Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?


Misafirlikte, evde dinlenirken, telefonda bile ziyarete gideceğimiz kişiye bir acı kahveni içerim deriz. Peki, kahvenin yüzünüze iyi geleceğini, cildinizi güzelleştireceğini biliyor musunuz? Kahve en etkili antioksidanlardan biridir. İçeriğinde bulunan kafein sayesinde, cildinizi gençleştirir ve ölü hücreleri yok eder. Kahveyi bu faydaları var diyerek fazla kullanmanız ise size zarar verecektir.

Eğer oranında bir kullanma sergilerseniz, yaşlanma belirtilerinizi de geciktirecektir. Türk kahvesinin saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Çok farklı şekillerde sütlü, sütsüz, şekerli vb. biçimlerde tüketilerek vücuda iyi gelen etkiler oluşturmaktadır.

Kolesterolü Düşürür

Kahve çekirdeğinden yapılan normal acı kahvenin kolesterolü düşürme özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple kolesterol hastalarının özellikle akşam yemeğinden sonra bir fincan içmesi gerektiğini doktorlar tavsiye etmektedir.

Ağrı Kesicidir

Çok yüksek etkisi olan doğal bir ağrı kesici görevi görmektedir. Bu sebeple özellikle ameliyatlardan sonra kahve içilmesi ameliyat ağrılarının azalmasına yardımcı olacaktır. Ağrı kesici ilaçlar atıldıktan sonra içilmesi ise ilacın etkisini %50 oranında arttırmaktadır.

Safra Taşına Engel Olur

Safra taşı erkeklere oranla bayanlarda daha sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde genelde böbrek taşı görülmektedir. Türk kahvesi içmek safra taşının düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca safra taşının oluşmasına da engel olmaktadır.

Cildi Koruyucudur

Özellikle yaz aylarında güneşin ultraviyole ışınları cildimizde deri kanseri gibi tehlikeli hastalıklara sebep olabilmektedir. Türk kahvesi içmek cildimizi cilt rahatsızlıklarına ve kanserlere karşı koruyucu etki göstermektedir. Özellikle de spor yapan kişilerin tüketmesi cildi koruması yönünden daha iyi şekilde etki etmektedir.

Parkinson Hastalığını Engeller

Parkinson hastalığını engelleme yönünde hem olumlu hemde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Türk kahvesi içen erkeklerin içmeyen erkeklere oranla parkinson hastalığına yakalanma olasılığı %50 oranında düşmektedir. Fakat menopoz sonrası dönemde ise östrojen tedavisi gören kadınların türk kahvesi içmesi parkinson hastalığını arttırıcı yönde etki etmektedir.

Astıma İyi Gelir

Astım hastaları günde 2 fincan türk kahvesi içtiklerinde nefes darlıkları ciddi oranda düzelmektedir. Nefesi açma ve akciğerleri onarma özelliği bulunmaktadır.

Karaciğere Faydalıdır

Düzenli olarak tüketen insanların karaciğer kanserine yakalanma olasılığı oldukça düşmektedir. Ayrıca karaciğere faydaları sayesinde siroz hastalığına yakalanma olasılığını da düşürmektedir.

Kemikleri Güçlendirmektedir

Gençlik döneminde kahve tüketen kişilerin kemikleri daha sağlıklı ve güçlü bir hale gelmektedir. Fakat yaşlılık döneminde kahve tüketiminin azaltılması gerektiği tavsiye edilmektedir.

Menopoza İyi Gelir

Menopoz döneminde yaşanan olumsuz etkileri azaltıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca vücudun rahatlamasını sağlamaktadır.

Sindirime faydalıdır

Bağırsakların düzelmesine yardımcı olmaktadır. İshal rahatsızlığını kesmektedir.

Göğüs ve Pankreas Kanserini Engeller

İçeriğinde bulundurduğu yüksek antioksidan değerleri sebebiyle göğüs kanserini ve pankreas kanserini engelleyici özelliği olduğu yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır.

Konsantrasyonu Arttırmaktadır

Ders çalışma sırasında bir fincan kahve içmek hem uyku ihtiyacını kesmekte hemde konsantrasyonu arttırmaktadır. Ayrıca düzenli Türk kahvesi içen kişilerin derslerinde daha başarılı olduğu ve odaklanma konusunda sıkıntı yaşamadıkları tespit edilmiştir.

Peki Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Fazla aşırıya kaçmadan içildiğinde faydaları olsa da aşırı tüketimi çeşitli yan etkilere sebep olabilmektedir. Özellikle bazı rahatsızlıkları olan kişilerin içmemesi gereken içecekler arasında bulunmaktadır.

Tansiyon Hastalarına Zararlıdır

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler kahve tüketiminden uzak durması gereken kişiler arasındadır. Çünkü bu içeceğin tansiyonu yükseltici etkisi bulunmaktadır.

Kalp Hastalarına Zararlıdır

Kalp ritmini tetikleme özelliğine sahiptir. Bu sebeple kalp ritim bozukluğu olan kişiler veya kalbinde sıkışma yaşanan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Şeker Hastalarına Zararlıdır

Özellikle kek, kurabiye gibi şekerli gıdalarla beraber içildiğinde şekerin aniden yükselmesine sebep olabilmektedir.

Mide Rahatsızlığı Olanlara Zararlıdır

Günde 3 fincandan daha fazla Türk kahvesi içmek mide ağrılarına ve ülsere sebep olabilmektedir. Bu sebeple mide rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz