Su Teresi Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Su Teresi Nedir?

Zengin mineraller içeren yemyeşil yapraklı sebze, yüzyıllar boyunca yetiştirilen bir turpgil bitkidir. Brassicaceae ailesindendir. Sağlık yararları vitamin ve minerallerin yüksek içeriğinden elde edilir. Ve aynı zamanda, bitkinin fitokimyasal yapısının antioksidan özelliklerinden dolayı yararlıdır.

Besin Değerleri; Portakaldan daha fazla C vitamini, sütten daha fazla kalsiyum, ıspanaktan daha fazla demir ve muzdan daha fazla folat içerir. Fitobesinler ile sağlıklı bir vücudun ihtiyaç duyduğu A vitamini, B6 vitamini, B12 vitamini, demir, magnezyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Bir bardak kıyılmış ve çiğ su teresinde aşağıdaki besin değerleri bulunur:

  • 4 kalori
  • 0.4 gram karbonhidratlar
  • 0.8 gram protein
  • 0.2 gram lif
  • 3.1 mcg folat
  • 85 mikrogram K vitamini (Günlük ihtiyacın % 106’sı)
  • 14.6 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 24’ü)
  • 1,085 IU vitamin A (Günlük ihtiyacın % 22’si)
  • 40.8 miligram kalsiyum (Günlük ihtiyacın % 4’ü)
  • 0.1 miligram manganez (Günlük ihtiyacın % 4’ü)

Bu 34 gramlık porsiyon ayrıca 7.8 miligram omega-3 yağ asitleri ve 4.1 miligram omega-6 yağ asitleri içerir.

Meme Kanserini Önler

Sadece bir demet su teresi yiyerek bile vücudun dolaşım sistemine fitobesin salıp, moleküler bir artışa neden olarak, meme kanserinin tekrarını önleyebilirsiniz. Bir çalışmada, en az 80 gram su teresi tüketenlerin günlük bazda yararlı sonuçlar elde ettiği gösterilmiştir. Antikanserojenik yetenekleri üzerine yapılan bir başka çalışma, mide, akciğer ve meme kanseri için kanser önleyici olarak büyük fayda sağladığını gösterdi.

Beyaz kan hücrelerine verilen DNA hasarının tersine çevrilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Her gün 85 gram tüketen, sigara içicilerinde yapılan bu çalışma, hücresel yapı hasarında yüzde 22.9’luk bir azalmaya neden olduğu görülmüştür. Ayrıca, hücreler, hidrojen peroksit hücrelere girdiğinde gösterildiği gibi kendilerini korurlar ve hasar beklenenden yüzde 9.4 daha düşük olur.

Bu çalışmalar, su teresi ve diğer turpgil sebzelere acı lezzet veren fitokimyasal bileşimin yararlı olduğunu ileri sürmektedir. Bu fitokimyasallar, hücrenin korunmasını teşvik eden vücudun doğal savunmasını uyarmaktadır. Aynı çalışma, anti-kanserojenik faydaların, katılımcıların kan dolaşımında yüksek seviyelerde olduğu belirlendiğinden, antioksidan lutein ve beta-karotenden kaynaklanabileceğini belirtmektedir. Bu çalışmaların sonuçlarında, meme kanserinin nüksetmesinin önlenmesi ve başlamasını önleme yeteneğine sahip olduğu görüldü.

Oksidatif stresin azaltılmasında ve tümörleri önlemede yararlı olan C vitamini bakımından zengindir. Folat düşük kanser riski ile de ilişkilidir. Kadınlar tarafından on yıllık dönemde günlük alınan folatın meme kanserlerinde % 22’lik bir azalma ile sonuçlandığı görüldü. Folatın günlük artan tüketimi herhangi bir sağlık riski oluşturmadı. Aslında, ‘östrojen pozitif reseptör’ tümörleri yerine ‘östrojen negatif reseptörü’ meme kanseri tümörlerine karşı faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Kolorektal Kanseri Engeller

Çalışmalar karışık sonuçlar vermiş olmasına rağmen, birçoğu günlük diyetin bir parçası olan folatın diyetle alınmasının kolorektal kansere karşı koruyucu bir etkisi olabileceği sonucuna varmıştır. Folat 15 yıl veya daha fazla süreyle alındığında bu fayda büyüktür.

Tiroid Bezinin İşleyişini İyileştirir

Su teresi tiroid sağlığında faydalı bir etkiye sahiptir. Tiroid hormonu üretimini azaltarak çalışır ve ham yendiğinde en faydalıdır. Beslenme değerinin tadını çıkarmak için hafifçe buharda pişirebilirsiniz.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Su teresinin besin içeriğine ek olarak, çeşitli kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilen birçok ikincil metabolitleri vardır. Su teresi gibi bitkilerin, kötü (LDL) kolesterolü düşürmede faydalı olduğu gösterilmiştir. Bu, damar tıkanıklığı ve diğer kronik kalp rahatsızlıkları gibi kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Antioksidan olarak çalışan ve oksidatif stresin neden olduğu kalp doku hasarını azaltmada yardımcı olan C vitamini içerir.

C vitamini, embriyonik hücrelerin kardiyak miyositlere dönüşme sürecinde aktif bir bileşen olup, kalp sağlığını iyileştirme işlemini gerçekleştirir.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Çalışmalar, osteoporoz riskini azaltmak için su teresi gibi kalsiyum bakımından zengin gıdaların günlük diyete dahil edilmesi gerektiğini gösteriyor. Kalsiyum, bu yararlı aktiviteden sorumlu hücreler olan osteoblastların (kemik dokusu geliştiren hücreler) üretiminde bir artışa neden olarak, kemiklerin onarılmasına yardım eder. Kalsiyum, yaşlanan nüfus için şarttır, ancak gençler, yaşam biçimleri otururken kemik yoğunluğu kaybı için tetikleyici olan şartlara maruz kaldıklarında da fayda sağlayabilirler. Ayrıca kemik yoğunluğunu korumada etkileşimli bir besin maddesi olarak doğrudan rol oynayan folatın iyi bir kaynağıdır. Postmenopoza giren kadınlar folatı diyetlerinde osteoporoza karşı koruyucu bir önlem olarak kullanmalıdır.

Kalsiyum Açısından Zengindir

Birçok araştırmacı, diyetle alınan kalsiyumun gerekli olduğunu ve kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, metabolik sendrom ve hipertansiyon gibi birçok hastalığın önlenmesinde belki de en faydalı olduğunu kabul etmektedir. Besin kaynakları üzerinden alınan kalsiyumun da istenmeyen kalp hastalıklarına karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Genel gıda kaynakları vücutta sağlıklı kalsiyum seviyelerini korumanın en iyi yoludur.

Birçok başka çalışma, düzenli olarak tüketilen su teresinin, hücresel hasarı onaran ve bazı kanserlere, kardiyovasküler ve tiroid hastalıklarına karşı koruyucu bir şekilde etkili biçimde çalışan sekonder metabolitler ve diğer fitobesinler içerdiğini göstermektedir.

Folat Bakımından Zengindir

Doğum kusurlarının önlenmesinde ve günlük sağlık bakımında rol oynayan önemli bir besindir. Folat seviyeleri, alkol tüketiminden etkilenir. Folatu içeren gıdaların alınması bebeklerde depresyon, felç, göğüs kanseri, kolorektal kanser, osteoporoz, bilişsel gerileme ve nöral tüp eksikliği riskini azaltmada yardımcı olabilir.

Antidepresan Olarak Davranır

Düşük folat düzeyleri, beslenme yetersizliği veya aşırı alkol alımı nedeniyle ortaya çıkabilir. 15.315 katılımcı dahil olmak üzere 19 araştırmanın bir meta-analizi, düşük folat düzeyinin depresyon riskini artırdığını göstermiştir. Folat, serotonin gibi nörokimyasalların üretimini etkileyen sinir ileticileri ile çalışır. Dünya nüfusunun önemli bir yüzdesini etkileyen depresyonda, su teresi gibi yüksek folik içeriğe sahip yiyecek tüketilmesi, önemli bir diyet takviyesidir.

İnme İhtimalini Azaltır

662 yetişkinle yapılan bir çalışma, inmeyi önlemede folat ile kuvvetlendirilmiş gıdaların faydalı sonuçlarını gösterdi. Güçlendirilmiş gıdaları yemiyorsanız, aynı miktarda yararlı besin öğesine ulaşmak için su teresi gibi büyük miktarda folat içeren gıdalar tüketilmelidir.

C vitamini Açısından Zengindir

C vitamininin hem besinlerden hem de takviyelerden sağlanması, hastalıkların önlenmesinde ve birçok fizyolojik sistemin tedavisinde yardımcı olur. Kan seviyelerini korumak için yararlıdır. Su teresi gibi C vitamini açısından zengin yiyeceklerin tüketimi kan hücresi hasarı ve soğuk algınlığı riskini azaltmada faydalıdır.

Bilişsel Bozuklukları Önler

Folat, bilişsel gerileme karşısında önleyici olabilir. 50-70 yaş arasındaki erkeklerde yapılan bir çalışmanın sonuçları, günde 800 mcg folat verilen katılımcılarda biliş ve sözel akıcılık üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz