Su Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

Hindistan’da Hindu dilinde “Paniphal” veya “Singhara” olarak bilinen su kestanesi, Çin’e özgü bir besindir ve Çin’deki hanelerde oldukça yaygındır. Adından farklı olarak, kestane ile ilgili değildir. Saz (Sedge) adı verilen bitki ailesine aittir, alt kısımda yenilebilir kökü olan bir tür bataklık çimidir. Bitkinin yarısından fazlası suya batık kalırken, üst yapraklar suyun yüzeyindedir. Meyve veya su kestanesi olgunlaşan yaprakların altında bulunur. Tohum, bu bitkinin yenilebilir kısmıdır. Bu tohum üçgen şeklindedir ve tadı hafif tatlıdır.

Gevrek dokusu ve taze yumuşak tadı, bu besini ayrı bir yere koymamızı sağlar. Pişirildiğinde veya konserve edildiğinde çıtırlığını kaybetmez. Yemeklerde kullanılabilir, çiğ ya da kaynatılarak tüketilebilir. Hindistan’da, genellikle sokak satıcıları satar. Yüksek besleyiciliğe sahiptir ve düşük kalorili ve yağsızdır. Potasyum, çinko, B vitaminleri ve E vitamini ihtiva eder.

Yararları Nelerdir?

Çıtır çıtır dokusu ve tatlı hafif lezzetlerinin yanı sıra, mükemmel bir besin kaynağı haline gelmesine neden olan olağanüstü bir besin kaynağına sahiptir. Tıbbi özelliklerinden dolayı Ayurvedik ve Unani ilaç sistemlerinde kullanılmıştır. Sağladıkları sayısız sağlık yararları şunlardır:

Vücut için mükemmel bir soğutucu görevi görür. Tükürük salgılanmasını artırır ve susuzluğu giderir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak için mükemmel bir besindir. Besin maddeleri bakımından yüksek ve kalorisi düşük ve neredeyse sıfır yağ içerir. Yarım bardak porsiyonui sadece 0.1 gram yağ içerir. Tüm bunlar onu, sağlıklı bir yemek seçeneği haline getirmiştir.

Detoks özelliklerinden dolayı, su kestanesi sarılıktan muzdarip insanlar için faydalıdır. Sarılık hastaları ham formda veya meyve suyu şeklinde tüketebilirler. Toksinleri vücuttan atmak için mükemmel bir tonik görevi görür.

İyot ve manganez gibi yararlı mineraller içerdiğinden, tiroid bezinin düzgün çalışmasını sağlar.

Polifenolik ve flavonoid antioksidanlar bakımından zengin olan su kestanesi, antibakteriyel, antiviral, antikanser ve antioksidan özelliklere sahiptir. Mide ve dalağın güçlenmesine yardımcı olur ve uykusuzluk, hasta hissetme, yorgunluk ve kanser gibi semptomların azaltılmasına yardımcı olur.

Farklı idrar enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.

Su kestanesi bitkisinin özleri bulantı ve hazımsızlık bozukluklarını iyileştirmede etkilidir. Özellikle suyu, mide ile ilgili sorunlar için doğal bir çaredir. Kestaneyi ezip toz haline getirerek, yulaf ezmesi gibi kullanırsanız, bağırsakları temizler ve vücut ısısını düzenleme açısından faydalıdır.

Kestanenin tozu, öksürüğün giderilmesinde etkilidir. Toz haline getirmek için öğütün ve günde iki kez su veya herhangi bir meyve suyu ile tüketin. Bu, öksürük anında rahatlama sağlamak için doğal bir çözümdür.

Ham formda veya meyve suyu şeklinde kullanıldığında, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da kötü iştah sorununun hafifletilmesine yardımcı olur.

Mükemmel soğutma özelliklerinden dolayı yaz aylarının kavurucu sıcaklığı ile baş etmek için mükemmeldir. İçerisinde sayısız iyileştirici ve yardımcı özellikler barındırır.

Su kestanesi suyu, ishal ve dizanteri sorununu kontrol etmek için kullanılır ve meyve boğaz ağrısı, anemi, bronşit ve cüzzam tedavisinde kullanılır.

Hamilelik sırasında görülen hipertansiyon tedavisinde yardımcı olur ve fetal büyümeyi artırır. Su kestanesinin unundan yapılan lapa, doğumdan sonra kanamayı kontrol etmek için hamile kadınlara verilir. Kurutulmuş tohumlar kanamayı durdurur ve kadınlarda düşük yapma sorunlarını giderir. Ayrıca süt bezinin de salgı yapmasını destekler.

Elde edilen meyve suyu, safrayı ve balgamı ortadan kaldırır ve pletor sorununu iyileştirir. Aynı zamanda erkeklik hormonlarını artırır.

Su kestanesi iltihapları ve kan kirliliğini ortadan kaldırır. Yorgunluğu azaltır ve yaralardan akan kan miktarını kontrol edebilir.

Bir fincanı 362.1 mg potasyum sağlayan mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Bu mineral, uygun kas ve sinirsel işlevler için hayati önem taşır. Aynı zamanda sodyum seviyesini dengeleyerek su tutma miktarını ve kan basıncını düzenler.

Cilt İçin Yararlıdır

Daha önce de belirtildiği gibi, vücuttan toksin atılmasını destekleyerek, kanı temizler. Bu, parlayan ve gençleşen bir cildin ortaya çıkmasıyla sonuçlanır.

Kızamık gibi durumların tedavisinde etkilidir. Suda kaynamış su kestanesi kızamık hastaları için mükemmel bir çözüm olabilir. Bu içeceğin düzenli olarak en az 6 ila 9 gün boyunca içilmesi mükemmel sonuçlar verir.

Kestanenin ezilip toz haline getirildikten sonra, su eklenerek macun haline getirilmiş formu, şişlikleri azaltmak için, cildin şişmiş bölgelerine uygulanabilir.

Limon suyuyla karıştırılmış su kestanesi tozu düzenli olarak uygulanırsa egzamaya yardımcı olur.

Saç İçin Faydalıdır

Sağlıklı, parlak ve hasarsız saçlar, hepimizin sahip olmak istediği bir şeydir. Vücudunuzun geri kalanı gibi, saçınızın sağlığını korumak için de yeterli besin kaynağına ihtiyacı vardır. Genel olarak saçlarınız için faydalıdır, çünkü potasyum, çinko, B vitaminleri ve E vitamini gibi bazı temel besinleri içerir. Ayrıca, vücudunuzdaki toksinler saçınıza da zarar verebilir. İçerisinde bulunan besin değerleri, sağlıklı saçlara katkıda bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz