Stevia Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Stevia, yüzyıllar boyunca doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılan popüler bir bitkidir. Botanik adı Stevia rebaudiana’dır. Kökeni Paraguay’a dayanmaktadır ancak şimdi tüm dünyada bulunur. Bu bitkinin yaprakları tatlıdır. Ağırlıklı olarak kozmetik, eczane ve gıda sanayinde kullanılır. Düşük karbonhidratlı, kalorisiz ve yağsız bir bitkidir. Stevia diyabet ve obezite sorunu olan insanlar için bir nimettir. Sofralık şekeri bırakmanız gerektiğinde, Stevia kullanabilirsiniz. Ancak stevia kullanımının da yan etkileri mevcuttur.

Alerjik Reaksiyonlar

Anafilaksi, stevia kullanımı ile aşırı derecede tetiklenen ciddi bir alerjik reaksiyondur. Bu çok nadir bir durum olmasına rağmen, anafilaksi tehlikeli olabilir. Krizantem, kadife çiçeği veya papatya için önceden alerjisi olan kişiler stevia alerjisine daha yatkındır. Steviaya karşı alerjiniz varsa, mide bulantısı, baş dönmesi, genel zayıflık, hırıltı gibi belirtilerle karşılaşırsınız.

Sindirim Sorunları

Şeker ve karbonhidrat bakımından düşük ve yağsız olduğundan, kilo vermek isteyenler arasında popülerdir. Rafine edilmiş stevia tüketmek, uzun vadede komplikasyonlara yol açabilecek sahte bir doygunluk hissi yaratır. Stevianın ana bileşenleri olan steviosidler iştahınızı azaltabilir ve şişkinlik yaşayabilirsiniz.

İlaç Etkileşimleri

Takviyeler ve ilaçlar kullanıyorsanız, her zaman bir ilaç etkileşimi şansı vardır. Diyabet tedavisi altındaysanız, doktorunuza danışana kadar stevia kullanmayın. Stevia, kan basıncı seviyesinin artmasına neden olabilir.

Kas Ağrısı

Bu, stevia tüketimi durumunda gözlenen bir başka yan etkidir. Belli bir sebepten dolayı ve uzun süreler boyunca kas ağrısına yol açar. Sık bildirilmese de, kas ağrısı stevia kullanmanın en önemli yan etkilerinden biridir.

Uyuşma

Uyuşma ve hissizlik, aynı zamanda stevia kullanmanın yan etkilerinden biridir. İnsanlar, ürünün uzun süreli kullanımında uyuşukluk yaşar.

Kısırlık

Kısırlık stevianın daha ciddi yan etkilerinden biridir. Bu, gebe kalma sürecinde doğrudan etkilere yol açan hormonal dengesizliklerden kaynaklanabilir.

Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık kanseri endişe sebebidir ve stevia bitkisinin bunu tetiklediği bilinmektedir. Yapay tatlandırıcıların kullanımı yumurtalıkta kanserli tümörlerin oluşumuyla sonuçlanabilir.

Baş Dönmesi

Baş dönmesi sakatlayıcı olabilir. Stevia da ciddi baş dönmesi vakalarına yol açabilir. Stevia tüketince baş dönmesi yaşıyorsanız, kullanmayın.

Hormonal Dengesizlik

Bu stevia kullanmakla ilgili diğer yan etkilerin arkasındaki temel sebep olarak görülmektedir. Hormonal dengesizlikler metabolizmayı bertaraf ederler, ki bu da genel olarak kilo, ruh hali ve duygusal dalgalanmalara yol açar. Büyüme hormonları etkilenirse, büyüme bozukluğu görülebilir.

Ayrıca, aşırı hücre üretimi, kansere yol açan tümörlerin oluşumuyla sonuçlanabilir. Vücudun ve organların kusursuz çalışması için uygun hormonal dengenin önemli olduğunu ve stevianın bu bozabileceğini unutmayın.

Bunlar stevia bitkisinin yan etkilerinden bazılarıdır. Bu etkilerin dışında, stevia, beyaz şekere sağlıklı bir alternatiftir. Doktorunuza danışın ve diyetinize eklemeden önce stevia faydaları ve yan etkileri hakkında onunla konuşun. Doktorunuz, hormon seviyelerine ve vücudunuzun diğer hayati istatistiklerine dayanarak size tavsiyede bulunacaktır. Ayrıca, başka takviyeler alıyorsanız, stevia kullanımına başlamadan önce lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz