Aloe Veranın Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Daha çok sıcak bölgelerde yetişen, yaprakları oldukça yüksek bir sapın tepesinde rozet biçiminde toplanmış bulunan bir süs bitkisi ve bu bitkinin etli ve kalın yapraklarından çıkarılan, kırmızımtırak esmer renkli, hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan bir maddedir. Aloe Vera; Sarısabır, Öd Ağacı ve Azvay olarak da bilinir. A, C, E ve B grubu vitaminleri ile Selenyum, Demir, Mangan, Magnezyum, Kalsiyum, Çinko, Bakır, Fosfor, Potasyum gibi mineraller içerir.

Aloe Vera besin değeri yüksek bir bitkidir. Vücudu kuvvetlendirir. Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile sindirimi kolaylaştırır. Safra söktürür. Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir. Mide ülseri gibi mide rahatsızlıklarına karşı faydalıdır. Yanık ağrılarını azaltır. Deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır. Cilt bakımı için de kullanılan Aloe vera, yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerinin yanında ur, tümör gibi zararlı oluşumların yok edilmesini destekler. Vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olur.

Aloe Vera Sedef Hastalığına İyi Gelir

Sedef hastalığından şikayetçi olan kişiler genellikle istenen sonuçları verebilecek mükemmel ilacı bulmakta zorlanırlar. Mükemmel tedavi seçeneği arayan o insanlardan biri misiniz? O zaman, aloe verayı mutlaka denemeniz gerekiyor. Bu harika bitki, cilt sağlığı için sayısız fayda içerir ve sedef hastalığının çeşitli semptomlarını tedavi etmeye de yardımcı olur.

Aloe vera, dünyanın her yerinde cildi yatıştırmaya ve iyileştirmeye yarayan birçok iyileştirici özelliği ile bilinir. Aslında, aloe veranın 16. yüzyıldan beri bitkisel ilaç olarak kullanıldığına inanılmaktadır. Birçok cilt sorununu tedavi etmenin en etkili yollarından biridir ve % 100 doğaldır. Reçeteli krem ​​ve merhemlerde olduğu gibi toksik içerik barındırmaz.

Sedef hastalığının semptomları kaşıntı, iltihaplanma, pul pul dökülme, kızarıklık ve cilt kuruluğudur. Durum kötüleştikçe, püstüler lezyonların ve çatlakların oluşumuna yol açabilir. Modern ve bilimsel araştırmalar aloe veranın bu rahatsız edici ve sıklıkla utanç verici cilt sorununun tedavisindeki etkinliğini desteklemektedir. Amino asitler, enzimler, antrakinon, monosakkarit, salisilik asit, lignin, polisakkarit, sterol, saponin, vitaminler ve mineraller içerir.

Sedef Hastalığı Üzerinde Aşağıdaki Şekillerde Çalışır;

 • Nemlendirici özelliklere sahiptir.
 • İçerisindeki glucomannan ve gibberellin, sedef alevlenmelerinin iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.
 • İçerisinde barındırdığı amino asitler, ciltte oluşan pullanmayı yumuşatır.
 • Kaşıntı hissini kontrol altına alabilen magnezyum laktat ve diğer antienflamatuvar bileşikleri içerir.
 • Ayrıca cildi güneşten ve zararlarından korur.

Topikal uygulama dışında aloe vera jeli su ile seyreltilerek tüketilebilir. Oral olarak tüketildiğinde, sindirim sistemini detoksifiye etmeye yardımcı olabilir. Toksinlerin birikmesi cildin sağlığını etkiler ve sedef hastalığı gibi durumların gelişmesine yol açar. Aloe verada bulunan antioksidanlar bu toksinleri yok eder ve vücudu temizler.

Sedef İçin Aloe Verayı En İyi Şekilde Kullanmanıza Yardımcı Olacak Birkaç İpucu;

Malzemeler: Bir adet aloe vera yaprağı

Ne Yapacaksınız?

 • Dikkatle aloe yaprağını dilimleyin ve içindeki jelin dışarı çıkmasını sağlayın.
 • Bunu doğrudan döküntülere uygulayın ve açık bırakın.
 • Kalan jeli buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklayın.
 • Birkaç saatte bir jeli tekrar uygulayın.

Nasıl Etki Eder? Kaşıntı ve tahrişleri anında azaltacaktır. Cildinizi nemlendirir ve ölü ve pullu deriden kurtulmanıza yardım eder.

Aloe Vera Ve Çay Ağacı Yağı

Malzemeler: 1 çorba kaşığı aloe vera jeli, 2-3 damla çay ağacı yağı

Ne Yapacaksınız?

 • Esansiyel yağı aloe jeline ekleyin ve karıştırın.
 • Bunu etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Birkaç saat kadar açık bırakın.
 • Bir günde 2-3 kez tekrarlayın.

Nasıl Etki Eder? Aloe vera jeliyle çay ağacı yağını birleştirmek tedaviyi daha güçlü hale getirir. Çay ağacı yağı, geniş spektrumlu bir antimikrobiyal maddedir ve cildinizde, özellikle de cildinizde çatlakların geliştiği yerlerde, herhangi bir enfeksiyonun oluşmasını engeller. Aynı zamanda döküntülerin iyileşme sürecini de hızlandırır.

Aloe Vera Ve Badem Yağı

Malzemeler: Yarım çay kaşığı badem yağı, 1 çorba kaşığı aloe vera jeli

Ne Yapacaksınız?

 • Yağı ve aloe jeli birbiriyle iyice karıştırın.
 • Bu karışımla etkilenen bölgeye nazikçe masaj yapın.
 • Bir gece boyunca bekletebilirsiniz.
 • Yatmadan önce her gece bunu uygulayın.
 • Ayrıca gün boyunca uygulayabilir ve temizlemeden cilt üzerinde bırakabilirsiniz.

Nasıl Etki Eder? Badem yağı cilt için aşırı derecede nemlendiricidir. Cildi besleyen ve tekrar esnek ve yumuşak hale getiren yağ asitleri içerir.

Aloe Vera Ve Hindistan Cevizi Yağı

Malzemeler: 1 çorba kaşığı aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı saf Hindistan cevizi yağı

Ne Yapacaksınız?

 • İki malzemeyi birlikte karıştırın ve döküntüye uygulayın.
 • Bir iki dakikalığına masaj yapın.
 • Karışımı 2-3 saat bekletin.
 • Bunu günde 2-3 kez yapın.

Nasıl Etki Eder? Hindistan cevizi yağı, yumuşatıcı ve antibakteriyel bir maddedir. Ayrıca antienflamatuvar bileşikler içerir, bu da sedef hastalığı semptomları için harika bir bileşen olmasını sağlar.

Dikkat Edilecek Hususlar;

Sadece safveya organik Hindistan cevizi yağı kullanın. Rafine edilmiş Hindistan cevizi yağı, koruyucu maddeler içerir ve zaten sedef hastalığından dolayı hassaslaşmış cildinizde daha fazla tahrişe neden olabilir.

Taze aloe vera jeli alamıyorsanız, mağazalarda mevcut organik versiyonlarını tercih edebilirsiniz. Aloe vera ihtiva eden losyonlar veya jeller kullandığınızda, her zaman formülün yüksek konsantrasyonda bitki özütü içerenlerini tercih edin. Uzmanlar, % 70 veya daha fazla aloe vera konsantrasyonuna sahip ürünler kullanmanızı öneriyor.

Sedef hastalığı için doğal bir tedavi olarak aloe vera kullanmanın dışında, diyetinize de önem vermelisiniz. Vücudunuzun pH seviyelerini dengeleyen bir diyet uygulayarak, bu cilt sorunlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Yeme ve içme alışkanlıklarınızda ayarlamalar yaparak vücudunuzun pH dengesini yönetmek, cildinizin sağlığı üzerinde çok olumlu bir etki yaratabilir. Bu aynı zamanda sedef hastalığının tedavisinde de yardımcı olur.

Cilt uzmanları, birden fazla faydası nedeniyle sedef hastalığı tedavisi için aloe verayı önermektedir. Cildinizi sadece doğanın sağlayabileceği besinlerle ve bitkilerle tedavi etmek, bu cilt rahatsızlığının semptomlarını uzak tutmanın en iyi yoludur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz