Sıcak Suyla Duş Almanın Zararları Nelerdir?

Kışın yavaş yavaş kendini göstermesiyle birlikte daha sıcak suyla duş alma eğilimimiz artmaya başladı. Kış aylarında, yaz aylarına göre daha sıcak suyla duş alınması doğal bir durumdur. Fakat bu durumun abartılması ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarabilir. Bugünkü yazımda sıcak suyla ve uzun süreli duşun erkek ve kadınlarda yarattığı olumsuz etkilerden bahsedeceğim.

Sıcak suyla duş almanın meydana getirdiği en ve hemen hemen herkesin hissettiği en belirgin sorun cilt kuruluğudur. Kurulandıktan sonra cildiniz kurur ve pul pul olmaya başlar. Eğer nemlendirici kullanmazsanız özellikle el, ayak ve yüzde kuruluk yerini çatlamaya bırakır. Çatlamalar cildinizin acımasına ve enfeksiyona kadar gidebilecek sağlık problemlerine neden olabilir. Cilt kuruluğu ayrıca uzun süre devam ederse deride sedef, egzama gibi ciddi hastalıklara neden olabilir.

Cilt Kuruluğunun Sıcak Su İle İlgisi Var Mı?

Sıcak su derinin üst tabakasında ki yağ katmanının daha kolay yok olmasına neden olur. Yağlı bulaşıkları sıcak suyla yıkamakla aynı mantık. Derideki yağ tabakası yok olduğunda deri kurur ve dökülür. Bu nedenle çok sıcak suyla duş almak yerine ılık su tercih edilmelidir.

Duş Sonrasında Meydana Gelen Kaşıntılar

Sıcak bir duş sonrasında özellikle kol ve bacaklarda rahatsız edici kaşıntılar meydana gelir. Bunun nedeni kılcal damarların sıcak suyun etkisiyle genleşmesidir. Bu durumun çözümü duşun sonlarına doğru kol ve bacaklara 1-2 dakikalık soğuk su uygulamaktır. Soğuk su damarların büzüşüp eski haline dönmesini sağlar. Ayrıca sıcak su ilk olarak kafaya ve saç diplerine etki edecektir. Saç diplerinin kurumasına bağlı olarak saç diplerinde kaşıntı görülebilir.

Çok Sık Ve Sıcak Suyla Duş Almak Erkeklerde Kısırlığa Neden Olabilir

Erkeklerin yumurtalıkları kadınların aksine vücudun dışındadır. Bunun temel sebebi spermlerin vücut sıcaklığında yapısının zarar görmesidir. Eğer çok sıcak suyla ve sık sık duş alınırsa spermler bu durumdan olumsuz etkilenir. Duş sırasında yumurtalıklara sıcak su tutulması zararı artıracaktır.

Sıcak suyla duş alırken kalp çarpıntısı ve fenalaşma meydana gelebilir. Buda çok sıcak suyun meydana getirdiği en belirgin yan etkilerden biridir. Özellikle yemeklerden sonra 2-3 saat duşa girilmemelidir. Yemekten sonra vücudun kan şekerinde ani bir artış meydana gelir.

Ayrıca mideniz genleşir ve diğer organlarınıza baskı oluşturur. Bu duruma birde sıcak su ve aşırı buhar eklendiğinde vücut bu baskıyı kaldıramaz ve kendinizi kötü hissedersiniz, fenalaşabilir ve hatta baygınlık geçirebilirsiniz. Duşta kendinizi kötü hissetmeye başlarsanız hemen dışarı çıkın ve yere oturun. Duşu kendinizi iyi hissedince ılık suyla tamamlayın.

Yukarıda saydığım nedenler sıcak suyun insan vücudu üzerinde meydana getirdiği en önemli etkilerdir. Kış günü soğuk suyla duş alın demiyorum fakat ılık suyla duş almak en sağlıklısı görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz