Tene Göre Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı?

tene göre parfüm seçimi

Hayatta birçok şey unutulsa dahi, akılda kalacak ve hafızalardan zor silinecek bir şey varsa o da kişinin kokusudur. Bu nedenle parfüm seçimi çok önemlidir. Erkek ve kadınlar için parfüm seçimi, karakterinin bir yansıması, çekiciliğin ve cazibenin önemli bir parçasıdır.

Parfümlerin insan üzerinde yarattığı etkiyi farklılaştıran birçok unsur bulunmaktadır. En büyük etkenlerden biri bildiğiniz üzere mevsimlerdir, kışın kullandığımız kokular daha çok odun kokuları veya ağır amonyak içeren kokular olurken, yazın daha hafif çiçek kokularını ve ferah kokuları tercih etmekteyiz. Mevsimsel tercihlerden başka çoğumuzun pek önemsemediği, aslında bir o kadar önemli, seçimlerimizi etkileyecek temel faktörlerden bir tanesi de tene göre parfüm seçimi yapmaktır.

Her İnsanın Ten Rengi Farklıdır.

Nasıl her elbiseyi, her kadın aynı şekilde üzerinde taşıyamıyorsa bu durum parfümler içinde geçerlidir. Ten renginin esmer, buğday veya beyaz oluşu kokunun karakterine de etki ederek insanlar tarafından farklı algılanmasına neden olur.

Bununla birlikte diğer bir etmen ise cildin kuru veya yağlı olmasıdır. Cildin yağlı olması parfümün kalıcılığını artırmaktadır. Yağlı cilt tiplerinde ağaçsı ve baharatlı kokular daha kalıcı ve cilt ile bütünleşmiş bir his uyandırırken, asit oranı az yani kuru ciltlerde ise çiçek kokularının daha kalıcı ve hoş olduğu söylenebilir.

Kime Hangi Koku Daha Çok Yakışır?

Esmer tenlilerin büyük çoğunluğunun cilt tipi yağlıdır. Bu nedenle seçecekleri parfüm oryantal veya egzotik kokular olmalıdır. Bu kokular sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımından oluşur. Temel notaları misk, amber, vanilya ve değerli ağaçlardır bunlara genellikle egzotik ağaçlar ve baharat özleri eşlik etmektedir.

Sarışın beyaz tenli kadınların büyük çoğunluğu kuru cilt, yani asit oranı düşük cilt tipine sahiplerdir. Bu nedenle beyaz tenlilerin parfüm seçiminde çiçek kokularını tercih etmeleri hem tenlerine daha çok yakışır hem de cilt tipleri kuru olduğu için bu seçim, etkisini diğerlerine göre daha uzun muhafaza eder.

Kumral diye de adlandırılan buğday ten rengine sahip bireylere yakışacak en güzel koku ise şipredir, bu koku kuvvetli esansların karışımından oluşur. Zengin içeriği sayesinde koku kalıcı olmakla birlikte, temel notaları turunçgil, meşe yosunu, misk ve patçuli’dir.

Yani parfüm alacaksanız mutlaka ten renginize ve cilt tipinize uygun olanı almanız hem kokunun kalıcı olmasını sağlayacak hemde karakterinizle koku bütünleşerek içinizdeki ruhu canlandıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz