Şeker İçermeyen Bitkiler Nelerdir?

şeker içermeyen gıdalar

Diyabet düşüncesi sizi korkutuyor mu? Yediğiniz her yiyeceğin ne kadar şeker içerdiğini hesaplamaktan yoruldunuz mu? Aşağıdaki besinler şekersiz olduğundan, hiç endişelenmeden gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Marul

Şekersiz sebzelerden biri olan marul, inanılmaz derecede gevrektir ve yeşil salatanın vazgeçilmez bir öğesidir. Marul, folat, manganez ve demirin zengin bir kaynağı olduğu için bağışıklığı artırmak açısından özellikle sağlıklıdır. Marulda ayrıca temel B vitaminleri ve A vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunur. Marul, 100 gramlık porsiyon başına yaklaşık 0.8 g şeker içerir, bu da bir hamur işinin içinde bulunan şekerin 20’de 1’i kadardır.

Kuşkonmaz

Birçok kültürde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Kuşkonmaz, vücut için oldukça faydalı olan diğer önemli besinleri içerirken, yağsızdır ve neredeyse hiç şeker içermez. Öncelikle diüretik olarak kullanılmış olmasına rağmen, metabolizmayı hızlandırmak için de tercih edilmektedir. A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve demir, bakır, folat gibi mineralleri içerir ve protein bakımından da zengindir.

Brokoli

Bu koyu yeşil renkli sebze neredeyse yağsızdır ve az şekerlidir. Bununla birlikte, önemli besin maddeleri içeriği ile besin eksikliklerini telafi etmekten sorumludur. Brokoli A vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini, diyet lifi, kalsiyum, demir, fosfor, çinko ve potasyum dahil olmak üzere muhteşem besin maddeleri ile doludur. Brokoli ayrıca en güçlü antioksidanlardan birini içerir ve sağlıkla ilgili faydaları arasında cilt problemlerini tedavi etmek ve vücutta hasara neden olan serbest radikalleri temizlemek bulunur.

Brüksel Lahanası

Yağsız ve düşük şekerli sebzelerden biri olan Brüksel lahanası, birçok salata tarifinde kullanılır ve tüketebileceğiniz en sağlıklı besinlerden biridir. Brüksel lahanası ayrıca kansere karşı koruyucu bir madde olarak anılmasını sağlayan anti-kanserojen özelliklere sahiptir. Ayrıca antikanserojenik özelliklerini destekleyen filogenetiklerle doludur.

Küçük lahana olarak da bilinen Brüksel lahanası, göreceli olarak tatsız bulunmasından dolayı çocuklar arasında popüler olmayan sağlıklı gıdalardan biridir. Ancak, düşük şeker ve sıfır yağlı bir besin arıyorsanız, bu minik lahanalar bu listenin en sağlıklı seçeneklerinden biridir.

Beyaz Lahana

Beyaz lahananın neredeyse her sağlıklı besin listesinde yer aldığını biliyoruz. Evet, akrabası olan Brüksel lahanası ile birlikte, düşük şeker ve düşük yağlı gıdalardan biridir. Bu sebze birçok temel besin içerir ve birçok sağlık yararına sahiptir. Lahana, A vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini bakımından zengindir. Ayrıca kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve sodyum gibi mineraller de içerir.

Greyfurt

Greyfurt, öksürük ve soğuk algınlığı için en etkili ilaçlardan biridir. Tüm önemli C vitamini içeriği, bu meyvenin sizi aynı zamanda iskorbüt hastalığından koruyacağını da garanti eder. Greyfurt, yemeden önce bir kez daha düşünmeden veya ekstra kilo alma konusunda endişelenmeden yiyebileceğiniz sıfır yağlı değerli yiyeceklerinden biridir.

Avokado

Dünyanın en besleyici yiyeceklerinden biri olan ve tüm dünyadaki beslenme uzmanları tarafından “eksiksiz besin” olarak anılan avokado, düşük şekerli ve az yağlı yiyeceklerden biridir. Özellikle zengin diyet lifi ve potasyum ve bakır gibi mineraller ile E vitamini, A vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve C vitamini içerir. Avokado ayrıca eser miktarda folat, bakır ve protein içerir. Birçok sağlık yararı vardır ve cilt ve saç bakımı için düzenli olarak kullanılır.

Papaya

Damak tadına mükemmel uyum sağlamasının yanı sıra lezzetli tadı dışında birçok sağlık yararına sahiptir. Papaya içerisinde bulunan sindirim süreçlerini canlandıran kimyasallar olan Papains aracılığıyla sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda temel vitaminler bakımından da zengindir. En önemlisi de A vitamini kaynağıdır. Karotenin varlığı papayayı kanser için koruyucu bir gıda yapar. Düşük sodyum kalitesi, kolesterol sorunları olan insanlar için yararlıdır. Papaya meyvesi cilt rengini iyileştirir ve pigmentasyonu ve renk değişikliğini önler. Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bu meyvenin saç dökülmesini ve kepek oluşumunu önlediği de bilinmektedir.

Domates

Muhtemelen en çok tartışılan konulardan biri, domatesin meyve mi yoksa sebze mi olduğudur. Kesin olan şey, domateslerin az yağlı ve neredeyse şekersiz gıdalar olmasıdır. İyi miktarda K vitamini içerirler. Sağlıklı kemik oluşumu ve kemikleri güçlendirmek için gerekli olan K vitamini, kemik sağlığını korumanıza yardımcı olur. Aynı zamanda osteokalsin adı verilen ve kalsiyumun kemiklerinizi güçlendirmesine yardımcı olan ve katalizör görevi gören kolajen olmayan bir proteini de uyarır. Domates ayrıca yüksek miktarda, gece körlüğü ve diğer hastalıkların önlenmesine yardımcı olan A vitamini de içerir.

Pancar

Pancar, pek çok rahatsızlığı tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olur. Düşük şekerli gıdalar listemizdeki en popüler süper besinlerden biridirler. Pancar potasyum, demir ve diyet lifi gibi minerallerle doludur. Zengin renklerini, betanin denilen güçlü bir antioksidandan alırlar. Her şeyden önce, pancarın tadı çok güzeldir. Bu yüzden, tatlılardan ve diğer şekerli yiyeceklerden kaçınmak zorunda olsanız bile, pancarı güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz ve kendinizi suçlu hissetmek zorunda kalmazsınız.

Evet şimdi, bu inanılmaz şekersiz meyve ve sebzeleri biliyorsunuz, neden bekleyesiniz ki! Bu besinleri hemen diyetinize ekleyin ve kan şekeri seviyenizi kontrol edin. Yemekten zevk aldığınız diğer düşük şekerli gıdalardan da faydalanmayı unutmayın. Siz de düşük şekerli meyveler veya sebzeler içeren değişik yemek tarifleri veya salatalar biliyorsanız, lütfen bizimle paylaşın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz