Şevketibostan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Anayurdu bilinmeyen ama ülkemizin kırsal kesimlerinde doğal örnekleri sıkça görülen şevketibostan bir yıllık otsu bir bitkidir. 50 cm’ye kadar boylanabilir. Beyaz damarlı, yeşil renkli ve kenarları iri dişli yapraklarının uçları dikenlidir. Bitkinin yaz mevsiminde açan ve devedikenininkine benzeyen bileşik çiçekleri sarı renkli olur.

Şevketibostanın, her şeyi iyileştirdiğine inanılır. Latince adı Cnicus Benedictus’u tedavi etme yeteneği nedeniyle almıştır. Bu şifalı bitki, tıbbi kullanımları için 2000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Asteraceae ailesine aittir ve Akdeniz bölgesi, Avrupa, Batı Asya ve Doğu Amerika’ya özgüdür. Demir, lignan, manganez, potasyum, magnezyum, cnicin ve tanen gibi bileşenlere sahiptir. Tonik, müsilaj, sindirim, febrifüj, emetik, diüretik, anti-inflamatuar, uyarıcı, antidiyareal ve balgam söktürücü gibi tıbbi özelliklere sahiptir. Dünyanın başka yerlerinde bir tür zararlı ot olarak bilinir.

Kapsül, tentür ve çay şeklinde kullanılabilir. Zeytinyağlı yemeği yapılabilir. Hormon dengesizliğini tedavi etmek için yararlıdır ve dolaşımı artırır. Bu bitki beyne oksijen taşır. Antiseptik olan, iltihaplı dokuyu küçülten ve periferik kan damarlarını genişleten büzücü bileşiklere sahiptir. Büyük bir potasyum kaynağı olduğundan amenore, dismenore, ateş, sarılık, artrit ve solunum alerjileri için kullanılır.

Avrupa’da Orta Çağ boyunca, veba, gut, baş ağrısı, ateş ve sindirim problemlerini tedavi etmek için kullanıldı. Bitki ayrıca süt artırıcı ve adet söktürücü etkilere sahiptir ve bunların yanı sıra düşüklere sebep olabilir. Sapları ve yaprakları tıbbi amaçlar için kullanılır.

Sağlık İçin Faydalıdır

Midevidir; iştahı açar ve salgılamayı artırarak sindirimi kolaylaştırır. Sindirimsizliği giderir. Safra ve karaciğer sorunlarının iyileştirilmesinde etkili olur. Bağırsaklardaki aşırı gazı söktürür. Karın ağrılarını giderip rahatlama sağlar. İdrar söktürücü etkisi de bulunmaktadır. Doku ve damar büzücü etkisiyle hemoroit ve diyarenin (ishal) iyileştirilmesinde etkili olur.

Vücudu detoksifiye etmek ve arındırmak için kullanılır ve ayrıca kan dolaşımında yardımcı olur. Bakterileri kandan temizler, ağrıyı hafifletir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve istenmeyen yağları yok eder. Bitki, karaciğer problemlerini tedavi etmek için yararlıdır ve ciğerlerinizin zarar görmesini önler. Öksürük, diyabet, diyare, akciğer, böbrek, menopoz, baş ağrısı, hepatit, safra kesesi ve kabızlık için yararlıdır. Kökler, gövde ve yapraklar yüzyıllardan beri tonik içecek, çay ve kapsül şeklinde kullanılır. Aşağıda diğer sağlık yararları listelenmiştir:

Sindirimi Destekler

Şevketibostan sindirim problemleri için çok yararlıdır. Gaz, hazımsızlık ve şişkinliği önlemek için yemekten önce çay şeklinde tüketilir. Antik çağlardan beri, iştahı teşvik etmek için kullanılmıştır. Bu bitki, safra üretimini destekleyen ve aynı zamanda mide suyu ve tükürük üretimini uyaran safra söktürücü özelliklere sahiptir. Sindirim sistemi için yardımcı olmanın yanı sıra, safra taşı ve karaciğer hastalığı şansını azaltır.

Bu acı ot, tükürük ve mide suyunu üretmeye yardımcı olurken vücudun safra üretimini teşvik etmesine yardımcı olabileceği anlamına gelen etkilere sahiptir. Bu sıvıları harekete geçirerek, vücut yiyeceği sindirebilir ve çok daha fazla besin emilimi sağlanır.

Karaciğer Sağlığını Destekler

Şevketibostan vücudun yanı sıra karaciğer detoksifikasyonunda da yardımcı olur. Yaşam tarzı ve yanlış beslenme karaciğerlere baskı yapar. Bu bitki, karaciğeri temizlemek için çeşitli bitkisel formüllerde kullanılan bir maddedir. Safra üretimini uyardığı için, karaciğer ve diğer organların detoksifikasyonuna yardımcı olur. Aynı zamanda sarılık tedavisinde de kullanılır.

Safranın üretimini teşvik etme yeteneğinden dolayı, karaciğeri detoks etmek ve genel olarak karaciğer sağlığını desteklemek için mükemmel bir doğal besindir.

Emziren Anneler İçin Süt Yapıcı Etkilere Sahiptir

Bütün kadınlar, bebeklerini düzgün şekilde beslemek için yeterli anne sütüne sahip değildir. Şevketibostan, anne sütünün üretiminin yanı sıra kalitesini de artıran süt yapıcı (emmenagog) özelliklere sahiptir. Bu ya da başka bir bitkisel ilaç kullanmadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun çünkü güvenliği konusunda araştırma eksikliği vardır.

Adet Sorunları İle Mücadele Eder

Kadınların çoğu, adet döngüsü sırasında korkunç semptomlardan muzdariptir. Araştırmalar beyin sisi, baş ağrıları ve diğer kramplar gibi çeşitli regl semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Cilt Sağlığını Destekler

Cilt için yararlı olan antienflamatuvar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Cildin genç ve taze görünmesini sağlayan antioksidanlar barındırır. Büzücü özelliği ile cildi sıkılaştırır. Küçük kesiklerin, yaraların, sıyrıkların tedavisinde ve ayrıca enfeksiyonların önlenmesinde de topikal şekilde uygulayabilirsiniz.

İltihaplanmayı Azaltır

Şevketibostan, kalp hastalığı, kanser ve demans olasılığını azaltmaya yardımcı olan antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Tüm ciddi hastalıkların temelinde iltihaplanma vardır. Vücuttaki genel iltihaplanmayı azaltarak, hastalık olasılığını da ortadan kaldırabilirsiniz.

Bakteri ve Mikropları Ortadan Kaldırır

Zararlı bakterilere ve mikroplara karşı koyabilir. Antibakteriyel özellikleri, cnicin ve poliasetal gibi iki bileşiğin varlığına bağlıdır. Araştırma, bu kimyasal bileşiklerin Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus ve E.Coli’yi etkili bir şekilde tedavi ettiğini göstermiştir.

Bir Diüretik Olarak Davranır

Diüretikler idrar üretimini uyarmaya ve idrar yapma sıklığını ve akışını teşvik etmeye yardımcı olur. Diüretik ilaçlar, böbrek sorunları ve idrar yolu enfeksiyonları için reçete edilmektedir. Şevketibostan güçlü farmasötik ilaçlar için alternatif olarak kullanılabilen doğal bir diüretiktir.

Kullanımı Güvenli Midir?

Uygun dozajda alındığında, genellikle güvenli bir bitki olarak kabul edilir ve herhangi bir olumsuz yan etki olasılığı düşüktür. Çok yüksek dozlarda, mide tahrişine neden olabilir ve ilaçların etkinliğine müdahale edebilir. Hamile kadınlar, kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.

Kimyasal bileşenleri arasında cnicin, absintin ve poliasetilen gibi seskiterpenler bulunur. Aynı zamanda a-amyrin asetat ve a-amyrin gibi triterponoidler ve arctigenin, flavonoidler ve tanenler dahil çeşitli liganlar içerir. Cnicin bitkideki acı madde olarak tanımlanmıştır.

Şevketibostan Tedavide Kullanımı

Yaz mevsimi boyunca bitkinin sürgün, yaprak ve çiçekleri toplanıp gölgelik ve havadar bir yerde özenle kurutulur ya da pazarlarda satılan şevketibostanlar satın alınır. Sonbaharda bitkinin olgunlaşmış tohumları da toplanarak veya aktarlardan alınarak kurutulmuş tohumlar bu karışıma eklenir.

Gerektiğinde karışımdan bir-iki tatlı kaşığı alınıp bir bardak kaynar suyun içine atılarak 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen çaydan (infüzyon) günde üç kez birer bardak içilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz