Trüf Yağının Faydaları Nelerdir?

Bir zamanlar üst düzey lokantalar ve gurme restoranların menülerinde kullanılan trüf yağı artık dünya çapında ve her mutfakta kullanılan ortak bir malzemedir. Pek çok kişi, makarnalara, risottolara ve daha fazlasına eklemeye başladı. İnsanlar bu aromatik yağa ayak uydurmaya başlamış olsa da, birçok kişi gerçekten ne olduğunu ve hem beslenme hem de lezzet açısından değerini merak ediyor. Peki tadı neye benziyor ve aslında sizin için iyi mi? Bu popüler içeriğin, aldatıcı olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Trüf Yağı Nedir?

Pizza, makarna, risotto veya sebze yemeklerinde sık sık kullanılan lezzetli bir yağ türü olup, zengin tadı ve kapsamlı sağlık yararları ile ün salmıştır. Bununla birlikte, gerçek ve sentetik maddeleri birbirinden ayırt etmek önemlidir. Gerçek trüf yağı, yağın içine yenilebilir trüf mantarları ekleyerek ve içinde birkaç gün bekleterek yapılır. Gerçek yağ kullanırsanız, sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Diğer yandan çoğunlukla piyasada sentetik olanı bulunmaktadır. Yağa bir kimyasal ekleyerek üretilir ve bu da trüf mantarlarının tadını ve aromasını taklit etmesine yardımcı olur.

Bileşenleri değişebilir, ancak genellikle bir baz olarak zeytinyağı kullanılarak yapılır. Bununla birlikte, bazı üreticiler, kanola yağı veya üzüm çekirdeği yağı gibi başka türdeki yağları da kullanabilirler. Ancak sağlığa en yararlı olanı, zeytinyağı ile yapılanıdır.

Peki bu mantarı özel kılan nedir?

Yüksek fiyat etiketlerinin yanı sıra, trüf mantarları, yoğun aroması ve hemen hemen her yemeğin lezzetini yumuşatma yeteneklerinden dolayı bir hazine olarak kabul edilir. Ayrıca, sağlıkla ilgili avantajlarla yüklüdür. Diğer mantar türleri gibi, hastalıklarla mücadele edebilecek ve genel sağlığı artırabilecek antioksidanlar ve flavonoidlerle doludur.

Kalp Sağlığını Teşvik Ediyor

Genellikle baz olarak zeytinyağı gibi kalp sağlığına iyi gelen yağlar kullanılarak yapılır. Zeytinyağının, kalp sağlığı üzerindeki güçlü etkisi de dahil olmak üzere, trüf mantarının sağlığa yararlarının çoğunu içine alır. İkisi birlikte; oksidatif stresi ve hücrelere zarar vermeyi önleyebilen antioksidan özelliklere sahip doğal bileşikler olan polifenoller açısından zengindir. Polifenoller, koroner kalp hastalığı dahil olmak üzere uzun bir kronik hastalık listesine bağlı olduğuna inanılan inflamasyonun azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Çalışmalar, bu polifenollerin kolesterol ve trigliserit düzeylerini ve düşük kan basıncını etkili bir şekilde azaltabildiğini gösteriyor. Kolesterol, trigliserit ve kan basıncının kalp hastalığı için ne kadar yüksek risk faktörü oluşturduğunu biliyoruz. BMC Medicine Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, daha yüksek oranda zeytinyağı tüketimin kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkili olduğu bulunmuştur.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kilo vermeyi düşünüyorsanız, diyetinizdeki sağlıksız, rafine edilmiş ve işlenmiş bitkisel yağları ortadan kaldırmalısınız. Avrupa Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir insan çalışmasında, üç yıllık bir süre boyunca 187 yetişkin izlenmiştir ve trüf yağındaki birincil bileşen olan zeytinyağı açısından zengin bir diyetin, vücut ağırlığında bir azalma ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Sadece bu değil, aynı zamanda bu yağı sindirmek uzun zaman alır ve karnınızın boşalmasını yavaşlatır. Böylece tokluk süresi artmış ve açlık hissi azalmış olur. Artı, iştahı kesmeye ve kilo vermeyi teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Beyin Fonksiyonunu Korur

Son yıllarda, diyet ve beyin sağlığı arasındaki bağlantıyı güçlendiren kanıtlar artmaktadır. Özellikle sağlıklı yağ tüketimini artırmanın, özellikle Alzheimer ve Parkinson gibi kognitif bozuklukların önlenmesi söz konusu olduğunda çok sayıda faydası olduğu gösterilmiştir.

Pamplona’da yapılan bir insan çalışmasına göre, sağlıklı yağlarla zenginleştirilmiş bir Akdeniz diyetinin ardından, beyin fonksiyonunda gelişme gözlemlendi. Bir 2013 hayvan modeli ayrıca, zeytinyağındaki bir bileşiğin nöroprotektif özelliklere sahip olduğunu ve beyinde beta-amiloid plak denilen bir maddenin birikmesini önleyerek Alzheimer hastalığının riskini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

Kanserle Savaşır

Bir araştırmada, güçlü antioksidanlar bakımından zengin trüf yağının ana bileşeni olan zeytinyağının, kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişmesini engellemeye yardımcı olabileceği gösterilmektedir. İnsanlardaki çalışmalar hala sınırlı olmakla birlikte, deney tüpü çalışmaları, zeytinyağının kanser hücrelerini öldürmede ve kanser büyümesini baskılamakta etkili olabileceğini bulmuştur. Ayrıca, diğer çalışmalar, zeytinyağının kanser riskini düşürdüğünü göstermektedir.

Gerçek mantar kullanılarak yapıldığında, gerçek trüf yağı, kanser hücrelerine savaş söz konusu ise, zeytinyağından biraz daha fazla yarar sağlayabilir. Aslında çalışmalar, trüf mantarlarının vücutta kansere neden olan serbest radikallerin oluşumunu önleyebilecek güçlü antioksidanlarla dolu olduğunu göstermektedir.

Cilt Sağlığını Korur

Yaşlanmayı tersine çevirmekten, yara iyileşmesini hızlandırmaya kadar, beyaz trüf gerçekten etkileyici cilt yararlarına sahiptir. Trüf yağı, enflamasyonu azaltabilen ve atopik dermatit, sedef hastalığı ve akne gibi rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olabilecek bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir. Japonya’da 2000’de yapılan bir araştırma, zeytinyağının topikal olarak uygulanmasının cildin UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olduğunu da bulmuştur.

Sadece bu değil, aynı zamanda cilt bakım ürünleri, serumlar ve kozmetik ürünlerinde de trüf mantarı kullanılmaktadır. Cilt için faydaları, zengin antioksidan içeriğinden kaynaklanır, çünkü oksidatif hasarı önleyebilir, cildin yaşlanmasını azaltır, kırışıklıkları önler ve cilt tonunu yumuşatır.

Kan Şekerini Düzenler

Yüksek kan şekeri sağlığa zarar verebilir. Kısa vadede yorgunluk, susama, baş ağrısı ve bulanık görme gibi semptomlara neden olabilir. Bununla birlikte, uzun vadede sinir hasarı, böbrek problemleri ve yara iyileşmesinde zorluk gibi çok daha ciddi sonuçlara neden olabilir. Trüf yağı, şekerin kan dolaşımından hücrelere taşınmasından sorumlu olan insülin seviyesini düzenleyerek kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Ana maddesi olan zeytinyağının, normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilecek insülin duyarlılığını artırdığı gösterilmiştir. Dört çalışmadan oluşan bir 2017 incelemesi, 15,784 yetişkin üzerinde yapılan çalışma sonuçları, yüksek miktarda zeytinyağı tüketen kişilerin daha düşük kan şekeri seviyelerine sahip olduğunu ve ayrıca % 16 daha düşük tip 2 diyabet gelişme riski olduğunu göstermiştir.

Trüf Yağının Besin Değeri

Zeytinyağı kullanılarak yapılırsa, genel olarak kalori ve tekli doymamış yağların yanı sıra E vitamini ve K vitamini de içerir. Zeytinyağının antienflamatuvar ve anti-kanser özelliklerine sahip olduğuna inanılmaktadır.

Bir çorba kaşığı (yaklaşık 14 gram) için besin değeri aşağıda verilmektedir:

119 kalori

13,5 gram yağ

1.9 miligram E vitamini (Günlük ihtiyacın % 10’u)

8.1 mikrogram K vitamini (Günlük ihtiyacın % 10’u)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz