Su Ispanağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Hepimiz bu yeşil sebzeyi Temel Reis’in favorisi olarak biliyoruz. Ama aslında su ıspanaklarının dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yüksek sıralarda yer almasının pek çok nedeni vardır. Çin ıspanağı olarak da bilinen su ıspanağı, popüler yeşil yapraklı sebzelerden biridir. Tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunan temelde otsu sucul ya da yarı sucul çok yıllık bitkidir. Genellikle yeşil saplı, dar yapraklı ve beyaz çiçekleri ve ok şeklindeki yaprakları ve pembe çiçekleri olan iki çeşit su ıspanağı vardır.

Her ne kadar genç bitkinin tüm parçaları yenilebilir olsa da, daha çok genç yaprakları tercih edilir. Diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi, su ıspanağı da vücudunuzun yanı sıra cildinize ve beyninize yarar sağlayan besinlerle doludur Bol miktarda su, demir, C vitamini, A vitamini ve diğer besin maddelerini içerir ve pişmiş veya çiğ olarak yenebilir. En çok salatalarda ve diğer yemeklerde kullanılır. Suyu da çok faydalıdır.

Tüm koyu yeşil yapraklı sebzeler besin maddeleri ile doludur ve bu ıspanak da istisna değildir. Yaprakları aşırı miktarda vitamin ve mineral içerir ve son derece besleyicidir. Diyet lifi, protein, kalsiyum, demir, A vitamini ve C vitamini kaynağıdır.

Kolesterolü Azaltır

Kilo vermek ve kolesterolü doğal olarak azaltmak isteyen bireyler için mükemmel bir seçenektir. Sıçanlarda yapılan bir araştırma, su ıspanağı tüketiminin, trigliseritlerin yanı sıra kolesterol seviyelerinde de azalmaya neden olduğunu kanıtlamıştır. Böylece, bu sebze kolesterol seviyesinin azaltılmasında önemli bir rol oynar.

Sarılık ve Karaciğer Sorunlarının Tedavisine Yardım Eder

Ayurveda tıbbında su ıspanağı sarılık ve karaciğer problemlerinin tedavisi için kullanılmıştır. Bir araştırma, bu bitkinin özünün, detoksifikasyon enzimlerinin modülasyonuna bağlı olarak kimyasal kaynaklı karaciğer hasarına karşı koruma sağlayabildiğini kanıtlamıştır; antioksidan ve serbest radikal süpürücü özellikleri vardır.

Anemi Tedavisinde Yararlıdır

Demir bakımından zengin olan genç su ıspanağı yaprakları, anemisi olan kişilerde ve beslenme düzeninde demir bulunmasını isteyen gebelerde son derece faydalıdır. Demir, vücut tarafından, özellikle de hemoglobin oluşumu için kırmızı kan hücreleri tarafından ihtiyaç duyulan önemli bir mineraldir.

Hazımsızlık ve Kabızlık Tedavisinde Etkilidir

Su ıspanağı lif bakımından zengindir ve dolayısıyla sindirime yardımcı olur, doğal olarak sindirim bozukluklarından kurtulmayı sağlar. Hafif laksatif özellikleri hazımsızlık ve kabızlıktan muzdarip insanlar için faydalıdır. Haşlanmış ıspanak suyu, kabızlığı gevşetebilir. Bu sebze ayrıca, bağırsak solucanlarının tedavisinde kullanılır. Temizleyici bir madde olarak kullanılan lateks içerir.

Diyabet Karşıtıdır

Araştırmalar düzenli olarak su ıspanağı tüketiminin diyabet kaynaklı oksidatif strese karşı direnç geliştirmede yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca hamile kadınlarda diyabet tedavisinde kullanılır.

Kalp Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlar

İçerisinde A ve C vitaminleri gibi bazı önemli besinler ve yüksek betakaroten barındırır. Bu besinler vücuttaki serbest radikalleri azaltmak için antioksidanlar olarak hareket ederler ve böylece kolesterol formunun oksitlenmesini önlerler. Oksitlenmiş kolesterol kan damarı duvarlarına yapışarak arterlerde tıkanmaya, kalp krizine veya felce neden olur.

Ayrıca, su ıspanağında bulunan folat, yüksek düzeylerde bulunduğunda kalp krizi veya felce yol açabilen, homosistein denilen ve potansiyel olarak tehlikeli bir kimyasalı dönüştürmeye yardımcı olur. Magnezyum, kan basıncını düşüren ve kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlayan bir mineraldir.

Kanseri Önleyebilir

13 farklı tipte antioksidan bileşiklerle yüklü olmak üzere, kanserin önlenmesi için mükemmel bir besindir. Bu antioksidanların vücuttan serbest radikalleri yok ettiği bilinmektedir, böylece kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. Bu sebzenin, deri ve meme kanserinin yanı sıra kolorektal ve mide kanserinin önlenmesinde de çok faydalı olduğu söylenir.

Gözler İçin Faydalıdır

Yüksek oranda karotenoid, A vitamini ve lutein içeriğine sahiptir. Bu besinler göz sağlığı için hayati önem taşır. Ispanak ayrıca kataraktın önlenmesinde önemli bir rol oynayan glutatyon seviyelerini artırır.

Vücudun Bağışıklığını Güçlendirir

Bu yeşil yapraklı sebze, C vitamini takviyeleri ile karşılaştırıldığında vücudun bağışıklığını artırmanın ucuz ve doğal bir yoludur. Düzenli olarak tüketilmesi vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir ve kemiklerin sağlıklı gelişimini destekler. Ayrıca, toksinleri nötralize ederek ve ortadan kaldırarak sağlığınıza katkıda bulunur.

Diğer Faydaları;

Yukarıda verilen yararlara ek olarak, su ıspanağı ülser, adet ağrıları, diş ağrısı, ağrılı idrar yapma, burun kanaması vb. tedavisinde de etkilidir. Uykusuzluk veya uyku zorluğu olan kişiler için yatıştırıcı olarak davranır. Su ile karıştırılmış ıspanak suyu, ateşi tedavi etmek için soğuk kompres olarak kullanılır. Ayrıca zehirlenme durumunda kusmayı teşvik etmek için kullanılır.

Anti-aging Faydaları Barındırır

Su ıspanağı gibi yeşil yapraklı sebzeler, vücuttaki hücrelerin serbest radikal hasarını önleyen kimyasal antioksidanlar açısından zengindir; bu da cilt hücrelerini güneşe maruz kalmanın verdiği zarara karşı daha dirençli hale getirir ve kırışıklığın önemli ölçüde azaltılmasını sağlar. Bu şekilde bu sebzenin düzenli tüketimi yaşlanmayı önleyebilir ve etkilerini tersine çevirebilir.

Cilt Hastalıklarının Tedavisine Yardım Eder

Saçkıran ve ayak mantarı gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir. Bu sebze ayrıca cilt kanserinin önlenmesine yardımcı olur ve akne, egzama ve sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.

Cildi Gençleştirir

Suyunu içmek, zararlı toksinlerini ortadan kaldırarak cildinizi canlandırır ve cilt sağlığınız için son derece faydalıdır. Bu suyun düzenli tüketimi, sivilce ve akne gibi cilt bozukluklarının iyileşmesinde yardımcı olur.

Su ıspanağının cilt için faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Daha önce belirtildiği gibi, bu sebze büyük bir A vitamini, C vitamini, karotenoid ve lutein kaynağıdır. Bu mineraller sağlıklı ve parlak bir cilt için hayati önem taşır. Düzenli olarak tüketildiğinde ışıl ışıl parlayan ve sağlıklı bir cilt yaratmaya yardımcı olur.

Saç Sağlığını Destekler

Hepimizin bildiği gibi, sağlıklı beslenme, saç derisini ve saçı korumak için gereklidir. Su ıspanağında bulunan çok çeşitli besin maddeleri saçlarınız için faydalıdır. Ispanak suyu saçların uzaması için faydalıdır ve saçınızın kalitesini ve dokusunu iyileştirmenin yanı sıra saç dökülmesini de önler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz