Topuk Çatlakları İçin Doğal Çözümler

topuk çatlakları tedavi yöntemleri

Uzun süre ayakta kalmak, yanlış ayakkabı seçimi, soğuk havalar nedeni ile ortaya çıkan ayak topuğu çatlakları, önlem alınmadığı sürece can yakıcı bir sorundur. Şiddetine göre ağrısı da değişen bu çatlakları önlemek için nemlendirici özellikte kozmetik ürünler kullanılabilir. Her hangi bir kozmetik ürünü satan mağazaya gidip alınabilecek olan bu ürünler, cildiye uzmanı doktorlar tarafından da reçete ile yazılabilir.

Kozmetik ürünler daha kısa sürede sonuç verse de kimi zaman ciltte başka problemler de oluşmasına neden olabilir. Genelde hassas yapılı ciltlerde ortaya çıkan bu sorun ile karşılaşmamak için doğal bakım yöntemleri uygulanabilir.

Topuk Çatlaklarına Doğal Çözüm

Topuklarda oluşan çatlakların giderilmesi için tamamen doğal malzemeler ile elde edilen karışımlar kullanılabilir. Topuk bölgesinin nemlenmesi ve yumuşaması için uygulanabilecek bu karışım için gerekli olan malzemeler, her zaman evde ya da marketlerde rahatlıkla bulunabilir.

Topuk çatlaklarına doğal karışım için gerekli olan malzemeler;

  • 1 adet büyük aspirini,
  • Bir miktar vazelin,
  • Pamuklu çorap.

Çatlaklar nedeni ile pürüzlü bir yapısı olan ayak topuklarının pürüzsüz bir hal alması için uygulanacak yöntem için ilk olarak aspirin bir kap içinde dövülerek ezilir. Tamamen toz haline gelen aspirinin üzerine bir miktar vazelin eklenir. Karışım krem kıvamı alana kadar vazelin miktarı ayarlanır. Elde edilen homojen yapılı karışım her iki ayak topuğuna da masaj yaparak yedirilir. Ardından pamuklu çoraplar giyilir ve uyunur.

Topuk çatlakları için doğal çözüm ile kısa sürede pürüzsüz ve yumuşak ayak topuklarına sahip olunabilir. Bu uygulamayı her gün ya da iki güne bir uygulayarak daha kısa sürede sağlıklı ayaklara sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz