Tavuk Izgara Kaç Kalori? Izgara Tavuk Kalorisi Nedir?

tavuk ızgara kalori

Evcilleştirilebilir kuş türlerinden tavuk, aynı zamanda sağlıklı beyaz et tüketimi denildiğinde baş sırada yer alan çiftlik hayvanıdır. Eti, hem lezzeti hem de sağlıklı olması açısından çoğu kişi tarafından kırmızı et yerine tercih edilmektedir.

Tavuk eti tüketiminin tek başına yeterli miktarda kırmızı et tüketiminin sağladığı faydaları sağlamayacağı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Ancak kırmızı etin sağlayamadığı bir takım faydaları da tavuk etinin tamamladığı bir gerçektir.

Tavuk eti, çinko ve B6 vitamini açısından zengindir. İçeriğinde bulunan selenyum cilt ve saç güzelliği için önemli bir mineraldir. Tavuk etinin düzenli tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun hücre yenilenmesini hızlandırır. Ayrıca tavuk etinin tüketiminde beden yaralanmalar sonrasında yaraların kapanma hızında olumlu yönde etki sağlamaktadır. Bedenin yaralanmalar ya da adlığı hasarlar sonrasında çabuk toparlanabilmesi tavuk etinde bol miktarda bulunan çinko açısından zengin olmasına bağlıdır.

Tavuk Izgara Kalori Değerleri

100 gram tavuk ızgarada 140’ a yaklaşan değerde kalori bulunmaktadır. Yaklaşık 200 grama denk gelen bir  büyük porsiyon tavuk şiş ızgara 210 kcal. ‘ dir. 200 gram tavuk göğüs ızgarada ise 220 kalori vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz