Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Sırt ağrıları günlük yaşam kalitemizi etkiler. Yanlış oturuş, yorgunluk ve yanlış yatak seçimi sonucunda ortaya çıkan sırt ağrılarına birçok insan çözüm aramaktadır. Sırt ağrılarına çözüm bulmak için pek çok yöntem denenmektedir. Birçok insanda ortaya çıkan sırt ağrıları günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Günlük yorgunluklar, duruş oturuş bozuklukları ve yanlış yatak seçimi gibi nedenlerden ötürü herkesin başına gelen sırt ağrısına pratik yöntemlerle çözümler bulunmaktadır.

Sırt ağrısı günümüzde en çok yaşanan sağlık sorunlarından biridir. İş ve özel hayatımızı da etkileyen bu ağrılar genellikle geçici olsa da, bazı durumlarda haftalarca, aylarca hatta yıllarca sürebiliyor. Böyle durumlarda doktora görünmek dışında, evde yapabileceğiniz pratik yöntemler ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Peki, sırt ağrısının nedenleri nelerdir?

Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Nedenleri daha çok hareketsizlikten ve masa başı çalışmaktan kaynaklanır. Genellikle ağrılar hafif ağrı şekilde olabileceği gibi, yanma, uyuşma, boyun tutulması, bel ve kalçalara kadar yayınlan sızı şeklinde görülebilir.

 • Hareketsizlik ve masa başında çalışma
 • Ani hareket etme
 • Soğuk algınlığı ve kas spazmı geçirme
 • Ağır yük kaldırmak
 • Duygusal stres
 • Fazla kilolar
 • Yanlış pozisyonda oturma
 • Soğuğa maruz kalma
 • Kalp hastalıkları
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Kemik erimesi
 • Böbrek enfeksiyonu
 • Sırt bölgesindeki fıtıklar
 • Hamilelik
 • Ağır sırt çantaları taşımak (Özellikle gençlerde bu durum çok görülmekte.)

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kronik sırt ağrıları çekiyorsanız mutlaka doktora başvurmayı unutmayın. Bunun dışında, çok şiddetli olmayan sırt ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olacak yöntemleri evinizde hazırlayabilir ve deneyebilirsiniz. Sırt ağrılarının tedavisinde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri aşağıda sıraladık.

Sarımsak

Sarımsak sırt ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacak en yararlı bitkidir. Her sabah aç karnına 2-3 diş sarımsak yiyerek ya da küçük hap şeklinde doğrayarak çiğnemeden su ile de yutabilirsiniz.

Epsom Tuzu

İngiliz tuzu olarak bilinen epsom tuzunun bilimsek adı magnezyum sülfattır. Çok geniş kullanım alanı olan epsom tuzunun sırt ağrıları tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu tuz sayesinde, strese ve gerginliğe bağlı sırt ağrılarından kurtulabilirsiniz. Duş aldıktan sonra, bir kovaya banyo sıcaklığında su doldurun ve içine 2 su bardağı epsom tuzu ekleyin ve karıştırarak erimesini sağlayın.

Bu suyu ensenizden aşağı yavaş yavaş akıtın. Bunu haftada 2 defa tekrarlayın. Diğer yöntem ise; 2 litre sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı epsom tuzu ekleyin ve karıştırın. Bu karışımın içine temiz bir havlu koyun ve sıkarak ağrıyan sırtınıza yerleştirin. Soğudukça bu işlemi tekrarlayın.

Soğuk Kompress

Buzluktan çıkaracağınız buz küplerini, temiz bir beze sararak sırt ağrılarınıza kurtulabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken 10-15 dakikadan fazla tutmamak ve ara vererek işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

Sıve Tüketimi

Vücutta oluşan sıvı kaybı, ağrıların sebebi olabilir. Bunun için günde 8-10 bardak su içmeliyiz.

Zerdeçal

Hindistan mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan zerdeçal, vücuttaki iltihaplanma ve ödemin atılmasında en etkili yardımcılardan biridir. İçerisindeki etkin madde olan curcumin iltihap önleyici olan doğal bir antioksidandır. 2 yemek kaşığı toz zerdeçal, 1 yemek kaşığı doğal süzme bal ile 2 yemek kaşığı ısınmış sütü karıştırıp bir macun hale getirin. Bu macunu sırt ağrılarınıza 8-10 dakikalık masaj uygulayın.

Papatya Çayı

Papatya çayı da sırt ağrılarınızdan kurtulmanız da etkili bir bitkidir. Günde 1 bardak papatya çayı içerek vücudunuzdaki genel ağrı, bitkinlik ve yorgunluk hissini atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz