Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Üzümün sağlık yararları; kabızlık, hazımsızlık, yorgunluk, böbrek bozuklukları, maküler dejenerasyon ve kataraktı önlemektir. Üzüm; tat, doku, çeşitlilik ve yetiştirme kolaylığı nedeniyle dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Bu popüler ve lezzetli meyvede ayrıca çok sayıda önemli besin bulunur. Meyvenin yanı sıra, tohumları da şişliği azaltmaya ve diyabetin neden olduğu göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğundan sağlık açısından faydalıdır.

Üzüm çekirdeği ekstresi ayrıca, yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Hem sağlıklı hem de lezzetlidir. Kabızlık, hazımsızlık, yorgunluk, böbrek bozuklukları, maküler dejenerasyon, kemik sağlığını koruma ve kataraktı önleme yeteneklerini içerir.

Astım İçin Faydalıdır

İyi bilinen terapötik değerleri nedeniyle, astım için bir tedavi olarak kullanılabilir. Buna ek olarak, üzüm suyunun nemlendirici gücü de yüksektir, bu da akciğerlerde bulunan sıvıyı artırır ve astım sorununu azaltır.

Kemikleri Güçlendirir

Kemiklerin sağlamlığı için önemli olan bakır, demir ve manganez gibi mikro besinler içerir. Düzenli olarak tüketirseniz, osteoporoz gibi yaşa bağlı sorunların başlamasına engel olabilirsiniz. Manganez, vücutta protein metabolizmasında, kolajen oluşumunda ve sinir sisteminin işleyişinde yardımcı olan çok önemli bir elementtir.

Kalp Hastalıklarını Önler

Kanda pıhtı oluşmasını önleyen nitrik oksit seviyelerini artırır. Bu nedenle, kalp krizi riskini azaltmanın etkili bir yoludur. Buna ek olarak, üzüm suyunda bulunan antioksidanlar, kan damarlarını tıkayan ve çeşitli koroner rahatsızlıklara katkıda bulunan kötü (LDL) kolesterol oksidasyonunu önler. Ayrıca, güçlü antioksidanlar ile birlikte üzüme rengini veren çok sayıda flavonoid içerir. İçerisindeki başlıca iki antioksidan türü resveratrol ve kuersetin, vücudu tehdit eden ve kötü (LDL) kolesterolün atardamar üzerindeki zararlı etkilerini uyaran serbest radikallerin etkisini azaltır. Bu iki antioksidan flavonoid, trombosit kümelenmesini azaltmak ve toksinleri kandan atmak için temizlik ekibi gibi görev yapar.

Migreni Azaltır

Meyvenin olgunlarından yapılan üzüm suyu, migreni iyileştirmek için önemli bir besindir. Ek su katılmadan sabahın erken saatlerinde içilmelidir. İronik olarak, kırmızı şarap içmek genellikle migren nedeni olarak kabul edilirken, üzüm suyu ve üzüm çekirdeği ekstresi problemin çözümü olarak kabul edilir. Migrenin, kimyasal dengesizlikler, uykusuzluk, mevsim değişiklikleri veya yetersiz beslenme gibi birçok nedeni vardır. Genel olarak migrene alkol neden olur, ancak üzümde aynı hastalığı tedavi edebilecek kadar fazla antioksidan bulunmaktadır.

Kabızlığı Tedavi Eder

Kabızlığı ortadan kaldırma hususunda çok etkilidir. Organik asit, şeker ve selüloz içerdiği için müshilaj etkili bir gıda olarak sınıflandırılır. Aynı zamanda bağırsak kaslarını ve mideyi toplayarak kronik kabızlığı rahatlatır. Üzüm çözünmez lif bakımından yüksektir, yani sindirim kanalında ilerlerken çözünmeden dururlar. Lif, sağlıklı dışkı oluşumunu ve atılımını teşvik eden kütleyi oluşturur, böylece düzenli bir şekilde boşaltıma yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, ishaliniz varsa, üzüm suyu tüketilmemelidir.

Yorgunluğu Azaltır

Beyaz üzüm suyu, vücuttaki demir içeriğini yükseltir ve yorgunluğu önler. Anemi, birçok insan için büyük bir problemdir ve üzüm, demir ve mineral seviyenizi dengede tutmanıza yardımcı olabilir. Demir vücudunuzun bir dizi bedensel işlevini etkileyen temel bir mineral olduğu için eksikliği, sizi halsizleştirir ve verimliliğinizi etkileyebilir. Bununla birlikte, üzüm suyu üzüm kadar demir takviyesi vermeyebilir. Ancak hem yiyerek hem de suyunu içerek üzümden faydalanabilirsiniz. Ayrıca anında enerji artışı sağlar.

Diş Sağlığını Geliştirir

Yeni bir araştırmaya göre, kırmızı şarap ve üzüm çekirdeği ekstresi potansiyel olarak diş çürüklerini önlemeye yardımcı olabilir.

Böbrek Bozukluklarını Tedavi Eder

Yüksek su içeriğine sahip olduğundan, ürik asidin neden olduğu asitliği önemli ölçüde azaltabilir. Aynı zamanda ürik asidi sistemden atmaya yardımcı olur ve böylelikle böbreklerdeki stres ve baskıyı azaltır. Vücut üzerinde çok temizleyici bir etkiye sahiptir ve içinde bulunan antioksidanlar vücudun tüm sistemleri için yararlıdır.

Kolesterol Seviyelerini Dengeler

Kolesterol seviyelerini düşürme kapasitesine sahip pterostilben denilen bir bileşik içerir. Pterostilben, üzümde de bulunan ve faydalı bir antioksidan ve renklendirici flavonoid olan resveratrol ile yakından ilişkilidir. Erken araştırmalar, kanser önleyici özellikleri bulunduğunu ve ayrıca kolesterol düzeyleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, bilişsel gerileme üzerinde de önleyici etkiye sahip oldukları düşünülmektedir. Posalı tüketildiğinde kabuğunda bulunan saponinler, kolesterol emilimini kendilerine bağlayarak yüksek kolesterolü önleyebilir.

Antibakteriyel Aktiviteye Sahiptir

Posalı kırmızı üzüm suyu , sizi enfeksiyonlardan koruyabilecek güçlü antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Polio virüsüne ve herpes simplex virüsüne karşı güçlü antiviral özellikler gösterir. Çalışmalar, üzüm suyunun bağırsakta ve diğer sistemlerde bulunan bakteriyel enfeksiyonlarla baş edebileceğini de göstermiştir.

Meme Kanserini Önler

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, kırmızı üzüm suyunun meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Deneysel bir ortamda üzüm suyu ile beslendikten sonra, memeli sıçanların tümör kütlesinde belirgin azalma görülmüştür. İçerisindeki antioksidanlar, tüm kanser türlerinin önlenmesinde faydalıdır, ancak üzüm suyunu özellikle meme kanserine karşı etkili bir koruyucu önlem olarak gösteren bazı nitelikli çalışmalar mevcuttur. Üzümdeki bazı kimyasalların aktivitesinin, kadınların meme kanseri büyümesine büyük katkıda bulunan faktörleri önlediği düşünülmektedir.

Alzheimer Riskini Azaltır

İçerisinde bulunan ve yararlı bir polifenol olan Resveratrol, Alzheimer hastalığı olan hastalarda amiloidal-beta peptid düzeylerini azaltır. Çalışmalar beyin sağlığını geliştirdiğini ve dejeneratif nöral hastalıkların başlangıcını geciktirebileceğini düşündürmektedir. British Journal of Nutrition Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, üzüm suyunun halihazırda hafif bilişsel bozukluğu olan yaşlıların beyin fonksiyonlarını geliştirebileceğini iddia etmektedir. Üzüm bileşenleri ve sinir sistemleri arasındaki tam etkileşimi belirlemek için şu anda daha fazla çalışma yürütülmektedir.

Maküler Dejenerasyonu Önler

Yaşla ilgili görme kaybını ve maküler dejenerasyonu önleyebilir. Miami Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma çalışması, göz sağlığını desteklediğini ve görme tehlikesi içeren retina hastalıklarını önleyebileceğini ileri sürmektedir. Çalışmalar, günde üç porsiyon üzümün maküler dejenerasyon riskini % 36’nın üzerinde azaltabildiğini göstermiştir. Hem üzüm hem de suyu, zaman içinde göz sağlığına katkıda bulunabilir.

Besin Değerleri: Özellikle fenoller ve polifenoller olmak üzere, büyük bir fitobesin kaynağıdır ve K vitamini, A vitamini, C vitamini ve B6 vitamini gibi diğer önemli vitaminleri içerir. Ayrıca tiamin, riboflavin, niasin ve folat bakımından zengindir ve potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller ihtiva eder.

Üzüm, vücudu nemlendirmeye yardımcı olan yüksek su içeriğine ve ayrıca diyet lifi, sağlıklı karbonhidratlar, antioksidanlar ve orta miktarda proteine sahiptir. Myricetin ve quercetin gibi flavonoidler, serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltmaya ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur. Yüksek besin içeriği nedeniyle, sağlıklı ve aktif bir yaşamın sağlanmasında da önemli bir rol oynar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz