Soğuk Su ile Duş Almanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Adını bile duymadığımız hastalıklardan mütevellit insanlar hayatını kaybetmeye başladı günümüzde. O hastalıklar eskiden beri vardı da, farkında mı değildik, yoksa küresel değişimlerle birlikte gelen hastalıklar mı? Bu konuyla ilgili günümüz bilim adamları hâlâ net yanıtlar verememekte. Bu belirsizliklerin hat safa da olduğu günümüzde, en büyük sermayemiz, bedenimiz ve ruh sağlığımıza olan sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Sizlere bu yazımızda soğuk su ile duş almanın faydalarını ve zararlarını anlatmaya çalışacağız.

Soğuk Su ile Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından faydalı olduğu düşünülen, günümüz hekimlerinin de yeni yeni dile getirmeye başladığı ılık ve soğuk su ile duş almanın, yerinde ve kararında yapılması durumunda, metabolizmaya çok olumlu etkileri olduğu günümüz de artık herkesin malumu.

Örnekler Verecek Olursak;

Soğuk suyla duş almanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteren sayısız araştırma bulunmaktadır. Soğuk su, titremeye neden olduğu için metabolik hızı arttırır ve bağışıklık sistemini aktive eder.

Vücudumuz soğuğa maruz kaldığında ısınmak için daha fazla enerji üretmesi gerekir. Bu sayede ısınmaya çalışırken daha çok yağ yakar ve zayıflamaya yardımcı olur.

Soğuk su ile duş alanların kan dolaşımının daha hızlı olduğu kaydedilmiştir. Soğuk su kan akışını hayati organlara yönlendirir ve vücudun daha etkin kan dolaşımı yapmasını sağlar ve depresyonun semptomlarını azalttığı da bilinmektedir. Depresif zamanlarda soğuk suyun altında bir müddet durduğunuzda kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Soğuk su açık gözeneklerin daralmasını sağlar. Bu sayede daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olursunuz. Ayrıca saçlarının daha parlak göründüğü belirtilmektedir.

Soğuk duş alan erkeklerde testosteron seviyesinin daha yüksek olduğu bilimsel bir gerçeklik kazanmıştır günümüzde. Sıcak su ve ortamlar sperm kalitesini düşürür. Bebek sahibi olmak isteyenlerede yardımcı olduğu bilinmektedir.

Uyku sorunu olanlara da soğuk duş almaları önerilmektedir. Çünkü soğuk suyun sebep olduğu şok sonrasında vücudunuz rahatlayacak ve uykuya dalmada zorluk yaşamayacaksınız.

Soğuk suya maruz kaldığınızda daha derin nefes alma ihtiyacı hissedersiniz. Bu sayede  akciğerleriniz açılır ve daha fazla oksijen alımını sağlar.

Soğuk Su ile Duş Almanın Hiç mi Kötü Etkisi Yok?

Kısaca doğru ve kararında yapılan soğuk duşun faydaları saymakla bitmezken doktor kontrolü olmaksızın bilinçsizce yapılması, suyun soğukluk ve su altında kalma süresini doğru ayarlayamamak gibi durumlarda ise: kalp hastalıkları başta olmak üzere, zatürre, baş, boyun, omurilik, kas rahatsızlıkları gibi sağlığımızı çok ciddi anlamda tehdit edebilecek hastalıklara davetiye çıkarabileceğimizde kesinlikle unutmamalıyız…!

Soğuk su ile duş alma ile ilgili yukarıda anlattığım şeylerin doğrulu ispatlanmış olsada başlı başına bir tedavi yöntemi olduğunu söylemek kesinlikle mümkün değildir. Suyun bu nimetlerinden faydalanmak isterken, sağlığımızdan olmamak için; bunu bir ehlinden, öğrenerek uygulamak çok daha mantıklı bir davranış olacağını daha öncede söyledik.

Tıbbında kabul ettiği pek çok alternatif tedavi yöntemlerinin var olduğu da bir gerçektir. Hatta bazı hastalıkları çözüme kavuşturma noktasında cerrahi müdahaleden çok daha az meşakkatli yöntemlerle sağlığımıza kavuşabilmemiz mümkün olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz