Siyah Noktalara Bitkisel Çözüm Yolları Nelerdir?

siyah noktalara bitkisel çözümler

Ergenlik yıllarındaki en büyük kâbusumuz olan siyah noktalar ve sivilceler bazı kişilerde ilerleyen yaşlarda kendiliğinden geçmekte, bazı kişilerde ise çeşitli sebeplerden dolayı rahatsız bir görüntü vermeye devam etmektedir. Oluşacak sivilcelerin habercisi anlamına da gelen siyah noktalardan kurtulmak için kimyasal ürünler yerine doğal yöntemler ve bitkisel maskeler günümüzde  sıklıkla tercih edilmektedir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Siyah Nokta Tedavi Kürü

Bitkisel tedavi uzmanı olan İbrahim Saraçoğlu, siyah noktaları tedavi etmek için etkili bir yöntem paylaşmıştır. Maske yapılarak yüze sürülecek olan bu yöntemde, 1 yemek kaşığı badem yağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı bal yer almaktadır.

Tüm malzemeler bir kâse içerisine konulur iyice karıştırılarak maske hazırlanır. Dudak ve göz çevresi hariç tüm yüze sürülen bu maskeyi en az 5 dakika boyunca elle cilde yedirmek gerekmektedir. Maske ciltte 1 saat bekletildikten sonra ılık su ile durulanan maske, haftada 2 kez uygulandığı takdirde siyah noktaların kaybolmasına ve cildin sağlıklı görünmesine neden olacaktır.

Yulaf Ezmesi Maskesi

Siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olan bir diğer maske de yulaf ezmesi maskesidir. Cildin aşırı yağlanmasına da engel olan bu maskenin hazırlanması için, ilk olarak 1 su bardağı yulafı pişirmek ve daha sonra suyunu süzmek gerekmektedir. Suları süzülen yulaflar geniş bir kabın içerisine konarak birkaç dakika ezilir ve maske kıvamına getirilir. Göz çevresi ve dudak hariç tüm yüze sürülen yulaf ezmesi maskesi, 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanarak çıkarılır. Kuru ciltler için fazla tavsiye edilmeyen yulaf maskesi, kısa sürede ciltteki farklılığını gösterecektir.

Yoğurt ve Limon Suyu Maskesi

Her evde kolaylıkla bulunan malzemeler arasında yer alan yoğurt ve limon suyu kullanılarak da sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. 1 kâse yoğurt içerisine, 1 limonun suyunun sıkılması ve karıştırılması ile oluşan bu maske cilde sürülür ve kuruyana kadar bekletilir. Kurutulduktan sonra ılık su ile yıkanarak ciltten arındırılan bu maske, cildin dezenfekte olmasına, sivilcelerin kurumasına ve siyah noktaların kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi

Saçın parlak görünmesinden mide sağlığına kadar pek çok farklı konuda yarar sağlayan elma sirkesi, siyah noktaların temizlenmesinde de fayda sağlamaktadır. Su ile karıştırılarak yüzün temizlenmesinde de kullanılan elma sirkesi, İbrahim Saraçoğlu’nun yöntemi ile kullanıldığında çok daha kısa sürede faydasını göstermektedir.

1 bardak su üzerine bir miktar elma sirkesi eklenir ve kaynatılır. Kaynayan sudan buhar çıkmaya başladıktan sonra yüzü yakmayacak uzaklıkta yüzünüz, bu buharın üzerinde tutulur. 20 dakika süreyle buhar masajı yapılan yüz, tencereden uzaklaştırılır ve pamuğa dökülen elma sirkesi ile tüm yüz bölgesi silinir ve temizlenir. Haftada 2-3 kez uygulanması gereken bu yöntem siyah noktalar için etkili yöntemler arasında ilk sıralardadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz