Şeker Vücuda Ne Yapar?

şekerin zararları

Bir örnekle anlatalım… 5 litre kanın var ve her bir litrede 1 gram glikoz mevcut, yani tüm vücudunda dolaşan kanında toplam 5 gram şeker var. Bir markete girdin. Çok da stresli bir günündesin. Bir koca paket bisküviyi aldın. 100 gram şeker var içinde.

Bu şeker miktarı 25 dakika sonra kanında. Yani önceki 5 gramı da ekle, kanında 105 gram şeker var. Normal şartlarda kanında 105 gram şeker olan insan komaya girer ve ölür.

Ama ölmüyorsun. Neden?

Pankreas insülin salgılıyor. İnsülin şekere gelip diyor ki “Lütfen burada kalma, sahibimi öldürüyorsun. Başka yere git”… Şeker cevap veriyor: “Tamam giderim, sorun yok ama nereye gideyim?”… “Üç seçeneğin var” diyor pankreas, “Karaciğere, kaslara ya da yağlara”… Şeker karaciğerin kapısını çalıyor. Karaciğer “Kusura bakma daha dün geldin ve o miktar hâlâ içimde” diyor.

Şeker mecbur kaslara gidiyor, “Sana ihtiyacımız yok, üstelik bizi yavaşlatıyorsun” cevabı alıyor veee yağların kapısını çalıyor sonunda… Yağlar adeta önüne kırmızı halı seriyor: “Gel burayaaa, gel burayaaaa”… Şeker gerçekten zararlı.

Çok şeker kullanan insanların çoğu şeker hastası, kalp krizi riskleri var, böbrekleri sorunlu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz