Şekersiz Çay Kaç Kalori? Çayın Kalorisi Nedir?

çay kaç kalori

Çay, tiryakilik derecesinde tüketimi yapılan ve ülkemizde özellikle Doğu Karadeniz bölgemizin ekonomisinde özel bir yeri olan, soğuk formları mevcut olmakla birlikte daha çok sıcak içilen bir içecektir. Çay bitkisine ismini veren çaygiller ailesinden gelen  kısa boylu bir ağaççığın yapraklarından elde edilmektedir.

Tüm dünyada yaygın olarak içilen, Avrupa kültüründe daha çok süt ile birlikte alınan, Türk halkının her gün özellikle sabah kahvaltıları ile akşam yemeklerinin üzerine düzenli olarak kullandığı bir içecektir. Çayın tarihi çok eski zamanlara dayanır.

Genel olarak bir tür içecek ya da besinlerde ya sağlığa yararları ya da zararları dile getirilmektedir. Halbuki -dikkat edilirse- çay, sağlığa yararları kadar zararlarından da aynı oranda bahsedilen bir içecektir. Zindelik vermesi, uyanıklık sağlaması, boşaltım sorunlarında etkili olması, sindirimi ve hazmı kolaylaştırmasının yanında çayın düzenli tüketiminin kansere karşı koruduğu, hipertansiyona iyi geldiği söylenmektedir.

Bunun yanında uzmanlar, aşırı çay tüketiminin zararlı olduğunu belirtmekte ve bu durumun kemik sağlığını olumsuz etkilediğine ve kemikleri zayıflattığına dikkat çekmektedirler.

Şekersiz Çay Kalori Değeri

Diyetlerde şekersiz çayın serbest bırakıldığı dikkat çekmektedir. Bu boşuna değildir. Şekersiz çay, tıpkı su gibi kalorisi olmayan bir içecektir. Kalori değeri 0’dır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz