Vücut Direncini Artırmanın Yolları Nelerdir?

vücut direncini arttırma

Özellikle mevsim geçişlerinde, nezle ya da grip gibi sıkıntı verici üst solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir. Uzmanlar bu hastalıklara farklı mikropların ve virüslerin neden olduğu konusunda fikir birliği yapmışlardır. Özellikle de okul çağındaki çocuklar ya da çalışan anne-babaların kreş gibi yerlere bıraktıkları çocuklarında sıklıkla görülmektedir.

Genellikle bu gibi yerlerin havasız ortamlar olması, hastalıklara davetiye çıkarma ya da birinden diğerine geçmesi yönünde bir etkendir.  Bu hastalıkların oluşmasına aslında vücut direncinin düşmesi neden olmaktadır. Buna ek olarak da doğru ya da yeterli beslenememe, vücut direncinin hızlı bir şekilde düşmesine neden olmaktadır.

Aşağıda mevsim geçişleri başta olmak üzere vücut direncinizi nasıl arttırabileceğiniz konusunu birkaç başlık altında topladık.

Besinleri Çeşitliliğine Önem Verin!

Vücut direncinin artırılması konusunda kesinlikte hiçbir besinin tek başına bir etkisi yoktur, bu nedenle de beslenme şeklinizi belirlerken her gıdadan faydalanmaya bakmalısınız. Çünkü her besinin içerisinde farklı bir özellik ve vitamin vardır. Dolayısıyla her öğününüzde dört ana besin grubunu tercih etmeniz gerekiyor. Dört ana öğün içerisinde ise süt ve et ürünleri, yumurta, baklagil ve meyveler yer almaktadır.

Protein Dengesi Önemlidir!

Proteinlerin en çok olduğu besinler et, süt ve yumurtadır. Ayrıca bu besin grupları demir yönünden zengindir. Bu besinlerin içerisinde B12, B2, B6 ve B3 geniş bir şekilde yer almaktadır.

Sebze ve Meyve Tüketin!

İnsan vücudunun günlük olarak enerji ve proteinlere ihtiyacı vardır. Dolayısıyla sebze ve meyveler, vitamin ve mineral bakımından zengin olduğundan dolayı günlük olarak tüketmek çok önemlidir. Bu meyvelere ise portakal ve mandalinayı örnek verebiliriz. Özellikle büyüme ve gelişme dönemlerinde olan çocuklarda, sebze ve meyvelerin hücrelerin yenilenmesinde çok etkili olduğu bilinmektedir.

Sıvı Tüketimini Artırın!

İnsan vücudunun büyük bir bölümünün sudan oluştuğunu düşünecek olursak, günlük su tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle diyet ve kilo almalarda olduğu gibi vücut direncinin artırılmasında da sıvı tüketimi tavsiye edilir. Bu noktada her insanın günlük olarak en az 2-2,5 litre su tüketmesi gereklidir. (Bu miktar kişinin kilosuna göre değişiklik gösterebilir.) Fakat bunu direk olarak su ile tamamlayamıyor olsanız bile gerek meyve suyu gerekse süt gibi içeceklerden karşılamanız faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz