Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

siyah nokta

Her yaştan insanın cildindeki siyah noktalarla ilgili problemleri olabilir, ancak çoğu zaman ergenlik ve ilk gençlik dönemlerinde bir sorun halini alır. Açık komedon olarak da adlandırılan siyah noktalar, aşırı sebum ile kir ve ölü deri hücrelerinin bir araya gelmesi nedeniyle saç köklerinin ve gözeneklerin tıkanmasıyla meydana gelir ve sonuçta küçük sarı veya siyah noktalar oluşur.

Siyahlık, kirden değil de, oksitlenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve tıkanmış gözenekler havaya maruz kaldığında meydana gelir. Vücuttaki hormonal değişiklikler, kozmetik ürünlerin aşırı kullanımı, yanlış cilt bakımı, stres ve genetik gibi faktörler bu soruna katkıda bulunur.

Genellikle yüzde ve özellikle burunda meydana gelir. Göğüs, sırt, boyun, kollar ve omuzlarda da görülebilirler. Tedavi edilmezse akne salgının teşvik edebilirler. Siyah noktaların tedavisi için birçok reçeteli ilaç vardır, ancak her zaman doğal tedavileri deneyebilirsiniz. Çoğu mutfakta kolayca bulunan basit içeriklerle, siyah noktalarınızı birkaç gün içinde tedavi edebilirsiniz.

Karbonat

Karbonat siyah noktaların yanı sıra akne için de etkili bir tedavidir. Cildinizi ölü deri ve kir gibi maddelerden temizlemeye yardımcı olur.

Bir macun yapmak için iki tatlı kaşığı karbonatı gerektiği kadar maden suyuyla karıştırın.

Macunu etkilenen cilt bölgesine cömertçe uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Sıcak su ile durulamadan önce birkaç dakika kurumaya bırakın.

Bu yöntemi haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Tarçın

Tarçın siyah noktaları azaltmak ve oluşumunu önlemek için kullanılabilir. Hem antimikrobiyaldir, hem de cildi temizleyebilir.

Bir çay kaşığı toz tarçın ve limon suyuna, bir tutam toz zerdeçal (isteğe bağlı) ekleyin. İyice karıştırın. Yüzünüze sürün, 10 ila 15 dakika bekletin ve daha sonra durulayın.

Alternatif olarak, kalın bir macun oluşturmak için bir çay kaşığı toz tarçın ve balı karıştırın. Yatmadan önce etkilenen bölgeye uygulayın ve gece boyunca kurumaya bırakın. Sabah, yüzünü ılık suyla yıkayın. En iyi sonuç için, bu yöntemi yaklaşık 10 gün boyunca günlük olarak tekrarlayın.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi ve özellikle yoğurt kombinasyonu cildinizi siyah noktalardan uzak tutmak için mükemmeldir.

Bir tatlı kaşığı bal ve yeterli miktarda yulaf ezmesi içine dört çorba kaşığı domates suyu ekleyin, karıştırın. Cildinize sürün. 10 dakika sonra yıkayın. Cildiniz temizlenene kadar haftada iki kez, düzenli olarak tekrarlayın.

Ayrıca iki yemek kaşığı yulaf ezmesi, üç çorba kaşığı sade yoğurt ve az miktarda limon suyu ve zeytinyağını karıştırın. Macunu tüm yüzünüze uygulayın, birkaç dakika bekletin ve yüzünüzü suyla yıkayın.

Limon Suyu

Akne tedavisinde de kullanılan limon suyu, siyah noktaların çıkarılmasına yardımcı olabilir. Limon suyunda bulunan besinler ve vitaminler tüm cilt tipleri için yararlıdır.

Yarım limon suyuna birkaç damla bal dökün. Ekstradan peeling etkisi yaratmak için biraz şeker ekleyebilirsiniz. Limonu yüzünüzde özellikle siyah noktaya eğilimli bölgelere sürün. 10 dakika sonra durulayın. Haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Yüz temizleyici oluşturmak ve haftada birkaç kez kullanmak için taze limon suyunu süt veya gül suyu ile de karıştırabilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay da siyah noktaların tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca antioksidanlarla doludur ve antibakteriyeldir.

Bir çay kaşığı kurutulmuş yeşil çay yaprağını biraz su ile karıştırın ve iyice ezin.

Macunu etkilenen alan üzerine sürün ve iki ila üç dakika yavaşça ovun. Bu işlem derindeki yağı ve tüm yağlı cildi temizler ve gözenekleri açılmasına yardımcı olur.

Ilık suyla durulayın.

Bal

Balda bulunan dengeleme kalitesi hem yağlı ciltler hem de siyah noktalar için mükemmeldir. Bal, cildi nemlendirir, ayrıca cildin gözeneklerini sıkılaştırır ve cilt tonunu dengeler.

Yüzünüze biraz saf bal sürün. Yaklaşık 10 dakika bekletin.

Daha sonra yavaşça ovarak ılık suyla durulayın.

Zerdeçal

Küçük yanıklar için iyi çalışan zerdeçal, siyah noktaların tedavisinde de kullanılabilir.

Biraz toz zerdeçal ile iki çorba kaşığı nane suyunu karıştırın. Etkilenen bölgelere uygulayın. Birkaç dakika kurumaya bırakın ve ardından ılık su ile yıkayın.

Kırmızı sandal ağacı, toz zerdeçal ve sütü birbirine karıştırarak kalın bir macun da yapabilirsiniz. Etkilenen bölgeye uygulayın ve 10 dakika sonra cildi suyla yıkayın.

Epsom Tuzu

Siyah noktaların tedavisinde etkili ve doğal bir içerik de Epsom tuzudur. Cildin yağını alır ve üst katmanını temizler.

Tuz tamamen çözülene kadar bir çay kaşığı Epsom tuzu ve birkaç damla iyotu biraz sıcak suda karıştırın. Karışımın oda sıcaklığına soğumasını bekleyin.

Etkilenen bölgeye uygulamak için bir top pamuk kullanın. Karışımın kurumasına izin verin.

Yavaşça arındırmak için temiz bir bez kullanın.

Mısır Unu

Mısır unu, cildinizdeki gözenekleri tıkayan kirleri temizlemek için bir aşındırıcı görevi görür.

Bir çorba kaşığı toz mısır unu ile biraz sütü veya suyu karıştırın.

Karışımı uygulamadan önce yüzünüzdeki gözenekleri açmak için buhar kullanın. Daha sonra karışımı etkilenen bölgelere uygulayın ve dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. En çok T bölgesi üzerine yoğunlaşın ve göz çevresinden uzak durun.

Birkaç dakika sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Çemen Otu

Siyah noktalar için en kolay ve en basit doğal besinlerden biri çemen otudur. Çemen otu neredeyse tüm cilt tipleri için yararlı olabilir. Ancak hassas bir cildiniz varsa doktorunuza danışın.

Taze çemen yapraklarını biraz su ile karıştırarak kalın bir macun yapın.

Etkilenen bölgeye uygulayın ve yaklaşık 10 dakika kurumaya bırakın. Ilık suyla durulayın.

Bu yöntemi günlük olarak uygulayın.

Bu yöntemler birçok insanın siyah noktalardan kurtulmasına yardımcı oldu. Ancak uzun vadeli sonuçlar için düzenli olarak kullanılmalıdır. Sizin için işe yaramazsa, bir dermatoloğa danışmak isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz