Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çoğu insan, kavanozdaki turşuyu bitirirken, kalan turşu suyunu çöpe atıyor. Aslında bir spor içeceği olarak yüksek öneme sahiptir ve pek çok insan, sağlıklı bir diyete değerli bir katkı olabileceğini bilmez. Turşu suyu, salamura yapılmış ve mayalanmaya bırakılmış olan sebzelerden elde edilir. Sebzelerin lezzeti ve görünümü değişerek, dünyanın turşu olarak bildiği şey ortaya çıkar.

Turşu suyu, turşu kavanozu bittikten sonra geride kalan tuzlu sudur, ancak bazı şirketler yeni keşfedilen sağlık faydaları nedeniyle suyu kendi başına paketleyip satmaya başladılar. Bu su, aşırı derecede asidiktir ve ağzınızın büzülmesine neden olabilir. Kendine has tadı nedeniyle, her yemeğe eşlik edebilir.

Kas Kramplarını Azaltır

Sirke, turşu suyunun anahtar bileşenidir ve kas krampları ve spazmları ile ilişkili ağrı ve rahatsızlığı bastırır. Yine, içerisindeki sodyum; sirke ve kalsiyum klorür formunda olduğundan, krampları önlemek için daha hızlı çalışır ve bunu sporcular ve koşucular için popüler bir içecek haline getirir.

Enerjiyi Artırır

Aerobik performansı artırır ve egzersiz öncesi içecek olarak alındığında bir termoregülatör görevi görür. Sporcular ayrıca antrenman sonrası içeceği olarak da turşu suyu tüketebilirler, çünkü enerjinin yeniden kazanılmasına ve vücuttaki elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Dehidrasyonu Azaltır

Terlediğimiz zaman, büyük miktarlarda kaybolan sodyum ve potasyumun yerini almasına yardımcı olur. Bu asidik sebze suyundaki sodyum daha kolay erişilebilir ve vücut tarafından normal tuza göre daha rahat kullanılabilir, böylece krampları rahatlatır ve elektrolitleri dengeleyebilir, bu da vücuttaki suyu yerine koyabileceği anlamına gelir. Çalışmalar çelişkili sonuçlar gösterirken, sporcular kullanmaya devam ediyor.

Alkol Sonrası Belirtileri Ortadan Kaldırır

Çoğu kişi, akşamdan kalma hallerini çabucak atlatmak için turşu suyu içiyor. Bunun sebebi, yüksek miktarda sodyum ve potasyum içermesidir. Bu iki elektrolit çok fazla alkol aldığınızda ciddi şekilde tükeniyor. Bu önemli minerallerin yenilenmesi, ağır bir gece sonrasında yaygın olarak görülen semptomların çoğunu ortadan kaldırabilir.

Sindirimi Artırır

Fermente gıdalar bağırsaktaki bakteriyel dengeyi iyileştirir, bu da sindirimin etkinliğini ve genel bağırsak sağlığınızı belirler. Fermente bir içecek olan turşu suyu, bağırsaktaki toksinleri temizleyebilir, sindirim hareketini tetikleyebilir ve mide ekşimesinden rahatlama sağlayabilir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, az miktarda sirke içmenin metabolizmayı uyarabildiği, kilo verme çabalarına yardımcı olduğu ve vücutta çok fazla yağ birikimini önlediği gösterilmiştir. Ayrıca, hazırlama yöntemine bağlı olarak, porsiyon başına kalori miktarı, çok düşüktür.

Antioksidan Santrali Gibidir

Sadece antioksidan bakımından zengin olmakla kalmıyor aynı zamanda, E vitamini ve C vitamini açısından kayda değer şekilde kıymetlidir. Bu sebeple vücuttaki serbest radikallere karşı savaşabilen ve oksidatif stresi önleyen mükemmel bir antioksidan kaynağı haline gelebilir. Sonuçta, kanser riskini azaltabilir ve diğer kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Diyabeti Önler

Çalışmalar, turşu salamurasındaki ana bileşenlerden biri olan sirkenin, kan şekeri düzeylerini bastırdığını göstermiştir. Bu da diyabetli hastalar için ve bu bozukluğu geliştirme riski taşıyanlar için çok tehlikeli olabilecek kan şekeri dalgalanmalarını önler.

Uyku Kalitesini İyileştirir

Birçok insan, uykuyu bozabilecek ve uykuya dalmayı çok zorlaştıran kas spazmlarının sonucu olarak, huzursuz bacak sendromundan şikayet eder. Elektrolit dengesizliklerinden ve kas probleminden kaynaklanan bu sorunu ve spazmları çözebilir ve iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

Adet Öncesi Kramplarını Azaltır

Genel kas kramplarını ve adet sırasında görülen krampları azaltmakta son derece etkilidir. Ayrıca hidrasyon da sağlar.

Güneş Yanığını Rahatlatır

Yaygın olarak güneş yanığı için bir çare olarak kullanılır. Bu suyu doğrudan güneş yanığına uygulamak, acıyı azaltabilir ve yanığın iyileşmesini hızlandırabilir.

Kolesterolü Düşürür

Düzenli olarak tüketmek, vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, dereotu turşusunda bulunan kuersetin, bu faydanın temel sebebidir. Bilim adamları, insanlar üzerinde de benzer etkilere sahip olacağına inanıyor.

Ağız Kokusunu Giderir

Dereotu ve sirke, kötü nefesten sorumlu bakterileri öldürmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu kombinasyon, ferahlatıcı bir nefes elde etmek için geleneksel olarak tüketilmesini sağlar.

Boğaz Ağrısını Hafifletebilir

Geleneksel olarak, bir boğaz ağrısı tedavisi olarak kullanılmıştır. İçebilirsiniz ya da bu suyla ağzınızı gargara yapabilirsiniz. Turşu suyunda bulunan tuz ve sirke ağrıyı hafifletebilir.

Baş Ağrılarını Azaltır

Kas kramplarına ek olarak, aynı zamanda insanların genellikle ağır bir antrenman veya spor aktivitesinden sonra yaşadığı baş ağrısını ve baş dönmesini iyileştirir.

Farklı Kullanım Şekilleri;

Yabani otları öldürür: Yüksek tuz içeriği yabani otları öldürmek için yeterlidir. Sirke ve tuz karışımı, bitkileriniz için doğal bir pestisit görevi görür.

Bakır kapları temizler: Herhangi bir bakır kap üzerindeki lekelerden kurtulmak için, bu suyla, ovalayın ve sonra yıkayın.

Besin Değerleri

C vitamini, K vitamini, E vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi yüksek vitamin ve mineral düzeylerinin yanı sıra lactobacilli gibi probiyotikler bakımından da zengindir. Sayısız sağlık yararları sunar. Ayrıca eser miktarda karbonhidrat içerir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Bir dizi sağlık yardımı sunarken, aşırı tüketildiğinde; karın ağrısı, şişkinlik, olası böbrek hasarı ve yüksek tansiyon gibi bazı potansiyel riskleri vardır.

Mide Sorunları: Anekdot raporları, aşırı miktarda içmenin; özellikle de bu içeceği normalde tüketmediğiniz takdirde; sağlığınız için tehlikeli olabileceğini söylüyor. Bir seferde bir bardaktan fazla tüketmek, şişkinlik ve mide kramplarına neden olabilir, bu nedenle sadece ılımlı olarak tüketmelisiniz.

Böbrek sorunları: Aşırı derecede tuzlu olduğunu unutmayın, bu da böbreklerin vücudun normal su dengesini korumak ve işlevini sürdürmek için fazla sodyumu filtrelemesi gerektiği anlamına gelir. Zaten böbrek sorunu veya böbrek taşı varsa, diyetinize eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

Kalp sağlığı: Yüksek sodyum seviyesi, kan basıncını artırabileceğinden, kalp krizi, felç ve kalp hastalıkları gibi kardiyovasküler komplikasyon riskinizi yükseltebileceğinden, tüketmemelisiniz. Zaten kalp sorununuz varsa, sadece doktorunuzun onayıyla sınırlı miktarlarda tüketin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz