Ütü Bakımı Nasıl Yapılır?

ütü bakımı nasıl yapılır

Kadınların, evde en fazla kullandıkları ev gereçleri arasındadır ütüler… Özellikle okula giden çocuğu ya da resmi bir kurumda çalışan eşi olan ev hanımlarının ütü yapmadan neredeyse günleri geçmez. Çok sık kullanılan bu ev gereçlerinin alt kısmı zamanla sararabilir ya da kireç bağlayabilir. Bu durumda ütüler için özel bakım yapılması gerekir. “Ütü bakımı nasıl yapılır?” sorusunun cevabını sizin araştırdık. İşte o pratik çözümler…

Ütüler, buhar güçlerinin kullanılması için içinde sürekli çeşme suyu bulundurulması gereken ev gereçleridir. Sürekli bulunan bu su ütünün kireçlenmesine neden olur. Ütüde oluşan kirecin temizlenmesi için ilk aşama olarak yeni ütülerde bulunan kireç çubuğu çıkarılır ve temizlenir. Kireç çubuğunun yeniden yerine takılmasının ardından ütü içine yeni su konulur ve en yüksek ısıda 5-6 dakika çalıştırılır. Bu süre içinde 5-6 kere basınçlı şekilde buhar özelliği çalıştırılır. İkinci aşama olarak ise farklı temizlik ürünleri ile kirecin temizliği sağlanır.

Ütü Kireci Temizleme Yöntemleri

Ütü kireci temizliği için doğal malzemeler ve kimyasal malzemeler kullanılabilir. Doğal malzeme olarak beyaz sirke olarak da bilinen elma sirkesi kullanılabilir. Bu yöntem için ilk olarak ütüdeki su boşaltılır ve su haznesine saf sirke konulur. Ütü ısı derecesi en yüksek dereceye getirilir ve püskürtme işlevi kullanılır. 5-6 kere püskürtme işlevinden sonra ütü içindeki sirke boşaltılıp yerine su konulur ve aynı işlem bu sefer de su ile yapılır.

Ütüde oluşan kirecin temizlenmesi için doğal sirke yönteminin dışında kimyasal temizlik malzemeleri de kullanılabilir. Bu yöntem için yarım çay bardağı kadar kireç sökücü ile 2 su bardağı saf su karıştırılır. Elde edilen karışım ütünün su haznesine konulur. Yaklaşık 10 dakika kadar en yüksek ısıda ısıtılan ütünün bir buhar bir su püskürtme işlevi kullanılır.

5-6 kere işlem tekrarlandıktan sonra karışım dökülerek tüm hazne su ile doldurulur ve aynı işlemler bir kere de su ile yapılır. Yöntemin son aşaması olarak hazne bir kere daha su ile doldurulur ve eski bir bez parçası ütülenir.

Yukarıda size verdiğimiz ütü temizleme yöntemleri ile ütünüzün daha verimli ve daha uzun süre çalışmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz