Turpun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Turp, genelde salatalarda kullanılır ve dünya çapında tüketilen kök sebzelerden biridir. Pancar ve şalgam gibi diğer bazı kök sebzeleri andırır. Rengi beyazdan kırmızıya kadar değişebilir. Pazarlarda çoğunlukla beyaz pembe renkli turp satılır. Turp uzun, silindirik veya yuvarlak şekilde olabilir. Aşağıda besin içeriklerini bulabilirsiniz.

 • Enerji: 16 Kcal (Günlük ihtiyacın % 1’i)
 • Karbonhidratlar: 3.40 g (Günlük ihtiyacın % 3’ü)
 • Protein: 0.68 g (Günlük ihtiyacın % 1’i)
 • Toplam yağ: 0.10 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Diyet lifi: 1,6 g (Günlük ihtiyacın % 4’ü)
 • Folat: 25 ug (Günlük ihtiyacın % 6’sı)
 • Niasin: 0.254 mg (Günlük ihtiyacın % 1.5’i)
 • Piridoksin: 0.071 mg (Günlük ihtiyacın % 5.5’i)
 • B2 vitamini: 0.039 mg (Günlük ihtiyacın % 3’ü)
 • A vitamini: 7 IU (Günlük ihtiyacın % 1’i)
 • C vitamini: 14.8 mg (Günlük ihtiyacın % 25’i)
 • K vitamini: 1,3 μg (Günlük ihtiyacın % 1’i)
 • Sodyum: 39 mg (Günlük ihtiyacın % 2.5’i)
 • Potasyum: 233 mg (Günlük ihtiyacın % 5’i)
 • Kalsiyum: 25 mg (Günlük ihtiyacın % 2.5’i)
 • Bakır: 0.050 mg (Günlük ihtiyacın % 5’i)
 • Demir: 0.34 mg (Günlük ihtiyacın % 4’ü)
 • Magnezyum: 10 mg (Günlük ihtiyacın % 2.5’i)
 • Manganez: 0.069 mg (Günlük ihtiyacın % 2.5’i)
 • Çinko: 0.28 mg (Günlük ihtiyacın % 2’si)

Sağlıklı Bir Lif Kaynağıdır

Turp, diyet lifi içeriği açısından zengindir. Bu yüksek oran, vücudun gıdaları sindirebilme yeteneğini geliştirmeye ve aynı zamanda metabolizmayı doğru hızında tutmaya yardımcı olur. Ayrıca diyetinizde ihtiyaç duyduğunuz lif miktarını da artırır ve sizin daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Kulağa mükemmel bir akşam yemeği gibi geliyor, değil mi? Salatasını yapıp tüketebilirsiniz.

Antioksidanlarla ve Vitaminlerle Doludur

Turpgiller, narenciye ve sebzelerde bulunanlara benzer antioksidanlar içerirler. Bu antioksidanlar vücudu oksidasyon reaksiyonlarına ve yan etkilere karşı korurlar. Antioksidan sizi kanserden koruyabilir ve aslında vücudun bağışıklık sistemini destekler. A, C ve K vitaminleri cilt bozukluklarını büyük ölçüde önlemeye yardımcı olur. Bu da, daha iyi hücre üretimi ve hücre onarımı demektir.

Demir İçeriği Yüksektir

İçerisinde bulunan demir, kan üzerinde ve dolayısıyla kalbin genel işlevi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Demir, sağlıklı hücreler, cilt, saç ve tırnakları korumaya yardımcı olur. Demir açısından zengin yiyeceklerin günlük olarak tüketilmesi genel görüş yeteneğini geliştirir.

Metabolizmayı İyileştirir ve Kilo Vermeye Yardım Eder

Turp tüketimi, iç organların daha iyi performans göstermesine yardımcı olan metabolizma sürecini artırır ve yüksek su içeriği ve sindirilemeyen karbonhidratların varlığı onları faydalı kılmaktadır. Vücutta fazla kaloriyi ve yağ birikimini önlemeye yardımcı olur. Kalorisi çok düşüktür. Yavaş sindirilir, dolayısıyla çabucak açlık hissetmezsiniz. Lalorisi yüksek olan diğer karbonhidrat türlerinin yerine alternatif olabilir. Lif bakımından yüksektir ve düşük Glikemik indeksi vardır, bu da kan şekerinizi yükseltmediğini ve yemek yedikten hemen sonra açlık hissettirmeyeceği gösterir.

Kanseri Önler

Kanser, insanlar arasında sık rastlanan bir hastalıktır. Turp, güçlü antioksidan olarak bilinen C vitamini, antosiyanin ve folik asit içerir. Antioksidan, kansere neden olabilecek serbest radikal hasarını önleyebilen bir maddedir. Düzenli olarak turp tüketmek, böbrek, mide, ağız, bağırsak ve kolorektal kanser gibi belirli kanser türlerinin oluşumunu önleyebilir. Araştırma, kanser hücrelerinin apoptozunu tetikleyebilecek bir madde olan istiosiyanat içerdiğini bildirdi.

Alerjileri Azaltır

Birçok fitokimyasal faktör ve şifa maddesi içerdiğinden, astım veya diğer cilt alerjisi gibi alerji semptomlarını tedavi etmede ve önlemede de kullanılabilir. Solunum yollarının kaslarını rahatlatabilir ve dolayısıyla astımı hafifletebilir. İçerisindeki diğer maddeler, alerji semptomlarına yol açan protein olan histamini kandan temizleyebilir.

Şeker Hastalığını Önleyebilir

Diyabet hastaları kan şekeri kontrolünde problem yaşarlar. Artan kan şekeri seviyesi, doku ve organ hasarına neden olabilir, bu nedenle daima kan şekeri seviyesini korumak önemlidir. Turp, uzun zamandır diyabet için iyi bir yemek ve tedavi olarak bilinmektedir. Çok düşük glisemik indeksi vardır, bu da tüketildikten sonra kan şekeri seviyesini yükseltmeyeceği anlamına gelir. Aynı zamanda kan dolaşımına şeker emilimini de engeller.

Soğuk Algınlığı ve Ateşi Önler

Ateş sırasında vücut ısısını düşürmeye biraz yardımcı olabilir. Vücutta meydana gelen iltihaplanmayı da azaltır. Genellikle ateş vücudun içinde oluşan enflamasyon veya enfeksiyon belirtileri olarak görülür. Ayrıca, sizi grip virüslerinden koruyan C vitamini içerir.

Lökoderma Tedavisine Yardımcı Olabilir

Temizleyici ve detoks etkisi, lökoderma tedavisinde ev ilaçları olarak kullanılmasını sağlar. Lökoderma, vitiligo olarak da bilinen nadir görülen bir cilt bozukluğudur. Sadece turp yiyerek lökoderma tedavisine destek olabilirsiniz.

Solunum Problemini Azaltabilir

Solunum yolu problemini hafifleten anti konjestif etkiye sahiptir. Burun, boğaz ve hatta akciğerde oluşan solunum yolları tıkanıklığını azaltır ve enfeksiyonu iyileştirir. Solunum sisteminizde böyle bir tahriş varsa, yemeğinize biraz turp ekleyin ve düzenli olarak tüketin.

Tansiyonu Dengeler

Mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum birçok organ ve sistem işlevine katkıda bulunan bir mineraldir. Kan damarı ile etkileşime girer ve düşük basınçta kan akışına izin veren vazodilatasyona veya kan damarının genişlemesine neden olur. Bu faydalar, turbu hipertansiyonla yaşayan insanlar için iyi bir aperatif yapıyor.

Cilt Sağlığını Destekler

C vitamini, cildi serbest radikallerin etkisiyle oluşan hasar ve yaşlanmaya karşı koruyabilecek güçlü antioksidanlardan biridir. İçerisindeki yüksek seviyede C vitamini cildi iyi besler. Ayrıca ihtiva ettiği su ile cildi nemlendirmeye ve esnek tutmaya yardımcı olacaktır.

Tiroid Sorunlarını Giderir

Aynı zamanda sülfür ve raphanin içerir, bu da tiroit hormonlarını dengelemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra metabolizma hızını sağlıklı bir şekilde artırmaya yardımcı olur.

Sarılık Tedavisini Destekler

Mide ve karaciğer için son derece iyidir. Güçlü bir detoksifikatördür ve vücuttaki atıkları ve toksinleri ortadan kaldırarak kanı arındırır. Kırmızı turbun sarılığın temel nedeni olan bilirubini vücuttan attığı bilinmektedir. Yüksek bilirubin seviyeleri, sarılık belirtilerine neden olur. Aynı zamanda sarılık sırasında sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin yok olmasını önler.

Kemik Sağlığını Destekler

Özellikle tohumları, kemiklerin oluşumunu ve güçlenmesini teşvik edebilir. Tohumlar yüksek miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum, kemiklerin oluşması için çok önemlidir ve turbun tohumları, kalsiyumun düzenli olarak tedarik edilmesini sağlar.

Mantar Oluşumunu Önler

Turp ‘candida albicans’ mantarının ortadan kaldırılmasında yararlı olan amilaz, esteraz ve diyastaz gibi enzimler içerir. Ayrıca birçok hastalıklarda iyileştirmeye yardımcı olan antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz