Turpun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Mor, kırmızı, siyah ve beyaz renklere sahip olan turpun sağlığımıza saymakla bitmeyecek faydaları bulunmaktadır. Ortalama %70’si sudan oluşan bu sebzenin içeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineraller tüketen insanları insanların tabiriyle “turp gibi sağlam” bir hale getirmektedir. B2, B6, B9 ve C vitamini yönünden oldukça zengin olan bu besin maddesi kolesterol ve yağ bakımından ise oldukça düşük seviyededir. İçinde magnezyum, manganez, bakır ve fosfor mineralleri bulunmaktadır. Ayrıca diyet lifi bakımından ve klor, slikon, sodyum, kükürt, potasyum ihtiyacımızı da turp yeterli oranda karşılamaktadır.

Kabızlığı İyi Gelir

Midenin daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bağırsakların ise hem dezenfaktasyonuna yardımcı olmakta hemde düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Turp doğal bir idrar sökücü görevi görmektedir. Bu sayede kabızlık sorunu çeken kişiler kısmi oranda bir rahatlama sağlamak amacıyla bu şifalı bitkiyi tüketebilirler.

Kansızlık İçin Faydalıdır

İçinde demir minerallerini yoğun miktarda barındırdığına değinmiştik. Aynı zamanda folik asit miktarı yönünden de zengin bir besin maddesidir. Bu sebeple vücuttaki kan yapımını arttırıcı özelliğe sahiptir. Anemi yani kansızlık rahatsızlığı olan kişiler düzenli turp yiyerek bu sorunlarından kurtulabilirler. Özellikle hamile bayanların tüketmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Çünkü hamilelik döneminde vücuttaki kan oranında azalmalar görülebilmektedir. Tüketilmesinin tavsiye edilme sebeplerinden biri de hamilelik sonrasında süt üretimi miktarını arttırmasından dolayıdır.

Tansiyona İyi Gelir

İçinde bulunan potasyum minerali yüksek kan basıncının düşürülmesinde etkin rol oynamaktadır. Bu sayede yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin düzenli turp yemesi gerekmektedir. Çünkü yüksek tansiyon sürekli olarak dengede tutulmadığında ani bir stres sonucu felç veya beyin kanaması gibi tehlikeli sorunlara sebep olabilmektedir.  Damar sertliğini giderici etkisi sebebiyle de damarlardaki kan basıncını yani yüksek tansiyonu düşürebilmektedir.

Kemikler İçin Faydalıdır

İçinde bulunan fosfor mineralleri dişlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olarak diş çürüklerini engelleyici özelliğe sahiptir. Demir minerali ise biraz önce değindiğimiz kan yapıcı özelliğinin dışında yaşlanmaya veya çeşitli hastalıklara bağlı olarak görülen kemik erimesini engelleyici özelliğe sahiptir. Turp yemek kemiklerin daha sağlıklı olabilmesi için, daha hızlı ve sağlam şekilde gelişebilmesi için bir zorunluluktur.

Cilde İyi Gelir

Düzenli tüketen insanların daha beyaz, parlak ve yağsız bir cilt yapısına kavuştukları araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. Turp yemek vücuttaki ölü hücrelerin hızlı şekilde atılmasına yardımcı olmakta ve yerine daha temiz ve canlı yeni hücrelerin gelmesini sağlamaktadır.

Hangi Kanserleri Engellemektedir?

Bütün meyve ve sebzeler içinde bulunan yüksek antioksidan özellikleri sayesinde birçok kanser türünü engelleyici özelliğe sahip olsa da her besin maddesinin en iyi geldiği bir kanser türü bulunmaktadır. Turpta özellikle antioksidan etkisi sayesinde kalın bağırsak kanseri ve akciğer kanserine iyi gelmektedir. Kırmızı turp kanserlere karşı beyaz turpa oranla daha fazla koruyucu etki göstermektedir.

Turp Yerken Dikkat Edilecekler

Tüketimi sırasında vücudun iyot emilimini azaltmaktadır. Bu sebeple turp yiyen kişiler iyot alımını arttırmalıdırlar.- Mide rahatsızlığı olan kişilerde yenildikten sonra midede yanma ve gaz oluşumuna sebep olabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz