Vajinada Mantar Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Vajinal bölgede meydana gelen mantarlar kadınların yaklaşık olarak % 75’lik bir bölümünün hayatı boyunca en az bir kereliğine de olsa yaşayacağı bir hastalık türüdür. Vajinadaki bu mantarlara yol açan mikro organizmalardan en belirgin olanı Candida Albicans ismi verilmiş olan bir maya hücresidir.

Vajinit Nedir?

Vajina bölgesinde oluşan mantarların bulaşıcı özellikleri yoktur bu nedenle bulaşıcı değillerdir. Her kadının kendi vajina florasında mantar hücreleri bulunmaktadır ve herhangi bir nedenden dolayı vücudun direncinin düşmesiyle bu mantarlar hızlı bir şekilde çoğalır ve aktif bir hal alır; bu duruma vaginit denir.

Ayrıca vajinanın bir diğer özelliği ise zararlı bakterilerle mücadelede yer almış olan laktobasil ismi verilen yararlı bakterilerin kendi florasında bulunmasıdır. Bu laktobasillere aynı zamanda süt basilleri de denilmektedir. Laktobasillerin vajinadaki görevi, vajeni zararlı mikroplardan korumaktır. Dolayısıyla vajinada laktobasillerin azalması durumunda vajen enfeksiyonları da meydana gelmektedir.

Laktobasillerin azalması en çok hastalıklardan dolayı kullanılan antibiyotikler sonrasında görülmektedir. Antibiyotik kullanımı, vajinada mantar oluşmasının en büyük nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Mantarlar kişilerde stres sonrasında da meydana gelebilirler. Stres sonucunda vücut yorgun düşeceği için savunma boşluğu oluşacaktır, işte bu fırsatçı bakterilerde bu durumda enfeksiyon oluşturacaklardır.

Vajinal enfeksiyonların nadiren de olsa cinsel temasla geçebildiği düşünülmektedir. Ancak bu yorumu her doktor kabul etmemektedir. Bir kadında mantar enfeksiyonu varsa, cinsel ilişki ile bu durumun erkeğe de geçme olasılığı vardır. Ancak bu durum erkekte kadın kadar sorun yapılacak bir durum meydana getirmez yalnızca erkekte ufak bir yanma şeklinde belirebilir. Mantar enfeksiyonları bir kadın hastalığıdır ancak bazı sünnetsiz erkeklerde de bu durumun yaşandığı tespit edilmiştir.

Vajinada Mantar Enfeksiyonunun Belirtileri

  • Özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntılar.
  • Sıcak basmaları.
  • Kaşınmaya bağlı olarak deride soyulmaların meydana gelmesi.
  • Çatlaklar.
  • Kızarıklık ve şişlik.
  • İdrarda yanmalar.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi.
  • Sulu Beyaz renkte oluşan akıntılar. (Akıntı her zaman oluşmamaktadır.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz