirtileri hafifletecektir.

Kulak ağrısını biraz olsun dindirebilmek için 2 damla sarımsak yağını 2 yemek kaşığı zeytin yağı veya susam yağına ekleyip küçük bir tavada karışımı ısıtın. Soğuduktan sonra yağı pamuk yardımıyla ağrıyan kulağa iki üç damla damlatın.

Cilt Mantarında Etkilidir

Sarımsağın cilt mantarına iyi geldiği söylentiden öte, çeşitli bilim adamlarının çalışmalarıyla da desteklenmiş olan bir gerçektir. Sarımsak yağını yine antibakteriyel özelliği olan Hindistan cevizi yağı  ile karıştırıp mantar görülen bölgeye uygulayabilirsiniz. İyileşme görene dek bu uygulama günde birkaç kez tekrarlanabilir. E vitamini kapsülünü kırıp bu karışımın içine katarsanız, hazırladığınız yağın iyileştirici etkisini güçlendirmiş olursunuz.

Diş Ağrısı İçin Sarımsak Yağı

Diş ağrısını geçirmek için birkaç damla sarımsak yağını bir parça pamuğa damlatıp on dakika kadar veya isterseniz yarım saat ağrıyan dişin üzerinde bekletin. Ağrı dinmemişse bu uygulamayı gün içerisinde 2 – 3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Kalp Sağlığı

Sarımsak yağı tansiyonu düzenlemek ve yüksek tansiyonu düşürmek için kullanılabilir. Sarımsak yağı damarlarını açan bir kan inceltici görevi görür ve damar tıkanıklığını engeller. Aynı zamanda sarımsak yağı kan şekerini düzenlemeye de yardımcıdır. Sarımsak yağının kötü kolesterol seviyesini düşürmesi, kolesterolün tetiklediği pek çok farklı kalp hastalığının da önüne geçer.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi

Sarımsak doğal bir antibiyotiktir diye hep tekrarlıyoruz. Bunun anlamı sarımsağın vücudu hastalıklara karşı etkin bir koruma ve iyileştirme gücü olduğudur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren, bağışıklık sistemi için hücre üretimini arttıran sarımsak yağını, kapsül şeklinde veya doğal yağı suya damlatarak alabilirsiniz.

Soğuk Algınlığına Karşı

Yakın zamanda yapılan araştırmalar sarımsağın soğuk algınlığını önlemekte epeyce etkili olduğunu göstermiştir. Yapılan bir deneyde kış boyunca sarımsak desteği alanlar, sarımsak kullanmayan deneklere göre çok daha düşük bir oranda soğuk algınlığına yakalanmıştır. Üstelik soğuk algınlığına yakalanan az sayıdaki kişinin de sarımak sayesinde hastalığı çok daha hafif ve çabuk atlattığı görülmüştür.

Kas Ağrıları

Sarımsağı kas ağrılarına iyi geldiği bilinir. Hatta bazı spor eğitmenlerinin sporcularına sarımsak yağı kapsülü önerdiğini duymuş olabilirsiniz. Kadınlar arasında ayrıca adet ağrılarını gidermek için sarımsak yağı kullanımı yaygındır.

Önlemler ve Uyarılar: Sarımsak nefesin veya vücudun kötü kokmasına veya alerjik bir reaksiyona neden olabilir. Yüksek dozda sarımsak mide yanması, ishal, midenin bozulması gibi yan etkilere neden olabilir. Sarımsağın kan inceltici özelliği olduğundan ameliyattan önce, hamilelik sırasında, bebek emzirirken veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılmaması önerilir. Ayrıca hamile kalmaya çalışan kadınlara da önerilmez. Sarımsak ve sarımsak yağı cilde doğrudan sürülürse ciltte tahrişe veya yanmaya neden olabilir.

Sarımsak yağı kullanımı sonucu görülebilecek yan etkiler egzama, ağızda yanma, ciltte kızarıklık, bulantı ve ishaldir. Sarımsak yağını tablet ya da sıvı şekilde kullanmadan önce ürünü nasıl kullanacağınızı mutlaka bir uzmana danışınız. Kendi kendinize kullanım dozu ya da biçimleri belirlemeyiniz. Ürün ambalajını dikkatle okuyunuz. Beklenmedik etki görülürse sarımsak yağı kullanımını hemen sonlandırınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz