Tutku Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çarkıfelek olarak da bilinen tutku meyvesi, tatlı bir aromaya sahip tropikal bir meyvedir. Bu meyve Güney Amerika’nın subtropikal bölgelerine özgüdür ve Paraguay kökenli olduğu söylenir. Tutku meyvesi, çok sayıda tohumla dolu, yumuşak ve sulu bir etli içeriğe sahiptir ve yuvarlak şekillidir. Genellikle iki ana tutku meyvesi vardır, sarı ve mor renklidir. Sarı meyveler genellikle mor olanlardan daha büyüktür, ancak mor meyvenin özü daha az asidiktir ve daha zengin bir aromaya sahiptir.

Dahası, mor meyvenin daha yüksek oranda su içerdiği bilinmektedir. Çarkıfelek meyvesi, herhangi bir şey üzerinde büyüyebilen bir tırmanıcı bitkidir. Bu meyve olduğu gibi yenebilir veya meyve suyu yapılabilir. Suyu genellikle aromasını artırmak için diğer meyve sularına eklenir.

Bu egzotik meyvenin inanılmaz iyileştirici özellikleri vardır ve aroması güçlü bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Yağ bakımından düşüktür ve A vitamini, C vitamini, demir, diyet lifi, potasyum, karbonhidratlar ve proteinlerin olağanüstü bir kaynağı olan tutku meyvesi, günlük olarak neredeyse tüm besin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ayrıca tohumları bile yenilebilir ve son derece besleyicidir.

Kanseri Önler

Tutku meyvesi özütünün kanser hücrelerini öldürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Meyvede bulunan karotenoidler ve polifenoller, kanser hücresi büyümesini engelleyebilen güçlü antioksidanlardır.

Gevşetir ve Huzurlu Bir Uyku Uyumanıza Yardım Eder

Bir bardak soğuk çarkıfelek suyu içmek sinirlerinizi rahatlatır ve zihninizde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Fenellikle sindirim problemlerini ve mide hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Bu meyve, uykusuzluk veya uyku bozuklukları olan kişiler için özellikle yararlıdır. Yatağa gitmeden önce alındığında, rahatlamanıza ve huzurlu bir uyku uyumanıza yardımcı olan özelliklere sahiptir. Yatmadan önce bir bardak tutku meyvesi suyu bu konuda oldukça etkilidir.

Sindirim Sağlığını Destekler

Sindirim sistemini ve bağırsakları temiz tutmak için çok yararlı olan yüksek lif içeriğine sahiptir. Böylece, hafif bir müshil gibi davranır. Bu meyvenin tohumları da aynı zamanda kolonun temizlenmesi ve sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olan büyük bir lif kaynağıdır.

Astımı Hafifletir

Son derece besleyici ve sağlıklı olmakla birlikte, çarkıfelek meyvesi astım krizlerini yatıştırır. Ayrıca, astım semptomlarına neden olan histamin üzerinde bloke edici etkisi olan C vitamini içerir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, flavonoidler bakımından zengin olan mor tutku meyvesi özütünün astıma bağlı hırıltıyı azaltabileceğini kanıtlamıştır.

Osteoartriti Hafifletir

Mor tutku meyvesi ekstresinin, osteoartritin neden olduğu ağrı ve sertliği azaltmada yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Anemi Tedavisinde Yararlıdır

Anemi, azalmış kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin konsantrasyonlarından kaynaklanır. Heme veya bitki bazlı demirden zengin bir meyve olan çarkıfelek bu problemle mücadelede yardımcı olabilir. Bir fincan çiğ tutku meyvesi yaklaşık 4 miligram demir sağlar. Günlük gereksinim erkekler için 6 mikrogram ve kadınlar için 8,1 mikrogramdır. Ayrıca, tutku meyvesindeki C vitamini, vücudun demir içeriğini emmesine yardımcı olur.

Kardiyovasküler Sağlık İçin Gereklidir

Tutku meyvesinde bulunan fenolik asitler ve flavonoidler kalbin korunmasında yardımcı olur. Tutku meyvesi tohumlarında bulunan polifenollerin, kan damarı duvarlarının içindeki düz kas hücrelerinin gevşettiği ve bu gevşemenin bir sonucu olarak kan damarlarının genişlemesini teşvik ettiği bulunmuştur. Kan damarlarına etkisi, vasküler streste bir azalmaya neden olur, böylece kalp sağlığını geliştirir. Ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcı olan ve böylelikle kardiyovasküler sağlığa katkıda bulunan bitki sterolleri de içerir.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Bu meyve, kalori, sodyum ve yağ bakımından düşük olduğu için diyetisyenler için mükemmel bir seçimdir. 100 gramlık bir tutku meyvesi, sadece 97 kalori içerir. Aynı zamanda yüksek karbonhidrat ve doğal şeker içeriğine sahiptir. Bu besinler vücuttaki kolesterol seviyelerini azaltmada etkilidir. Öte yandan yüksek lif içeriği sizi doyurur, böylece diğer yiyecekler için aşırı istek duymazsınız. Bu da, kilo vermenize ve ideal vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olur.

Meyvenin Tohumları da Faydalıdır

Tohumları % 100 yenilebilir ve gevrek bir tada sahiptir. Bu tohumlar son derece besleyicidir, antioksidan koruma ve kardiyovasküler ve bağırsak sistemlerinin bakımı gibi çeşitli sağlık yararları sunar. Piceatannol ve scirpusin B gibi polifenolik bileşiklerin yanı sıra diyet lifi ve magnezyum açısından da zengindir.

Diğer Faydaları;

Tutku meyvesi, mükemmel bir C Vitamini ve A vitamini kaynağıdır. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir, böylece vücudu çeşitli kanser türlerinden ve kalp hastalıklarından korur. A vitamini göz sağlığı için yararlıdır, birçok rahatsızlıktan korur ve enfeksiyonlarla savaşır. Tutku meyvesinin çiçeği, bronşiyal astımın, sinirsel gastrointestinal bozuklukların ve menopozal problemlerin tedavisinde yardımcı olan hafif bir yatıştırıcıdır. Meyvenin kendisi, kronik alerji semptomlarının iyileştirilmesinde de yararlıdır ve karaciğer ve böbrek hastalarının iyileşmesini kolaylaştırır.

Yaşlanma Karşıtıdır

Çarkıfelek meyvesi yüksek oranda; cildin yaşlanmasını hızlandıran serbest radikallerin neden olduğu hasarı yavaşlatan C vitamini ve diğer antioksidan içeriğine sahiptir. Ayrıca kolajen ve elastin seviyelerinin korunmasına yardımcı olur, böylece cildinizi genç ve sağlıklı tutar.

Cildinizi Korur

Kansere neden olan etkenlere karşı koruma sağlar, böylece cildinizi DNA’ya zarar veren serbest radikallerden de koruyabilir.

Cildinizi Nemlendirir

Her türlü cildi nemlendirir ve gözenekleri tıkamadığıdan akneye yatkın ciltler için mükemmeldir.

Cildi Gençleştirir

Hücre büyümesi ve onarımı için hayati öneme sahip olan karotenoid formunda bulunan A vitamini kaynağıdır. Tutku meyvesi yağı, vücudun, aynı zamanda ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltan A vitamininin üretilmesine yardımcı olan birkaç fitokimyasal içerir.

Cilt İltihabını Yatıştırır

Şişlik ve tahrişin azaltılmasında faydalı olan antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

Saç Dökülmesine Karşı Mücadele Eder

Güçlü bir antioksidan olan C Vitamini açısından zengindir. Bu vitamin, saçınızın kırılmasını önleyen kolajen oluşumunda rol oynar. Aynı zamanda vücudu serbest radikal hasarından korur, böylece strese ve dengesizliklere neden olan ve saç kaybına yol açabilecek harici sorunları ortadan kaldırır.

Besin Değeri: Tutku meyvesi, enerji, yağ, lif, protein, mineraller, kalsiyum, fosfor, demir, karoten, tiamin, riboflavin, niasin, askorbik asit ve sitrik asit içerir ve bu yüzden zengin bir beslenme profiline sahiptir. Besin değeri, bu meyveyi sağlıklı ve lezzetli bir yiyecek atıştırmalık haline getirmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz