Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Özellikle sivrisinekler insan ve hayvan kanından beslenerek hayatta kalır. İnce, keskin ve uzamış ağız kısımlarını cildinizi delmek ve kanınızı emmek için kullanırlar. Delinme çok küçük olduğu için, genellikle ilk gerçekleştiğinde ısırığı hissetmiyoruz. Ancak, sonraki etkileri çok can sıkıcı ve potansiyel olarak zararlı olabilir.

Sinek ısırıklarının bazı belirtileri kaşıntı, şişlik, deri döküntüleri, morarma ve bazen cilt enfeksiyonudur. Sivrisinek ısırıkları ayrıca, dünyanın bazı bölgelerinde sıtma ve dang humması gibi ölümcül hastalıklara yol açabilir.

İdeal olarak, uzun kollu ve uzun pantolon veya başka koruyucu kıyafetler giyerek ısırılmaktan kaçınabilirsiniz. Ancak ısırıldıysanız, semptomların rahatlamasını sağlayabilecek ve etkilenen bölgeye yardımcı olabilecek birçok doğal tedavi yöntemi vardır. Ayrıca sinekleri ve böcekleri evden uzak tutmak için sinek kovucu da hazırlayabilirsiniz. Aşağıdaki tarifleri deneyin.

Limon

Limon, kendilerini sivrisinek ısırıklarının tedavisinde çok yararlı hale getiren doğal antienflamatuvar ve anestezik özellikler içerir.

Limonu iki parçaya ayırın ve çabuk bir rahatlama sağlamak için kaşıntılı cildinizi yarım limonlardan birinin iç kısmı ile ovun. Limonun sarı kabuğunu da cildinize sürtmeyi deneyebilirsiniz.

Enfeksiyon geliştirme şansını azaltmak için ısırılan bölgelere limon suyu sürebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise ezilmiş fesleğen yapraklarını limon suyuna ilave etmek ve karışımı etkilenen bölgeye uygulamaktır.

Kıyılmış Soğan veya Sarımsak

Soğan ve sarımsak, şişliği ve sivrisinek ısırıklarının neden olduğu kaşınmayı azaltmaya yardımcı olur. Dahası, güçlü kokusu böcekleri ve sivrisinekleri uzaklaştırır.

Kıyılmış soğan veya sarımsağı doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.

Birkaç dakika bekletin ve sonra yıkayın.

Karbonat

Kabartma tozu ya da karbonat, sivrisinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıyı etkili bir şekilde durdurabilir. Doğada alkali olduğundan dolayı, cildin pH’ını nötralize eder ve bu nedenle rahatlama sağlar.

Bir bardak su içinde bir çay kaşığı karbonatı eritin. Temiz bir bezi karışıma daldırın ve bezi etkilenen cilt bölgesi üzerinde 10 ila 20 dakika boyunca bekletin.

Başka bir seçenek cadı fındığı yağı ve karbonat kullanarak bir macun yapmaktır. Macunu ısırığa uygulayın ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Daha sonra alanı ılık su ile yıkayın.

Aloe Vera

Aloe vera, sivrisinek ısırıkları için büyük bir çare olabilen doğal bir antiseptik ajandır. Ağrıyı, şişliği ve kaşıntıyı azaltır, aynı zamanda daha hızlı iyileşme sağlar.

Jelini çıkarmak için bir aloe vera yaprağının etli kısmını kesin. Eğer bir aloe vera bitkisine sahip değilseniz, birçok mağazada da bulabileceğiniz aloe vera jellerini kullanabilirsiniz.

Aloe vera jelini buzdolabında 10 ila 15 dakika soğutun.

Doğrudan etkilenen bölgeye sürün.

Tuz

Tuz, antiseptik ve antienflamatuvar özellikleri nedeniyle sinek ısırığı için başka bir kolay çözümdür.

Birkaç damla su ve az miktarda sofra tuzu kullanarak bir macun oluşturun. Macunu bölgeye uygulayın.

Diğer bir seçenek, sarımsak tuzu ve tuzu eşit miktarda kullanarak bir macun haline getirin. Bu macunu etkilenen bölgeye uygulayın. Birkaç saniye boyunca yanma hissine neden olabilir, ancak büyük rahatlama sağlayacaktır.

Bir plajın yakınında yaşıyorsanız, cildinizi suda mevcut olan doğal tuzla yıkamak için bol bol yüzmeye gidin.

Buz

Soğuk, enflamasyonlu maddelerin ısırık bölgesine dağılımını sınırlar ve çeşitli semptomlardan hemen kurtulmanızı sağlamak adına bölgeyi uyuşturur.

Yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca etkilenen bölgeye, bir beze sarılı olarak buz paketi veya buz uygulayınız. Bu, şişlik ve kaşıntıdan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Buz mevcut değilse, etkilenen bölgeyi birkaç dakika boyunca soğuk musluk suyunun altında tutun. Ayrıca soğuk bir şişe su veya bir torba dondurulmuş sebzeyi ısırık üstünde tutabilirsiniz.

Alkol

Alkol, sivrisinek ısırıklarının neden olduğu tahrişleri hafifletmek ve bir enfeksiyon geliştirme şansını azaltmak için kullanılabilen yaygın bir ev antiseptiğidir.

Bir top pamuğa az miktarda alkol dökün ve etkilenen cilt bölgesine sürün. Başlangıçta biraz acı verebilir, ancak kısa sürede kaşıntı ve şişlikten kurtulacaksınız. Eğer ovalamak için alkolünüz yoksa, yüksek miktarda alkol veya votka içeren bir sıvı veya gargara kullanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, akne ve sivrisinek ısırıkları gibi bakterilerle enfekte olmuş yaraların tedavisine yardımcı olabilecek antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca şişlik ve kaşıntıyı azaltmaya da yardımcı olacaktır.

Etkilenen bölgeye biraz çay ağacı yağı uygulamak için bir top pamuk kullanın. Hassas bir cildiniz varsa, cilt tahrişine neden olabileceğinden çay ağacı yağı kullanmayın. Lavanta veya sedir yağı gibi diğer esansiyel yağları deneyebilirsiniz.

Diş Macunu

Diş macunu, sivrisinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıyı en aza indirmeye yardımcı olabilir. Etkilenen bölgeye biraz diş macunu sürün.

Daha hızlı ve daha iyi sonuç almak için, nane iltihap giderici antienflamatuvar özelliklere sahip olduğundan, karbonat ve mentol gibi maddeler içeren bir diş macunu kullanın. Jel bazlı diş macunu kullanmamanız tavsiye edilir.

Aspirin

Aspirin, sivrisinek ısırıklarının neden olduğu şişmeyi etkili bir şekilde kontrol edebilen güçlü antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

Bir aspirini ezin ve toz formuna getirin. Macun oluşturmak için birkaç damla su ekleyin. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve birkaç saat bekletin. Ilık suyla yıkayın.

Diğer bir seçenek, etkilenen cildi ıslatmak ve ısırığın üzerine biraz aspirin tozu sürmektir.

Birçok insan bu yöntemlerden birini veya daha fazlasını kullanarak rahatlama sağlar. Bununla birlikte, şişlik ve tahriş devam ederse, doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz