Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir? Tırnak Çekimi İle İlgili Merak Edilen Sorular

Tırnak Batması Sert tırnağın yumuşak dokuyu sıkıştırıp tahriş etmesi sonucu oluşan iltihaplanma ve kronik yaraya tırnak batması denir. Genellikle ayaklarda ve birinci parmakta görülür.

Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir?

 1. Hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları
 2. İyi uymayan dar ve sivri burun ayakkabılar
 3. Devamlı darbelere maruz kalma
 4. Hamilelik ve Doğum sonrası dönem
 5. Şişmanlık
 6. Tırnaklarda Mantar Enfeksiyonu

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tırnak batmasını önlemek için ayak tırnaklarını düz kesmek, çok kısa kesmemek ve güzelce törpüleyip kenar keskinliğini gidermek gerekir. Ayrıca hastaların giydikleri ayakkabılara dikkat etmeleri gerekmektir. Önü dar ve ayağı sıkan ayakkabılardan uzak durmaları gerekmektedir. Ayakların hiçbir şekilde nemli kalmaması ve parmak uçlarında kurumaya ve kabuklanmaya bağlı olarak küçük çatlaklıkların oluşmaması önemlidir.

Aksi takdirde burada yerleşen mantarlar parmak arası ve beraberinde tırnak mantarına sebep olacak, buda şekil değişikliğine uğrayan ve kalınlaşan tırnağın batmasına sebep olacaktır. Spor yaparken uygun ayakkabı seçimi çok önemlidir, sıkan veya sert ayakkabılar tırnakların zarar görmesi ve batmasına sebep olmaktadır. Ayağa uyan spor ayakkabılar tercih edilmelidir. Uzamış tırnaklar mümkün olduğunca düz olarak  kesilmelidir.

Tırnak batması çocuklarda da görülen bir sorundur. Bu sorunda ana  problem çocuğun doğumdan itibaren tırnağın doğru büyümesini sağlayan tırnak yatağından kaynaklanan bir problemden dolayı ortaya çıkar. Erişkinden farklı olarak doğumu takiben ilk tırnak büyümesi ile ortaya çıkar ve çocuğun tüm yaşamı boyunca devam edebilir.

tırnak batması

Tırnak Batması Kimlerde Görülür?

Genellikle ergenlik çağında ve genç erişkinlerde görülür. Nadiren bebeklerde de olur.

Tırnak Batması Ne Şikayetlere Sebep Olur?

Parmakta kızarıklık, şişlik ve şiddetli ağrı olabilir. Bu şikâyetler sebebiyle ayakkabı giyilemez. Akıntı olursa çoraplar kirlenir, koku oluşur. İltihaplanma ve apse oluşabilir. Bu tür şikâyetlerin hepsi tırnak batmasında mı olur? Başka tırnak problemleriyle karışma olabilir mi? Bazen tırnak mantarı, tırnak etrafı dokuların iltihabı, tırnağın kubbeleşme ya da uzayıp kalınlaşma şeklindeki anormallikleri de tırnak batması zannedilebilir. Bu durumlarda tırnak genellikle çekilmez ve ilaçlarla tedavi yapılır.

Tırnak Batması Parmak Kangrenine Sebep Olur Mu?

Tek başına tırnak batması kangrene sebep olmaz. Ama kişide şeker hastalığı veya damar hastalığı varsa iltihap ilerler ve parmağın beslenmesi bozulabilir. Bu durumda parmak kangreni gelişebilir.

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi açısından tırnak batmasını iki kısma ayırıyoruz.

 1. Tırnak batmasının yeni geliştiği, henüz çekim gerektirmeyen hafif vakalar.
 2. Birkaç haftadır devam eden, iyileşmeyen kronikleşmiş vakalar.

Her Tırnak Batması Durumunda Tırnak Çekilmez.

Hafif batma durumunda tırnağın batan kısmının altına bir pamuk parçası koymak ve bunu günlük değiştirmek uygundur. Böylece tırnak ile cilt arasında bir tampon alan oluşturup tırnağın ete batmadan buradan büyümesi sağlanır. Tırnak büyüyünce kavisli değil düz şekilde kesilir. Parmağı sıkıştırmayan geniş ayakkabı veya ucu açık ayakkabı giymek gerekir. Bu sırada batma sebebiyle iltihap varsa antibiyotikler (ağızdan veya merhem şeklinde) kullanılabilir.

İlerlemiş vakalarda ise tırnağın çekilmesi, anormal şiş dokunun alınması ve tırnak kökünün kazınması uygun bir işlemdir. Bunun için bazen tırnağın yarısı bazen de tamamı çekilir. Tırnak çekimi sonrası aynı yerden batmayı engellemek amacıyla tırnak kökünün batan tarafı tahrip edilir. Bu amaçla aletle tırnak kökünün kazınması, tırnak köküne fenol uygulaması, gümüş nitrat sürülmesi veya elektrokoter ile tahrip,  kullanılan yöntemlerdir.

Bazen hastalar kendileri tırnaklarının kenarlarını keserek bu durumu düzeltmeye çalışıyorlar. Ama bu uğraş genellikle tam aksine daha çok batmaya sebep olur. Pedikür ile tırnak kenarının kesilip çıkarılması da (iyileşmeyen şiş doku oluşmuşsa) tırnak batmasını iyileştirmez. 

Tırnak Çekimi İle İlgili Merak Edilen Sorular

Tırnak Çekimi Zor Ve Ağrılı Değil Mi? Tırnak yatağı uyuşturulur, böylece çekim esnasında ağrı olmaz sonrasında da ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

İşlemden Sonlar Neler Yapılmalıdır? Çekimin yapıldığı gün ağrı kesici almak, istirahat etmek, ayakları kalp seviyesinin üzerine yükseltmek, bazen pansuman üzerine soğuk cisim koymak faydalı olur. Tırnak batması iltihaplı ise, kişide şeker hastalığı varsa ve vücut savunma sistemi zayıf olanlarda antibiyotik kullanılır. İşlem sonrası parmağı sıkıştırmayan ayakkabı giymek ağrı oluşmasını engeller. 2-3 gün yarayı ıslatmamak, ıslanırsa hemen pansumanı değiştirmek gerekir.

İşlem Sonrası Yarayla İlgili Sorun Çıkar mı? Eğer pansumanı geçip dışarı akan bir kanama olursa veya ağrı şiddetli olursa tekrar hekime görünmekte fayda vardır. Yara iyileştikten sonra düzelme olmazsa ortopedi ve cildiye hekimleriyle ile görüşülüp başka bir hastalık olup olmadığı araştırılır.

Tırnak Çekimi Sonrası Yürüme Engeli Var mı? İlk 1-2 gün parmağa ağırlık vermeden yürünebilir. Daha sonra parmağı sıkıştırmayan, ucu açık ayakkabı giyilebilir.

Kaç Günde Ayakkabı Giyilir, Normal İşe Dönülebilir? İşlemden bir hafta sonraki kontrolde bir anormallik yoksa normal ayakkabı giyilebilir ve işe dönülebilir. Eğer işinizde ayağınızı yüksekte tutmak ve terlik giymek mümkünse daha erken de işe dönülebilir.

Tırnak Tekrar Ne Zaman Çıkar? Bir hafta kadar sonra yaralar iyileşir. Ama tırnağın tekrar kesilecek kadar uzaması için 3-4 ay geçebilir. Bu sürede kişinin ayağını kullanmasında bir engeli olmaz. Tırnağın kazınan tarafından yeni tırnak büyümesi olmayacağı için büyüyen tırnak beklendiği üzere biraz daha dar olacaktır.

Tırnak Tekrar Batar Mı? Anormal, iyileşmeyen dokuların alındığı durumlarda batmanın tekrar etmesi beklenmez. Sadece tırnağın çekilip iltihaplı ve anormal dokunun alınmadığı durumda tekrar tırnak batması oluşması beklenir.

Tırnak Batmasından Nasıl Korunabiliriz? Tırnağı düzgün (düz kesim ve törpüleme) kesmek gerekir. Dar veya çok geniş ayakkabı giymemek gerekir. Ayakta basma problemi varsa düzeltilmelidir. Tırnak mantarı varsa tedavi edilmelidir.

Tedavi Olmazsa Ne Olur? İlerlemiş tırnak batmasının kendi kendine düzelmesi beklenmez. Ağrı, akıntı, iltihap devam eder.

Batık Tırnak Problemine Son Veren Doğal İksir

Tırnak batması görebileceğiniz en kötü acılardan bir tanesidir. Ama üzülmeyin tırnak batmasının tek çaresi tırnak çektirmek değildir. Uçucu yağlardan güçlü bir merhem yapıp batık tırnak sorunundan kurtulmak mümkündür. Esansiyel yağların doğru şekilde ve doğru oranda karıştırılarak kullanılması tırnak batmasından dolayı meydana gelecek ola enfeksiyonları önlemenin yanı sıra ağrıyı ve şişliği de hafifletecektir.

Malzemeler;

 • Aloe vera jeli 2 gram
 • 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı
 • 2 damla Nane yağı
 • 5 damla ökaliptüs yağı
 • 5 damla çay ağacı yağı
 • 1 damla kekik yağı
 • 5 damla lavanta yağı

Hazırlanışı ve Kullanım Şekli

Yukarıda saymış olduğum tüm malzemeleri kapaklı cam bir kavanozun içine koyup, küçük bir tahta kaşık yardımı ile iyice karıştırın. Tırnak batması olan parmaklarınızı temizleyip güzelce kurulayın. Hazırlamış olduğunuz doğal karışımı batık tırnakların üzerine sürün.

Ayağınızı çıplak bırakarak ya da ön kısmı açık ayakkabı giyerek hava ile temas ederek kurumasını sağlayın. Eğer düzenli ayakkabı giymeniz gerekiyorsa öncelikle parmakları gevşek bir şekilde sarıp ondan sonra ayakkabınızı giyin.

Tırnak batmasının iyileşmesi için bu işlemi 2-3 defa tekrarlamanız gerekmektedir. İçinde bulunacak malzemeleri özellikle de hindistan cevizi yağını eklemeyi ihmal etmeyin. Çünkü merhemin çok güçlü hale gelmesi ve yanma hissinin oluşmaması için Hindistan cevizi yağı çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz