Tütün Zamanı (Zeliş) Romanı Özeti – Necati Cumalı

tütün zamanı

1921 senesinde Yunanistan’ da dünyaya gelmiştir. 1950’ li yıllar itibariyle geçimini yazarlıkla sağlayan Cumalı, Ankara Üniversitesi’ nde hukuk eğitimi almıştır. Üretken şair ve yazarlarımızdan Cumalı, çok sayıda şiir, hikaye ve roman kaleme almıştır. 10 Ocak 2011 yılında yaşamını yitiren Necati Cumalı’ nın birçok türde kaleme aldığı eserleri,  Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı’ nın kilometre taşları arasındadır.

Tütün Zamanı ilk baskısını 1959’ da yapan Necati Cumalı romanıdır. Romanda konu edilen olay, Cumalı’ nın avukatlık yaptığı yıllarda karşılaştığı gerçek bir aşkın öyküsüdür.

Tütün Zamanı (Zeliş) Romanı Özeti

Tütün Zamanı romanında olaylar bir yaz mevsiminde Urla’ da, insanların kent merkezinden bağlara yerleştiği bir zamanda geçer. Recep, Kavala göçmenlerinden bir ağadır. Varlıklı bir genç olan Bekir ile kızı Zeliha’ yı evlendirmek istemektedir. Bekir, nüfuslu bir delikanlıdır, parası vardır ve Recep Ağa, tüm bunlar sebebiyle Bekir’ i damat adayı olarak görmektedir. Bunu anlayan Bekir, Zeliha’ ya göz koyar fakat romanın ilerleyen satırlarında okur olarak Bekir’ in asıl derdinin sevgi değil de para ve mal-mülk olduğu anlaşılacaktır.

Zeliha  yani Zeliş, romanda tipik, saf ve temiz bir köylü kızı olarak işlenir. Geleneksel bir Anadolu ailesinde yetişmiş, yeniyetme çağlarına gelmiştir.  Köyün delikanlılarının Zeliş’ te gözü olsa da o için için Cemal’ i sevmektedir. Cemal ile Zeliş’ in tanışması romanın ilk satırlarında anlatılır. Bu Zeliş’lerin kaçan hayvanlarını Cemal ve ailesinin yakalaması üzerine tamamen rastlantısal bir gelişmedir.

Zeliş ile Cemal birbirlerini tutkundur fakat bu henüz dillendirilmemiş bir aşktır;  duygularından habersizdirler. Zeliş, Cemal’ e olan sevgisi sebebiyle  babasının kendisini Bekir ile evlendirmek istemesine karşı koymaktadır. Bu konuda en büyük desteği kardeşi Rabia’ dan alır. Rabia’ nın ablasına olan sevgisi romanda gerçekçi bir dille işlenir.

Köyün delikanlılarından Yaşar’ ın kıskançlık nedeniyle Zeliş ve Cemal hakkında yaydığı dedikodu romanda olayların tansiyonu yükseltir. Bu dedikodulara dayanamayan Bekir, Zeliş’ i, kaçırmayı planlar. Zeliş, Bekir’ in planlarını Cemal’ e paylaşınca kaçmaya karar verirler. Bir süre kimsenin bulamayacağı bir yerde saklanarak yaban hayatı yaşarlar. Fakat bu esnada Recep Ağa ile Bekir, küçük kızı alıkoymak suçundan Cemal’ i aratmaktadır.

Zeliş ve Cemal, saklandıkları yerden çıkıp bir çiftçinin yanında iş bulmuşlardır. Ancak çiftçi, onları ihbar eder Zeliş ve Cemal yakalanarak, Zeliş’ in  reşit olmaması sebebiyle Cemal mahkemeye çıkartılır.  Ancak köy sakinlerin de telkini ile Recep Ağa, bu davadan vazgeçer  ve Cemal ile Zeliş’ i evlendirmeyi kabul eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz