Turunçgillerin Faydaları Nelerdir?

  Turunçgiller, Rutaceae cinsine ait ağaç ve çalılar tarafından üretilen meyvelerdir. Portakal, greyfurt, limon ve mandalina gibi meyveleri içerir. Yüksek bir sitrik asit içeriğine sahiptir ve tipik olarak tohumlarını çevreleyen sulu, etli bir meyve ile çevrilidirler. Turunçgillerin kabuğu, lezzet katmak için birçok tatlıda kullanılmaktadır. Tipik olarak, bir turunçgil meyve soyulduktan sonra segmentlere ayrılır.

  Güneydoğu Asya, Kuzeydoğu Hindistan, Myanmar ve Yunnan (Çin) bölgelerinde ortaya çıktığına inanılmasına rağmen, son çalışmalar, turunçgillerin orijinal olarak Avustralya, Yeni Kaledonya ve Yeni Gine’ye özgü olabileceğini gösterdi. Bu meyve suyu yüklü meyveler tüketilmeden önce soyulmalıdır. Çiğ olarak yenebilir ya da suyu tüketilir. Turşu ve marmelat yapmak için kullanılır. Limon gibi asidik turunçgiller, birçok yemeğe garnitür olarak eşlik eder ve ayrıca kokteyllerde de önemli bir içeriktir.

  Hangi Besin Maddelerini İçerir?

  Turunçgiller, birçok sağlık yararı sağlayan besinlerle doludur. Kilo vermek isteyen ve kalori alımını sınırlandıranlar, turunçgillerin kalori bakımından oldukça düşük olduğunu bilmekten mutluluk duyacaktır. Bir orta boy portakal yaklaşık 60 ila 80 kalori içerir, bir greyfurt ise yaklaşık 90 kaloridir. Turunçgillerde bulunan basit karbonhidratlar, glikoz, sukroz ve fruktozdur. Turunçgil meyvelerinde bulunan diyet lifi, kolesterol ile bağlanan ve kolesterolü vücuttan temizleyen pektin içerir.

  Narenciye meyvelerinin en çok temin ettiği tek besin C vitaminidir (askorbik asit). Aslında, bir orta boy portakal günlük C vitamini ihtiyacının % 130’unu karşılar. Turunçgiller tarafından sağlanan diğer önemli besinler arasında, folat, likopen, potasyum, B6 vitamini, magnezyum, niasin, tiamin ve filizotin bulunur. Çok çeşitli besin maddeleri içerdikleri için, sağlığımız, cildimiz ve saçlarımız için çeşitli faydalar sağladıkları açıktır.

  Cildinizin Genç Görünmesini Sağlar

  Cilt sağlığı söz konusu olduğunda C vitamini (askorbik asit); cildinizin genç görünmesi için ihtiyaç duyduğunuz besinler listesinin en üstünde yer alır. Askorbik asit esastır çünkü cildinizin elastikiyetini koruyan kolajenin yenilenmesine yardımcı olur. Turunçgillerin tüketimi burada daha da önem kazanmaktadır çünkü kolajen miktarı cildimizde yaşlanmayla birlikte azalmakla kalmaz ayrıca yerine yenisi de üretilmemektedir.

  Ölü Deriyi Temizler

  Tıkanmış gözenekleriniz ve yüzünüzdeki tüm ölü deri sizi çileden mi çıkarıyor? Portakal kabuğu sizi kurtarmak için burada! Bu narenciye meyvesinin sert kabuğu, büyük bir peeling ve temizlik maddesi olan C vitamini ile doludur. Tüm eski, ölü deri hücrelerini temizler ve cildinizin açık ve parlak görünmesini sağlamak için çalışarak, gözenekleri küçültür.

  Pigmentasyonu Azaltır

  Cildiniz ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında koyu lekeler ve pigmentasyon meydana gelir. UV ışınları cildinizdeki antioksidanları tüketerek oksidatif hasara neden olur . Turunçgillerdeki C vitamini pigmentasyon ve UV ile indüklenen hasarı önler. Bu amaçla, turunçgil tüketebilir veya meyve suyunu topikal olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

  Saç Dökülmesini Önler ve Saçları Güçlendirir

  Tüm yararlarının yanı sıra, C vitamini vücudunuzdaki kolajen üretiminden sorumludur. Kolajen, saçınıza güç ve yapı sağlayan ve kırılmasını engelleyen bir bileşendir. Bu yüzden, C vitamini açısından zengin olan turunçgiller tüketin, çünkü bu besin vücudumuz tarafından doğal olarak üretilmez.

  Kepekle Savaşır

  Saçınıza uygulandığında, limon suyunun asidik yapısı, saç derisini derinlemesine temizlemeye ve tüm kepekten kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca saçınızdaki donukluğu azaltır ve daha kalın ve parlak görünmesini sağlar.

  Kilo Vermeye Yardımcı Olur

  Düşük kalorili bir diyetle eşleştirildiğinde portakal ve limon gibi narenciye meyveleri, kilo vermenize yardımcı olur. Bunun nedeni, kalori bakımından düşük olmasının yanı sıra, sizi tok hissettiren ve aç hissetmenizi engelleyen yüksek su ve lif içeriğidir.

  Kadınlarda İnme Riskini Düşürür

  Norwich Tıp Okulu tarafından yürütülen yakın tarihli bir çalışmada, portakal ve greyfurt gibi turunçgillerin, kadınlarda iskemik inmeyi % 19 oranında şaşırtıcı bir şekilde azaltan flavanonlar olarak adlandırılan bileşenler içerdiği bulunmuştur. Bununla birlikte, bu çalışmanın başyazarı, meyvelerden en fazla miktarda flavanon elde etmenizi sağlamak için meyve suyu olarak içmek yerine, meyve olarak tüketmenizi önermektedir.

  Kansere Karşı Korur

  Harvard’da yapılan bir çalışmada, turunçgillerin özofagus kanseri riskini önemli ölçüde azaltan flavonoidler, folat, karotenoidler ve C vitamini gibi bileşenler içerdiği bulunmuştur. Turunçgil meyvelerinde bulunan C vitamini ve spesifik flavonoid (nobiletin) de antianjiyojeniktir. Bu, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasına yardımcı olan yeni kan damarlarının oluşumunu önledikleri anlamına gelir.

  Epitelyal yumurtalık kanseri gelişme riski, turunçgilleri tüketen kadınlarda, içinde bulunan flavononlar nedeniyle de önemli ölçüde düşük bulunmuştur. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, narenciye meyveleri mide kanseri riskini azaltmada özellikle yararlıdır.

  Göz Sağlığını Korur

  Turunçgil meyvelerinin C vitamini açısından zengin olduğunu zaten biliyoruz. Ancak bu vitaminin sadece gözünüzdeki kan damarlarının sağlığını korumaya yardımcı olmadığını, aynı zamanda katarakt ve yaşla ilişkili sağlık sorunu riskini azalttığını da belirtmek gerekiyor.

  Bazı İlaçların Dozajının Düşürülmesini Sağlar

  Greyfurt uzun süredir, bazı ilaçların metabolizmasını yavaşlatmaya ve böylece sisteminizde daha uzun süre kalmasına ve yan etkilerini azaltmasına yardımcı olmasından dolayı tehlikeli ilaç etkileşimlerini azaltma ile ilişkilendirilmiştir. Chicago Tıp Üniversitesi’nde bu greyfurt özelliği araştırılmıştır.

  Araştırmacılar anti-kanser ilacı sirolimus ile birlikte bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu içmenin üç kat daha fazla etki yaptığını bulmuşlardır. Bu, potansiyel olarak bu ilacın dozajının zamanla azaltılabileceği anlamına gelebilir ve sonuç olarak hasta daha az yan etki yaşayabilir.

  Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur

  Stres düzeylerindeki artışın iki ana nedeni, kortizol (stres hormonu olarak da bilinir) hormonunun artması ve yüksek anksiyete durumlarında kan basıncında artış olmasıdır. Turunçgil meyvelerinde bulunan C vitamini, her iki sorunla da mücadele etmekte ve stresi azaltmaktadır.

  Bağışıklığı Artırır

  C vitamini ve B6 vitamininin yanı sıra, bağışıklıkla ilişkili sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olan flavonoidler, karotenoidler ve uçucu yağlar gibi birçok bitki bileşeni içerir. Narenciye meyvelerinde bulunan C vitamini, özellikle antienflamatuvar, antiviral ve antibakteriyel olduğundan, ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için de önemlidir.

  Çözünür Lif Kaynağıdır

  Turunçgiller, sadece diyet lifi bakımından değil, aynı zamanda birçok sağlık yararına sahip olan çözünebilir diyet lifi bakımından da çok zengindir. Bu çözünebilir diyet lifi, düşük lipid düzeylerinden ve kan basıncından, kilo kaybından, geliştirilmiş kan şekeri kontrolünden, azaltılmış enflamasyondan ve bağışıklık fonksiyonunun iyileşmesinden sorumlu bulunmuştur.

  Kalorileri Düşüktür

  Kalori alımını sınırlandırmak isteyenler için, turunçgiller çok fazla kalori almadan midenizi doldurmak için biçilmiş kaftandır. Aşağıda bazı turunçgil meyvelerinin kalori içeriğini bulacaksınız:

  • Portakal: 84,6 kalori
  • Greyfurt: 73.6 kalori
  • Mandalina: 103 kalori
  • Misket limonu: 20.1 kalori

  Böbrek Taşı Riskini Azaltır

  Böbrek taşları idrarınızdaki sitrat seviyeleri düştüğünde oluşur. Gün boyunca birkaç bardak taze limonata içmenin; idrardaki sitrat düzeylerini artırdığı ve böbrek taşı oluşum riskini azalttığı tespit edilmiştir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz