Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismustan muzdarip kadınların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar az değildir. Kadınlarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Kadınlar için bir kâbus olan vajinismus, cinsel ilişki olması durumunda rahatsızlık hissi, yanma, ağrı, bacakların kapanması ya da penetrasyon sorunlarına neden olan bir gerginlik durumudur. Bazı kadınlarda bulantı, kusma, çarpıntı, bayılma, kollarda veya bacaklarda titremeler ve ağlama da kasılmalarla birlikte oluşabilir.

Cinsel birleşme esnasında, bazı nedenlerden dolayı, kadınların vajinal kaslarını istemsiz bir şekilde kasarak cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi durumuna vajinismus denir. Kas ağrıları ile kendini gösteren bu rahatsızlık, kadınların ruhsal olarak kendilerinde ilişki esnasında herhangi bir ağrı ya da yırtılma olabileceği düşüncesi ile panikleyip, vücudun herhangi bir uzvunu kasmaları sonucunda, birlikteliğin olmamasına ve hatta uzun süre bu panik ataklar oluşmasına yol açar.

Vajinismus, tamamlanmamış ilişkilerin temel nedenidir. Vajinismus partnerlerin ilişkiye teşebbüsleri esnasında kadının vajinasında, kadının kendi isteğine bağlı olmadan meydana gelen kas kasılmalarıdır. Gerginlik, vajinayı çevreleyen ve pelvik taban kasları adı da verilen kaslarda oluşur. Kadın bu istemsiz kasılmaları doğrudan kontrol edemez yani kendi iradesine bağlı değildir. Bazı kadınlar bu durumun farkında bile olmaz. Vajinismus, penisin içeri girmesine dahi izin vermeyebilir.

Gergin durumdaki bir ilişki sırasında yanma, ağrı ve batmalar söz konusu olabilir. Diğer durumlarda, penetrasyon zor ya da tamamen imkânsız olabilir. Penetrasyon sırasında ağrı başladığında cinsel girişimin durdurulması yerinde bir karar olacaktır. Çünkü, bu durum, vajinanın kapalı ya da aşırı kısıtlayıcı olduğu anlamına gelmektedir.

Vajinismusun Aşağıdaki Sonuçları Doğurur

Vajinismus, kadınların başlıca problemlerinden biridir. Vajinismus, kadında psikolojik olarak travmalara neden olur. Bunlardan en sık karşılaşılanı eşine karşı görevini yapamadığından dolayı hissedilen suçluluk duygusudur. Bu da kadının kendinde bir eksiklik olduğu hissini uyandırır. Vajinismus sadece kadın için problem oluşturmaz. Erkekte de problemler oluşturabilir.

Cinsel doyasıya yaşayamamadan kaynaklanan eşine karşı öfke, istenmeme ve reddedilme gibi duygulara girer. Bazen bu durumlar boşanmaya veya erkekte zorlama gibi fiziksel davranışlara neden olur. Vajinismus tedavisinde kadının yanı sıra erkeğe de görevler düşmektedir. Hatta, çocuk isteyen kayınvalidede kısırlığın olması gibi bir fikir akıllarına gelebilir.

Cinsel ağrı hayatın her aşamasında kadınların etkileyebilir. Fakat, cinsel ilişki sırasında geçici olarak rahatsızlık yaşamak normaldir. Devam eden sorunları bir doktora danışarak teşhis ve tedavi edilmelidir.

Vajinismus Türleri

Vajinismus primer ve sekonder olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunmaktadır. Vajinanın dış kısmında cinsel birleşmeyi engelleyecek kadar tekrarda ısrarcı ve sürekli istemsiz kasılmalar meydana gelmesi primer(birincil) vajinismus olarak isimlendirilir. Kasılma ilkin orta şiddette olur ve ilişkiye izin vermez. Birey hayatında hiçbir başarılı cinsellik yaşayamaz. Bunun en büyük nedeni ise birleşmede ağrı meydana gelmesi korkusudur.

Vajinismus kadın için yıllar sonra da gelişebilir. O zaman kadar hiçbir problem yaşamamış, her ilişkisi başarı ile sonuçlanmış kadınlarda bile görülebilir. Böyle gelişen vajinismusa ise sekonder yani ikincil vajinismus adı verilir. Bu tip durumlara genellikle herhangi bir travmatik olay, doğum, kürtaj, cerrahi veya yaşam değişikliği (menopoz) gibi faktörler sebep olabilir. Sekonder vajinismus nadir olarak cinsel ilişki anında ağrıya bağlı olarak gelişirken sıklıkla ise daha önceden tedavi olmuş olan kişilerde problemin tekrarlaması şeklinde de oluşabilir.

Vajinismusa Katkıda Bulunan Faktörler Şunlardır;

İdrar yolu enfeksiyonları ya da vajinal mantar enfeksiyonları, yeterince yağlanmanın olmaması, cinsel istismar, tecavüz ya da teşebbüs, şahsen istismar olmadan başkaları(ya da tanık) cinsel veya fiziksel taciz bilgisi, erken evlilikte aile içi şiddet ya da çatışma sahip, ahlaksız seks, yanlış bir şekilde öğretilen şiddetli ağrı korkusu, kızlık zarının yırtılmasın ağrılı olacağı, herhangi bir fiziksel travma, anksiyete ve stres sayılabilir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavi edilebilir. Tedavide vajinismusa katkıda bulunan faktörler ortadan kaldırılması ile yapılmaktadır. Bu nedenle, etkili olan durumlar göz önünde bulundurularak kişiye yaklaşım içerisinde olmak yararlıdır. Tedavide tam başarı sağlanması için tedavi başarılı bir şekilde sonuçlandırılmalıdır. Başarılı bir vajinismus tedavisi ne ilaç, cerrahi, hipnoz, ne de başka bir karmaşık invaziv teknik gerektirmez. İleri düzey bir program sonrasında, ağrısız ve keyifli bir ilişki çoğu çiftler için ulaşılabilirdir.

Vajinismus hastalarında kasılmalar yalnızca vajinal bölgede kendini göstermez. Bu kasılmalar, ayak, bel, karın, sırt gibi uzuvlarda da nüksedebilir. 10 kadından 1’inde karşılaşılması olası olan bu rahatsızlık, gelişen tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Yıllar öncesine kadar tedavi süresi, günlerce ve hatta aylarca sürse de, günümüzde tedavisi daha kolay ve kısa sürelidir. Vajinismus rahatsızlığı çeken bir kadında cinsel arzu ve ıslanma durumu ne denli gerçekleşse de, birleşme anında ağrı, kan kaybı ya da yırtılma olacak düşüncesi ile kadın, kontrolü dışında tepkimeler göstererek, partnerini kendinden uzaklaştırıp ilişkinin son bulmasına sebep olur.

Vücutta ciddi kas ağrılarının olması, bu rahatsızlığın aşırı düzeyde olduğunu gösterir ve en yakın zamanda uzman yardımı almak gerekir. Bu rahatsızlığın belirtisini genelde ilk olarak partnerler hissetmektedir. Çünkü cinsel birleşmede, bu kasılmadan dolayı partnerin cinsel organı, vajinaya giriş yapamayarak, vajinada bir çeper oluşmuş gibi bir his yaşatmaktadır.

Yüzdelik dilime vuracak olursak, vajinismus hastalığının %90’lık bölümü psikolojik kaygılardan (Cinsel travma, tecavüz, taciz, şiddet v.s.), geri kalanı ise yapısal nedenlerden ileri gelmektedir. Bu rahatsızlığın nedenleri doğrultusunda, jinekolojik muayene ile tedavi yöntemlerine başvurulmalı, cinsel birleşmeyi çekilmez hale getirmeden ve de bireyler arası ciddi problemlere neden olmadan evvel bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Psikolojik Tedavi

Kadınlarda vajinismus için katkıda bulunan üç faktörden en yaygını psikolojik nedenlerdir. Cinsel ilişkinin ağrılı geçeceği korkusu, seksin yanlış ya da utanç verici olduğu inancı ya da travmatik erken çocukluk deneyimleri bazı psikolojik kaynaklardır.
Psikolojik tedavide, eğer vücuttan kaynaklanan bir problem yoksa bir kadın kendi koşullarına sorunu gidermeyi tercih edebilir ya da bir terapistten yardım alabilir. Tedavide partnerden de yardım alınmalıdır. Eşler arasında karşılık güven tesis edilerek bu sorun fazla zaman almadan çözümlenebilir. Bazı kadınlarda, özellikle ikincil vajinismus durumunda fiziksel tedaviden daha çok psikolojik tedavi daha başarılı olabilir. Psikolojik tedavi ile ilgili düşük benlik, korkular ve depresyon gibi duygusal zorluklar sıkıntı oluşturmaktadır.

Fizik Tedavi

Fizik tedavide dokunma yolu ile vajina içi keşfedilir. Kegel adı verilen egzersizlerle kişi pelvik kaslarını açıp kapamayı öğrenir. Kegel egzersizlerinde ilerleme kaydettikçe spazmları kontrol altına alabilir, giderebilir. Yanı sıra parmakla ya da çubuklarla yapılabilecek olan vajinaya giriş alıştırmaları da yapılabilir. Girişler tedrici olarak yapılmalıdır. Bu girişler vajinanın açılmasında yarar sağlayacaktır. Egzersizlerde kayganlaştırıcı maddeler ya da kremler kullanılması tedavi sürecini kısaltır.

Mastürbasyon

Çoğu kadında cinsel uyarılmayı kabul mastürbasyon yoluyla başarılabilmektedir. Mastürbasyon genellikle kadının kendi vajinal bölgesinin keşfi olduğundan yararlı olabilir. İlişkide başkası ile birleşme olacağından ilişkide ağrı korkusu olabilir. Hâlbuki mastürbasyonda böyle bir durum söz konusu değildir. Mastürbasyonun hedefinin orgazm olması gerekmez. Genital bölgenin kontrolü amacını taşımaktadır. Gevşeme, sabır ve kendini kabul keyifli bir deneyim için çok önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz