Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Türk kahvesi aslında çok sağlıklıdır. Sağlığınızı geliştirebilecek antioksidanlar ve faydalı besinler ile yüklüdür. Çalışmalar, Türk kahvesi içenlerin birkaç ciddi hastalık riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Türk kahvesi içen insanlarda yapılan çalışmalarda teyit edilen, kahvenin sağladığı en önemli 13 sağlık faydası aşağıdadır.

Enerji Seviyenizi Artırabilir

Türk kahvesi, insanların daha az yorgunluk hissetmelerine ve enerji seviyelerini artırmalarına yardımcı olabilir. Bunun nedeni, dünyada aslında en çok tüketilen psikoaktif madde olan kafein adı verilen uyarıcı maddeyi içermesidir. Kahve içtikten sonra, kafein kan dolaşımına emilir. Buradan beynin içine dolaşır. Beyinde, kafein, adenozin adı verilen bir inhibitör nörotransmitteri bloke eder.

Bu olduğunda, norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmitterlerin miktarı artar ve nöronların ateşlenmesinde de artış olur. İnsanlarda yapılan birçok kontrollü çalışma, Türk kahvesinin beyin işlevinin çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermektedir. Buna, hafıza, ruh durumu, uyanıklık, enerji seviyeleri, reaksiyon verme zamanı ve genel bilişsel fonksiyon dahildir.

Yağ Yakmanıza Yardımcı Olur

Kafeinin, hemen hemen her ticari yağ yakma ürününde bulunduğunu biliyor muydunuz? Bunun için iyi bir neden var: Kafein aslında yağ yakmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış doğal bir maddedir. Çeşitli çalışmalar, kafeinin metabolizma hızını % 3-11 artırabileceğini göstermektedir. Diğer çalışmalar, kafeinin yağ yakmayı; özellikle obez bireylerde % 10 ve genel olarak insanlarda % 29 oranında artırabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, uzun süreli kahve tüketicilerinde bu etkilerin azalması muhtemeldir.

İçerisindeki Kafein Fiziksel Performansı Geliştirebilir

Kafein sinir sistemini uyarır ve vücut yağını parçalamak için yağ hücrelerine sinyaller gönderilmesine neden olur. Ancak kafein, aynı zamanda kandaki Epinefrin (Adrenalin) düzeylerini de artırır. Bu, vücudumuzu yoğun fiziksel egzersiz için hazır hale getirmek için tasarlanmış “kavga veya uçuş” hormonudur.

Kafein, yağ hücrelerini ve vücut yağlarını parçalayıp kana, serbest yağ asidi olarak serbest bırakır ve onları yakıt olarak kullanılabilir hale getirir. Bu etkiler göz önüne alındığında, kafeinin fiziksel performansı ortalama % 11-12 oranında artırabileceğini görmek şaşırtıcı değildir. Bu nedenle spor salonuna gitmeden yaklaşık yarım saat önce güçlü bir fincan Türk kahvesi içmek mantıklı olabilir.

Yararlı Besin Öğeleriyle Doludur

Türk kahvesi sadece kahve değildir. Kahve çekirdekleri içindeki besin maddelerinin birçoğu onu yararlı bir içeceğe dönüştürür. Tek bir fincan kahve aşağıdaki besinleri içeriyor;

  • Riboflavin (B2 Vitamini): Günlük ihtiyacın % 11’i.
  • Pantotenik Asit (B5 vitamini): Günlük ihtiyacın % 6’sı.
  • Manganez ve Potasyum: Günlük ihtiyacın % 3’ü.
  • Magnezyum ve Niasin (B3): Günlük ihtiyacın % 2’si.

Tip 2 Diyabet Riskini Düşürebilir

Tip 2 diyabet şu anda dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen büyük bir sağlık sorundur. İnsülin direnci bağlamında yüksek kan şekeri ile karakterizedir. Bazı nedenlerden ötürü, Türk kahvesi içenlerin tip 2 diyabet geliştirme riski önemli ölçüde azalmıştır. Araştırmalar, düzenli olarak Türk kahvesi içen kişilerin bu hastalığa yakalanma riskinin % 23 ila % 50 daha düşük olduğunu, başka bir çalışmada ise % 67 gibi yüksek bir düşüş olduğunu gösteriyor. Toplam 457.922 kişi ile yapılan 18 araştırmadan elde edilen verilere bakıldığında, günlük olarak tüketilen 2 fincan Türk kahvesi  tip 2 diyabet gelişme riskini % 7 oranında azaltabilir.

 Sizi Alzheimer Hastalığı ve Demansa Karşı Koruyabilir

Alzheimer hastalığı, en yaygın görülen nörodejeneratif hastalıktır ve dünya çapında demansın önde gelen nedenidir. Bu hastalık genellikle 65 yaşın üzerindeki insanları etkiler. Ne yazık ki, Alzheimer için bilinen bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, hastalığın ilk etapta ortaya çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Bu, sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma gibi olağan şeyler içerir, ancak kahve içmek de inanılmaz derecede etkili olabilir. Çeşitli araştırmalar, kahve içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin % 65’e kadar azaldığını gösteriyor.

Kahvedeki Kafein Parkinson Hastalığı Riskini Düşürebilir

Parkinson hastalığı Alzheimer hastalığının hemen ardından ikinci sırada görülen nörodejeneratif hastalıktır. Beyindeki dopamin üreten nöronların ölümüne neden olur. Alzheimer hastalığıyla aynı olarak; önlemeye odaklanmak çok daha önemlidir çünkü bilinen bir tedavi yöntemi de yoktur. Çalışmalarda, Türk kahvesi içenlerde % 32-60 arasında değişen bir risk azalması ile Parkinson hastalığının gelişme riski çok daha düşüktür. Bu durumda, etkiye neden olan kafeinin kendisi gibi görünüyor.

Karaciğer Üzerinde Koruyucu Etkilere Sahip Gibi Görünüyor

Karaciğer vücutta yüzlerce önemli fonksiyonu yerine getiren inanılmaz bir organdır. Birçok ortak hastalık öncelikle hepatit, karaciğer yağlanması hastalığı ve diğerleri de dahil olmak üzere karaciğeri etkiler. Bu hastalıkların birçoğu, karaciğerde yara dokusu oluşumuyla seyreden siroz adı verilen bir duruma neden olabilir. Türk kahvesinin sirozdan koruyabileceği ortaya çıkıyor. Günde 2 fincan Türk kahvesi ya da 3 bardak kahve içen kişilerin % 80 daha düşük risk altında olduğunu söylemek mümkündür.

Depresyonla Mücadelede Edebilir

Depresyon, önemli ölçüde yaşam kalitesinin düşmesine neden olan ciddi bir zihinsel bozukluktur. Bu sorun inanılmaz derecede yaygındır. 2011’de yayınlanan bir Harvard araştırmasında günde 2 fincan kahve içen kadınların depresyonda olma riski % 20 daha düşüktür.

Kanser Riskini Azaltabilir

Kanser dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve vücutta kontrolsüz hücrelerin büyümesi ile karakterizedir. Türk kahvesi, karaciğer kanseri ve kolorektal kanser olmak üzere iki tür kansere karşı koruyucu görünmektedir. Araştırmalar, kahve içenlerin karaciğer kanseri riskinin % 40 daha düşük seviyede olabileceğini gösteriyor.

 Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

Kahve içenlerinin pek çok hastalığa yakalanma ihtimali düşük olduğu için, kahvenin daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır. Kahve tiryakilerinin ölüm riskinin daha düşük olduğunu gösteren birçok gözlemsel çalışma vardır. İki büyük çalışmada kahve içmek, 18-24 yıllık bir süre zarfında erkeklerde ölüm riskini % 20 ve kadınlarda ölüm riskini % 26 azalttı. Bu etki, tip 2 diyabetiklerde özellikle kuvvetli gözükmektedir. Bir çalışmada, kahve içen şeker hastalarının 20 yıllık bir çalışma döneminde % 30 daha düşük bir ölüm riski vardı.

Antioksidan Kaynağıdır

Standart bir Batı diyeti uygulayanlar için kahve aslında beslenme alışkanlıklarının en sağlıklı yönü olabilir. Çünkü kahve çok miktarda antioksidan içerir. Kahve ve Türk kahvesi, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biridir.

Kalorisi Düşüktür

28 gram Türk kahvesi 2 kalori içerir. Ancak şeker katarsanız, kalorisi artacaktır. Toz şeker her çay kaşığı için 16 kalori içerir. Bir porsiyon şekerli Türk kahvesi yaklaşık 18 kalori içerir. Türk kahvesi, sağlıklı olması için şekersiz içilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz