Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

şeker hastalarının dikkat etmesi gereken durumlar

Şeker hastalığı toplumda sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Hastalığın bir sürü türevi vardır ve diabet, diğer adıyla da şeker hastalığı ciddi sonuçlara yol açabilen bir hastalıktır. Pankreasın ürettiği insülin yetersizliğinin neden olduğu hastalık kişi insülin olmayınca besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları ihtiyaç duyduğu hücreler giremez ve zarar verir.

Böylelikle, hücreler şekersizlikten dem vururken kanda şeker anormal değerlerin üstüne çıkar. Kanda şeker oranının artması sonucunda ise zehir etkisi meydana gelir ve tüm hücreler tahrip olur.

Şeker Hastalığının Belirtileri;

Sık sık idrara çıkma, aşırı susama bulanık görme, halsizlik, bitkinlik, beklenmedik ve ani seyreden kilo kaybı, acıkma hissi, mide bulantısı, nefes kokusu, sık tekrar eden idrar yolu enfeksiyonu, adetten kesilme, kuru ve kaşıntılı deri, yaraların geç iyileşmesi ve daha birçok belirtisi bulunmaktadır.

Pankreasın ihtiyacı olan mikro minareler vücutta şeker dengesini sağlayan pankreas bezinin çalışabilmesi ve etkili insülin üretebilmesi için mikro minerallere ihtiyacı vardır. Bu mikro mineraller kobalt, çinko, krom, mangan ve nikeldir.

Bu mineraller pankreas için çok az gerekli olsa da, alınmadıklarında yöresel olarak şeker hastalığının ortaya çıktığı görülür. Şeker hastalığına yakalanmamak için, bu mikro mineralleri içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Bunlar aynı zamanda şeker hastalığından kurtulmak içinde alınmalıdır.

Krom

Her gün düzenli olarak tüketilen besinlerin içinden yeteri kadar krom alınmadığı takdirde, pankreas bezi ihtiyaç olabilecek insülin hormonu salgılamayı yapamaz. İnsanların sağlıklı bir pankreasa sahip olmasına rağmen, şeker hastası olmaya mahkûmdur. Krom vücuda alınması gereken bir mikro mineraldir. Vücuttaki faydaları açısından neden krom tüketilmeli;
İnsülinin üretilmesi ve vücutta etkili olması için, kalp krizinin ve damar sertliğinin önlenmesi için, vücutta kandaki şekerin belli bir seviyede tutulması için, kan yağlarından kolesterolü düşürmek için, içinde krom olan besinler tüketilmelidir.

Doğada kromun bol miktarda bulunduğu yerler bal,polen mayalar, deniz ürünleri. Krom aynı zamanda nikel, çinko, kobalt mangan mikro minerallerin etkili olmasını sağlar. Vücuda ihtiyacı olan krom alınmadığında, bu mikro elementlerde etkili olamaz.

Kobalt

Bu mikro mineral pankreas bezinin düzenli bir şekilde çalışmasını ve yeteri kadar insülin üretmesini sağlar. Bu etkilerde kandaki şekerin düşürülmesi sağlar. Kobalt B12 vitamininin yapısında bulunmaktadır.

Nikel

Vücutta kandaki şekerin kullanılmasını sağlayan bir mikro elementtir. Yeşil yapraklı sebzelerde, soğan, sarımsak, çikolata, kabuklu deniz ürünlerinde, kayısıda nikel elementi bulunmaktadır.-Nikel ve kobalt: Bu mikro minerallerin bir arada olması, pankreasın çalışma bozukluklarının giderilmesini sağlar. Bu sayede şeker hastalığının önlenmesinde etkili olur.

Çinko, kobalt ve nikel

Bu mikro elementlerin bir arada bulunması hipofiz ve pankreas bezi üzerinde olumlu etkiler yapar. Bu bezlerin çalışmasını düzenler, şeker hastalığını önler. Kanda bulunan şeker seviyesini ayarlamaya hizmet ederler. Bu yüzden besinler dengeli olarak her gün tüketilmeye çalışılmalıdır.

Mangan ve çinko

Vücutta şeker dengesinin kurulmasında etkili olan böbrek üstü bezlerinden salgılanan adrenalin hormonu üzerinde etkili olurlar. Pankreastan insülin salgılanmasında ve insülinin etkili bir şekilde kullanılmasında etkili olurlar. Bu nedenle kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık gibi kuruyemişler, et ve tahıllar tüketilmelidir.

Mangan ve kobalt

Bu mikro elementler bir arada ileri yaşlarda pankreasın yorgunluğunu önler. Bu yaşlarda şeker hastalığının olmamasını sağlarlar. Bu yüzden her gün düzenli olarak gıdalarla alınmaları gerekir. Ayrıca şeker hastalığının ilerlemesini önlerler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz