Şeker Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Güney Amerika’ya özgü ve son derece tatlı yaprakları olan, yüzlerce yıldır kullanılan yeşil yapraklı bitki örtüsüne verilen addır. Başta steviosid ve rebaudiosit gibi glikozitler içerir ve bu içerik, tatlılığından sorumlu aktif bileşiklerdir. Şekerden 40 kat daha tatlıdır fakat kan şekeri düzeylerini etkilemeyen yapay bir tatlandırıcı olarak son zamanlarda popülerlik kazanmaya başlamıştır. Normal şekerin aksine, vücuda olumsuz yan etkileri yoktur ve özellikle diyabetliler için yararlıdır.

Ayçiçeği familyasında 240’dan fazla çalı türü vardır ve ayçiçeği ile aynı familyadandır. Resmi bilimsel adı Stevia rebaudiana’dır. Kuzey ve Güney Amerika’nın tropik bölgelerinde yetişir ancak bitki genel olarak tanınmaz. Karbonhidrat kontrollü diyetler uygulayan insanlar için bu harika yeni seçenek hakkında giderek daha fazla araştırma ortaya çıktıkça, şeker otunu bir tatlandırıcı ve bir gıda katkı maddesi olarak onaylayan ülke sayısı giderek artıyor.

Besin Değeri: Şeker yerine kullanılmasını mümkün kılan tatlı tadıyla aslında çok değerlidir. Daha da önemlisi, çok düşük bir kalori değeri vardır. Besin değeri üzerine yeterli araştırma yapılmamıştır. Şu anda, yaprağının, karbonhidratlar ve daha önce bahsedilen glikozitler dışında herhangi bir besleyici madde içerip içermediği bilinmiyor.

Diyabeti Kontrol Ediyor

İnsan sağlığıyla ilgili endişeler için en çok övülen özelliği, vücuttaki kan şekeri düzeylerini düzenleme kabiliyetidir. Şeker hastaları veya karbonhidrat kontrollü diyetler uygulayan insanlar için normal şeker yerine kullanılabilen ideal bir besindir çünkü diyabetik komplikasyonlar hakkında endişelenmeden tatlı yiyecekler yemenizi sağlar.

Normal şekerdeki sakaroz ile karşılaştırıldığında yapılan tatlıları şeker kadar tatlandırır, ancak karbonhidrat dışı bir glikozit olan steviosid içerir. Yukarıda açıklandığı gibi, steviosid bozulduğunda, glukoz içeren partiküller, vücuttaki glikoz seviyelerini etkileyerek ve kan dolaşımına absorbe edilmek yerine, kolondaki bakterilerce emilir.

Dolaylı Olarak Kilo Vermeye Yardıcı Olur

Şeker otu kalori bakımından çok düşüktür ve çeşitli türlerine bağlı olarak, şekerden 40 ila 300 kat daha tatlıdır. Bu, insanların bol miktarda kalori almadan kek, kurabiye ve şekerleme gibi yiyecekler yiyebilecekleri anlamına gelir, bu nedenle kilo alma şansını azaltırlar. Aynı zamanda çocuk beslenmesinde aşırı şeker içeriğinin kontrol edilmesine yardımcı olabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Belirtildiği gibi, steviosid bir glikozit türüdür, ancak şeker otunda kan damarlarını rahatlatıp idrara çıkma ve vücuttan atılmayı kolaylaştıracak başka glikozitler bulunmaktadır. Bu, kardiyovasküler sisteme daha az stres yüklenmesine, kalp sağlığının korunmasına ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi bazı durumları önleyen kan basıncında bir düşüşe neden olabileceği anlamına gelir.

Kanseri Önlüyor

Şeker otunda bulunan zengin antioksidan bileşik kaynakları, pankreas kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerini önlemek için ideal bir besin takviyesidir. Quercetin, kaempferol ve diğer glikozit bileşikler vücudun serbest radikallerini yok etmeye yardımcı olur, böylece sağlıklı hücreleri kanser hücrelerine dönüştüremezler. Antioksidanlar aynı zamanda erken yaşlanmayı, bilişsel bozukluğu ve kalp hastalığı gibi çeşitli diğer durumları önlemeye yardımcı olur.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Çalışmalar, şeker otu tüketilmesinin kötü (LDL) kolesterol ve trigliserit düzeylerinde belirgin azalmaya neden olduğunu gösteriyor. Ve iyi (HDL) kolesterol düzeyinin yükselmesi ve iyi lipid profili için gereklidir.

Ağız Sağlığını Destekler

Ağızda bakteri oluşumunu azalttığı ve diş macunu ve ağız gargaraları için popüler bir katkı maddesi olduğu bulundu. Çürükleri ve diş eti iltihabını da önler. Aslında başka bir yolla da ağız sağlığını dolaylı şekilde destekleyebilir. Şeker dişleri çürütür ancak şeker yerine kullanılan şeker otu dişlere yapışmayacağı için diş çürüklerini azaltabilir.

Cilt Bakımına Destek Verir

Egzama ve deri iltihabı gibi cilt sorunlarına karşı faydalıdır. Topikal uygulama bakterilerin yayılmasını engeller ve bu durumlarda steroid gibi davranır, ilaçlarla rahatlamayan birçok insan için popüler bir seçenek haline gelmiştir.

Osteoporozu Önler

Şekerin aksine, kemik mineral yoğunluğunu artırmaya ve osteoporozu tedavi etmeye yardımcı olur. Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, artmış kalsiyum metabolizmasındaki önemini göstermektedir. Araştırmacılar insan sağlığı için kullanmanın farklı yollarını bulmaya çalışıyorlar.

Yan Etkiler ve Önlemler

Genelde iyi ve güvenilirdir, ancak yaban mersinine alerjiniz varsa, o zaman şeker otu içeren ürünler için alerjik bir reaksiyon gösterebilmeniz çok olasıdır. Oral alerjik reaksiyon belirtileri; dudak, ağız, dil ve boğazda şişme ve kaşıntı, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ağız ve boğazda karıncalanma hissi içerir. Böyle bir durumda, tedaviyi bırakın ve semptomlar ciddiyse tıbbi yardım isteyin.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, şeker otuna dair güvenlik bilgileri maalesef eksiktir. Doktorunuza danışabilirsiniz, ancak muhtemelen kullanımından kaçınmak en iyisidir. Genel olarak, halen devam eden tıbbi bir durumunuz varsa veya diğer ilaçları kullanıyorsanız yapraklarını kullanmadan önce doktora başvurun.

Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yaprakları toz ve sıvı formda çeşitli gıdalarda şeker yerine geçebilir.

  • İçeceklerde; kahve ve çay
  • Süt ürünlerinde; yoğurt ve dondurma
  • Paketlenmiş yiyeceklerde; turşu, soslar, alkolsüz içecekler ve şekerlemeler
  • Ekmek ürünleri; ekmek, pasta ve çörekler

Evde çeşitli yemekler pişirmek için de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, şekerden çok daha tatlı olduğu için şeker yerine koymadan önce miktarı kontrol etmek önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz