Tansiyonu Düşüren Bitkiler Nelerdir?

Tansiyonun yükselmesini önlemek, yüksek tansiyonun sağlık açısından oluşturduğu pek çok problemin de önüne geçmek anlamına gelir. Hipertansiyon sağlığımız açısından böbrek hastalığı, kalp krizi, görme problemleri, kalp hastalığı, inme ve daha pek çok hayati tehlike oluşturan rahatsızlığa kapı açar. Ne yazık ki pek çok kişi bu riski görmezden gelir veya yan etkileriyle boğuşmak zorunda kaldıkları tansiyon ilaçlarına yönelir.

Yüksek Tansiyonda İlaç Tek Çare Mi?

Yüksek tansiyon tedavisinde doktorlar sık sık, sadece ilaç almanın yeterli olmayacağını, tedavi sürecinin önemli yaşam biçimi değişiklikleri gerektirdiğinin de altını çizerler. Az et tüketmek, taze meyve sebzeye ağırlık vermek, tuzu kesmek, kaliteli bir uyku uyumak gibi çeşitli doğru seçimler de yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olacaktır. Doktorunuza danışarak oluşturacağınız doğru beslenme biçimine ekleyeceğiniz bazı bitkiler de tansiyonun yükselmesini engellemenize yardımcı olabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşüren 7 Bitki

Aşağıda okuyacağınız ve çoğumuzun mutfağında zaten yer alan yedi bitki, tansiyonu düşürmeye ve tansiyon ilacına daha az ihtiyaç duymaya yardımcı olabilir.

Sarımsak: Sarımsakta bulunan alisin adlı maddenin hipertansiyon hastalarında tansiyonun düşmesine yardımcı olduğu klinik araştırmalarla da tespit edilmiştir.

Soğan: Soğandaki antioksidan madde kuersetin büyük ve küçük tansiyonu düşürmeye yardımcıdır.

Tarçın: Tarçının sağlığa pek çok faydası vardır. Tarçın hem yüksek tansiyon hem de diyabet hastaları için önerilen bitkilerin başında gelir. Tarçın vücutta kan şekerini düşüren antioksidanların artmasını sağlar.

Mercanköşk: Tat olarak kekiğe çok benzeyen, çok da lezzetli bir baharat olan mercanköşk içerdiği karvakrol adlı madde sayesinde tansiyonu ve kalp hızını düşürür.

Kakule: Zencefil ailesine mensup kakuleyi 3 ay boyunca alan 20 hipertansiyon hastasının tansiyonlarında kayda değer bir düşüş gözlemlenmiştir.

Zeytin: Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi zeytin yağı yüksek tansiyonu düşürme özelliğinin yanı sıra başka pek çok faydasıyla Akdeniz insanının sağlıklı bünyesiyle ün yapmasını sağlamıştır.

Alıç Bitkisi: Yapılan bir araştırmada tip 2 diyabet hastalarına 16 hafta boyunca 1200 mg alıç bitkisi özü verilmiş ve tansiyonlarında düşüş gözlemlenmiştir.

Ayrıca beslenmenizde sodyumu azaltmanız ve börülce, tam yulaf, kereviz gibi magnezyum zengini yiyeceklere yönelmeniz de tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir.

Önlemler ve Uyarılar: Burada yer alan çeşitli araştırma sonuçlarına dayanarak kendi kendinize bitki özü veya bitkisel destek ürünleri kullanmanız sakıncalı olabilir. Bu tür bitkisel ürünler mutlaka doktora danışarak kullanılmalıdır. özellikle tansiyon hastaları hiçbir şekilde bitkisel destek kullanımında aşırıya kaçmamalı ve uzman tavsiyesi olmadan tansiyon ilaçlarını bırakmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz