İştah Kesen Bitkiler Ve Gıdalar Nelerdir?

Hiç şüphe yok ki, aşırı yemek yeme ve bu aşırı kilolu veya obez olma durumu giderek daha fazla insanı etkiliyor, günümüzde sağlık alanında en karmaşık ve zorlayıcı konulardan biridir. Besin eksikliği, diyette lif veya sağlıklı yağ eksikliği, yorgunluk veya yüksek miktarda duygusal stres gibi birçok neden hep aç olduğunuzu hissetmenize neden olur. Bununla birlikte, hep böyle gitmesi gerektiği anlamına gerekmez. Doğal iştah kesiciler tokluk elde etmenize yardımcı olur ve aşırı yemeyi önler ayrıca diyet haplarının tehlikeleri olmadan kilo vermenize yardımcı olabilirler.

İştah Kesilmesi Nasıl Olur?

İştah kesiciler aşırı yememenize yardımcı olan bütün gıdalardır. Doğal iştah bastırıcılar; ticari kilo kaybı hapları ile benzerlik göstermekle birlikte bazı önemli farklılıkları olabilir. Özellikle obezite veya duygusal yeme ile ilgili sorunların bazılarında kısmen ghrelin ve leptin gibi “açlık hormonları” düzeylerini dengelemeye yardımcı olabilirler. Ghrelin ve leptin, son zamanlarda ne yediğinize bağlı olarak; ruh haliniz, stres seviyeniz, uyku, genetik, güncel kilo ve iltihaplanma seviyesine bağlı olarak gün boyunca yükselir ve düşer. Başka bir deyişle, günlük iştahınızı bastırma veya uyarma konusunda çok şey ifade eder.

Hormon düzenlemesi yoluyla iştahınızı azaltmanın yanı sıra, kilo vermeyi güvenli bir şekilde ilerletmek için kullanılan besleyici maddeler veya uçucu yağlar, enerji için daha fazla depolanan vücut yağı yakma gibi çeşitli yollarla kilonuzu korumanıza veya kilo vermenize yardımcı olur.

Badem

Bir avuç badem antioksidan, E vitamini ve magnezyumdan zengin bir kaynaktır. 2006 Obezite Topluluğu Yıllık Bilimsel Toplantısında sunulan bir araştırmaya göre, bademlerin insanlarda dolgunluk ve tokluk duygularını arttırdığı ve kilo yönetimine yardımcı olduğu gösterildi. Ayrıca sağlıklı yağlar içerdiğinden genel vücut sağlığını da destekler.

Kahve

Bir günde bir ya da iki fincana kadar kahve içtiğinizde gerginlik ve sinirlilik hissinizden kurtulabilirsiniz, ılımlı miktarda kahve metabolizmayı hızlandırabilir ve iştahınızı bastırmanıza yardımcı olabilir. Peki kahvenin sırrı nedir? İçerisindeki kafein ve kahve çekirdeklerinden gelen antioksidanlarla birlikte metabolizmayı hızlandırıp, genel vücut sağlığını iyileştirir ve yeme isteğini bastırabilir.

Zencefil

Yüzyıllar boyunca, pek çok kültür şaşırtıcı sindirim güçleri için zencefil kökü kullandı. İster yumuşak bir tatlı olsun ister Hint yemeklerinde olsun (zencefilli gazoz yararlı sayılmaz) zencefil; vücudu enerjize eden ve sindirimi geliştiren, böylece daha az açlığa neden olan bir uyarıcı ajan olarak çalışır.

Avokado

Sağlıklı lifler bakımından yüksektir ve kalp sağlığı için gerekli önemli tekli doymamış yağlarla doludur. Düzenli olarak belirli porsiyonlarla avokado yenirse iştahı bastırır. Aslında, bu küçük meyvelerdeki yağlar mideye dolduğunu ve doygun olduğunu söyleyen sinyaller gönderiyor.

Arnavut Biberi

Baharatların çoğu iştah keser veya metabolizmayı hızlandırabilir. Physiology and Behavior Dergisi’nde yayınlanan son araştırmalara göre, sadece yarım tatlı kaşığı toz Arnavut biberi, metabolizmayı düzenler ve vücudun kendi başına ekstra 10 kalori yakmasına neden olabilir. Ayrıca gerekli etkileşimlere girerek doygun hissetmeye yardımcı olabilir. Bir ay boyunca günde iki öğün Arnavut biberi tüketin ve farkı görün.

Elma

Her çeşitten ve türden elmalar, açlığın çeşitli nedenlerle bastırılmasına yardımcı olur. Birincisi, elmalar çözünür diyet lifi ve pektinle doludur ki bu da tok hissetmenize yardımcı olur. Elmalar ayrıca glikoz seviyesini düzenler ve enerji seviyenizi yükseltir. Son olarak, elmalar sizi yavaşlatmaya yardımcı olan çok fazla çiğneme süresine ihtiyaç duyar ve artık aç olmadığınızı anlamanız için vücudunuza daha fazla zaman tanır. Her gün bir ara öğününüzü elma ile yapabilirsiniz.

Yumurta

Çalışmalar, kahvaltıda bir yumurta yendiğinde aynı miktarda kalorili bir pişi yediğinizden daha çok tok hissedebileceğinizi kanıtlıyor. Kendisini daha tok hissetmenize yardımcı olabilir. Aynı çalışmada, yumurta yiyenlerin, ekmek yiyenlere kıyasla, bir gün boyunca 330 daha az kalori tükettiği görülmüş. Gerçekten de özellikle sabah kahvaltısında yumurta tükettiğinizde gün boyunca daha tok olduğunuzu hissetmişsinizdir.

Tatlı Patates

Beslenme uzmanları ve bilim adamlarına göre, patatesler, sindirim enzimlerine direnmekte olan özel bir nişasta türü içeriyor; bu da, midenizde daha uzun süre kalmalarını ve dolayısıyla da tok hissetmenizi sağlıyor. Artı, A vitamini ve C vitamini dolu!

Bitter Çikolata

Çikolataya bayılmayan var mı? Bir dahaki sefer canınız çikolata istediğinde, en az % 70 kakao içeren bir veya iki parça bitter çikolata ısırın ve yavaş yavaş ağzınızda dolaştırarak yemeyi deneyin. Sadece bir miktar bitter çikolata, açlık hissini azaltmaya ve iştahınızı bastırmaya yardımcı olur çünkü buruk tadı iştahınızı azaltmak için vücuda sinyal verir. Bitter çikolatadaki sterik asidin doygun hissetmenize yardımcı olmak için yavaş sindirime katılarak yardımcı olduğuna değinmeliyiz. Eğer bitter çikolata sizin için çok acı gelirse, bir fincan filtre kahve ile yemeyi deneyin; tatlılığı ortaya çıkacaktır!

Yeşil Çay

Eğer bir kahve içici değilseniz ve kolayca su tüketebiliyorsanız, bir fincan sıcak yeşil çay yudumlamayı deneyin. Yeşil çay, akılsızca atıştırmayı bırakmanıza yardımcı olabilir ve beslenme uzmanları, yeşil çaydaki kateşinlerin, kan şekerinin yükselişini yavaşlatan ve yüksek insülin ve daha sonraki yağ depolamayı önleyen yağ hücrelerin glikoz hareketini engellemesine yardımcı olduğunu söylüyorlar. Ve kan şekeriniz daha kararlı olduğunda açlığınız da yatışacak ve bastırılacaktır.

Sebze Suyu

Muhtemelen sebze suyunun diyetinizde daha fazla sebze vitamini elde etmenin bir yolu olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, değil mi? Bu doğru, ancak sebze suları da sizi doygun hissettirebilir. Aslında araştırmalarda, insanların yemekten önce sebze suyu içtiğinde, 135 kaloriyi daha az yemek yedikleri kanıtlandı. Sebze suyu içip iştah bastırmak isterseniz sadece şişkinliği engellemek için sodyum çeşitlerini içtiğinizden emin olun.

Tarçın

Bir dahaki sefere yerken ve içerken tahıl, yulaf ezmesi, meyve veya hatta kahveniz üzerine biraz tarçın serpin. Tarçın, karanfil ve zencefil gibi diğer baharatlar gibi, kan şekeri seviyenizi düşürmenize yardımcı olur; tahmin ettiğiniz gibi bu da iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olur!

Keten Tohumu

Çözünür lif ve esansiyel yağ asitlerinin besleyici bir karışımıyla dolu olan keten tohumları, yoğurt veya salata için mükemmel bir katkıdır. Aslında, toz veya taneler halindeki keten tohumları doygun hissetmenize ve enerjik olmanız konusunda size yardımcı olur!

Kaymağı Alınmış Süt

Regl sendromları zamanında özellikle aç hissederseniz ve tatlı ihtiyacı gelişiyorsa yağsız süt içmeyi deneyin. Araştırmalar, menstrüasyondan yaklaşık iki hafta önce günde en az bir bardak süt içen kadınların, sağlıksız önemsiz yiyecekler ve işlenmiş karbonhidratlar için isteklerinin önemli ölçüde azaldığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz