Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Topuk çatlakları rahatsızlık verebilir, ağrıya neden olabilen ortak bir ayak sorunudur. Aşırı kuru ciltten kaynaklanır ve kalınlaşmış cildin yanı sıra, topuk kenarında sarı veya kahverengi sertleşmeler de duruma eşlik eder. Topuk çatlaklarının tek problemi genellikle görünümleridir. Bununla birlikte, bazı durumlarda çatlaklar enfekte olursa durum şiddetlenebilir.

Ulusal Ayak Sağlığı Değerlendirmesi 2012’ye göre, yetişkinlerin %20’si ayaklarında topuk çatlağı yaşıyor. Kadınlarda durum %50 oranındadır ve erkeklerden daha çok çatlak sıkıntısı yaşadıklarını bildirmişlerdir.

Topuktaki çatlaklar derinse, acı verebilir, bir kişi ayağa kalktıktan sonra acıyabilir ve bazen kanama da görülebilir. Ayağın herhangi bir bölgesinde acı, kızarıklık, şişme ya da şiddetli ağrı yaşarlarsa ve bu durum birkaç günden daha uzun sürerse doktora görünmek akıllıca olacaktır.

Topuk Çatlağının Doğal Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kremler, losyonlar ve merhemler şeklinde nemlendirici bakımlar cildin nemini korumaya yardımcı olabilir. Bu cildin kurumasını ve çatlamasını engelleyebilir. Nemlendirici tedaviler, zaten yıpranmış cildi düzeltmeye yardımcı olabilir.

Hafif çatlaklı durumlarda, günde iki veya üç kez nemlendirme sorunu çözebilir. Herhangi bir sertleşme veya nasırın bir ponza taşıyla nazikçe ovulması ve bölgeye bir nemlendirici uygulanması da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çatlamış topukları daha da kötüleştirebilen ponza taşını aşırı kullanmaktan kaçının.

İlk Önce Ayağınızı Yumuşatın Ve Ölü Deriyi Temizleyin!

Çatlak topukların çevresindeki cilt genellikle cildinizin geri kalanından daha kalın ve kurudur. Baskı uyguladığınızda bu cilt bölünme ve çatlama eğilimi gösterir. Ayağınızı ıslatmak ve nemlendirmek savaşmaya yardımcı olabilir.Ayağı yumuşatmak için:

 • Ayağınızı 20 dakika kadar ılık ve sabunlu suda bekletin.
 • Sert ve kalın cildi temizlemek için bir lif kabağı, ayak temizleyici veya ponza taşı kullanın.
 • Hafifçe ayağınızı kurulayın.
 • Etkilenen bölgeye yoğun bir topuk nemlendirici krem veya aşağıda okuyacağınız doğal ürünlerden birini uygulayın.
 • Kuru okduklarında ayaklarınızı fırçalamaktan kaçının. Bu hasarlı cilt için riski artırır.
 • Ayrıca nemlendirici hazır ayak banyolarını deneyebilirsiniz. Bunların topuk çatlaklarına benzersiz etkisi vardır.

Limon, Tuz, Gliserin ve Gül Suyu

Limon suyunun asitli özellikleri kaba ve kuru cildin iyileşmesine yardımcı olur, böylece ayak tabanlarının çatlamasını engeller. Limonun asidik özelliklerinin yanı sıra gül suyu ve gliserin kombinasyonu çatlak topuklar için etkili bir tedavi olarak ortaya çıkıyor. Gliserin cildi yumuşatır, bu nedenle çoğu kozmetik ürünlerinde de kullanılır, gül suyu ise iyileştirici ve çatlaklara yardımcı olan antienflamatuvar ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı tuz
 • 1/2 fincan limon suyu
 • 2 çorba kaşığı gliserin
 • 2 çay kaşığı gül suyu
 • Ilık su
 • Ponza taşı

Nasıl yapılır? Bir kap sıcak suyun içine; ham tuzu, limon suyunu, gliserini ve gül suyunu ekleyin. Bu suyun içinde yaklaşık 15-20 dakika ayaklarınızı bekletin. Bir ponza taşı kullanarak, topuklarınızı ve ayaklarınızın kenarlarını fırçalayın.

Ayrıca bir çay kaşığı gliserini, bir çay kaşığı gül suyunu ve bir çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı çatlamış topuklarınıza uygulayın. Yapışkan bir karışım olacağından, bir çift çorap giyebilir ve bir gece ayaklarınızda bekletebilirsiniz. Sabah ılık su ile yıkayın. Bunu topuklarınız yumuşayıncaya kadar birkaç gün boyunca tekrarlayın. Limon suyu cildinizde tahriş ve kurumaya neden olabilir. Alerjik reaksiyonları kontrol etmek için bir yama testi uyguladığınızdan emin olun.

Pirinç Unu

Pirinç unu, cildi pürüzsüzleştirir, arındırır ve yeniden mineralleştirir, cilt saten gibi pürüzsüz ve yumuşacık olur. Ayrıca peeling etkisiyle cildi ölü deriden arındırabilir.

Malzemeler:

 • 2 ila 3 çorba kaşığı pirinç unu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 3 ila 4 damla elma sirkesi

Nasıl yapılır? İki veya üç çorba kaşığı öğütülmüş pirinci alın ve kalın bir macun yapmak için birkaç damla bal ve elma sirkesi ekleyin. Topuklarınız son derece kuru ve çatlaksa, bir çay kaşığı zeytinyağı veya tatlı badem yağı da ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı ılık suda 10 dakika kadar ıslatın ve ölü cildi ayaklarınızdan temizlemek için hafifçe bu macunu kullanarak topuklarınızı fırçalayın. Bu ayak peelingini haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı gerçekten de cildi nemlendirmek için muhteşem bir üründür. Kuru cildi nemlendirir ve ölü deri hücrelerini de temizler. Cildin daha derin katmanlarına nüfuz etme ve besleme yeteneğine sahiptir.

Malzemeler:

 • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Bir çift çorap

Nasıl yapılır? Ayağınızı sıcak suda yumuşayıncaya kadar en az 20 dakika bekletin. Ayaklarınızı sudan çıkartıp, kurutun ve Hindistan cevizi yağını ayaklarınızın üzerine ve özellikle topuklarınıza uygulayın. Topuklarınızı yağ ile ovarak iyice emmesini sağlayın. Çoraplarınızı giyin ve yatın. Sabah olunca ayaklarınızı ılık suyla durulayabilirsiniz. Ya da öylece bırakabilirsiniz. Aynı zamanda çatlakların mikrop kapmasını da önleyecektir. Yumuşak ve nemli ayaklar elde etmek için bunu birkaç günde bir tekrarlayın.

Aloe Vera

Aloe vera kuru ve ölü cildi rahatlatır. Kolajen sentezini oluşturup artırarak yıpranmış ve çatlamış deriyi yenileyip, iyileştirir. İçindeki amino asitler cildi yumuşatma eyleminden sorumludurlar.

Malzemeler:

 • Aloe vera jeli
 • Ilık su
 • Bir çift çorap

Nasıl yapılır? Ayaklarınızı 15 dakika boyunca ılık suda bekletin. Çıkarıp kuruttuktan sonra aloe vera jelini hafifçe topuğunuza ve tüm ayağınıza uygulayın. Çorap giyin ve jeli bir gece ayağınızda bekletin, emilmesini sağlayın. Aloe vera cilt dokusunu yenilemek için gece boyunca çalışacaktır. Dört ile beş gün boyunca bunu her gece tekrarlayın ve ayaklarınızdaki büyük değişikliği fark edeceksiniz.

Shea Yağı

Shea yağı, cildi nemlendiren ve besleyen, iyi bilinen bir cilt nemlendiricisidir. Ayrıca iyileştirici özelliklere sahiptir ve A vitamini ve E vitamini içeriği nedeniyle kuruluk ile ilgili çeşitli cilt koşullarını iyileştirir.

Malzemeler:

1-2 çorba kaşığı organik shea yağı

Bir çift çorap

Nasıl yapılır? Ayaklarınızı yukarıda da anlatıldığı gibi ılık suda bekletin ve yumuşamasını sağlayın. Daha sonra ölü deriyi temizleyip topuk üzerine shea yağı uygulayın ve shea yağını kolayca absorbe edilecek şekilde bir iki dakika ovalayarak yedirin. Nefes alabilen bir çorap giyip, shea yağını bir gece boyunca ayaklarınızda bekletin. Yumuşak topuklu ayaklar için birkaç gece tekrarlayın.

Diğer Doğal Yöntemler Nelerdir?

Çatlamış topuklar için başka pek çok evde tedavi ve bakım yöntemi mevcuttur, ancak hiçbirinin özellikle çatlakları iyileştirdiği ve tedavi ettiği ispatlanmıyor. Çoğu içerik cildi nemlendirir ve yumuşatır. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunur:

 • Sirke, ayak banyosu için
 • Zeytinyağı veya bitkisel yağ, nemlendirmek için
 • Shea yağı, nemlendirmek için
 • Püre muz, nemlendirmek için
 • Parafin mumu, nemi korumak için
 • Yağ ile karıştırılan yulaf ezmesi, ölü deriden kurtulmak için

Uyarı!

Çatlak topuklar tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa kendi başınıza tedavi etmeyin. Bir podiatristin (ayak doktoru) özel tedavisi gerekebilir. Şiddetli topuk çatlağı vakalar tıbbi geçmişi dikkate alınarak bir podiatrist tarafından değerlendirilmelidir. Doktor, durumunuz için en iyi tedaviyi önerecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz